Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME (K): Na Litwie i w Estonii walczą o awans

Kwal. do ME (K): Na Litwie i w Estonii walczą o awans

W piątek rozpoczęły się dwa turnieje I rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek. W Tallinie swoje mecze wygrały Szwecja i Estonia, na Litwie górą były siatkarki Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Zwycięzcy grup oraz drużyna z drugiego miejsca z lepszym bilansem punktowym awansują do kolejnego etapu.

W grupie 1, która swoje mecze rozgrywa w Tallinie, w pierwszym spotkaniu zmierzyły się ze sobą reprezentacje Danii i Szwecji. W pierwszym secie Szwedki wręcz zdemolowały swoje przeciwniczki, pozwalając im na zdobycie zaledwie 10 punktów. Po tym nokaucie siatkarki z Danii jednak zdołały się podnieść i wygrywając kolejną partię do 19, wyrównały stan spotkania. Największe emocje były w końcówce seta trzeciego, która padła łupem Szwedek – 27:25. W secie czwartym do wygranej swoją drużynę poprowadziła już Isabelle Haak, która zdobyła w tym spotkaniu 30 punktów, i Szwecja zapisała na swoim koncie pierwsze zwycięstwo.

W drugim meczu Estonia nie miała żadnych problemów z pokonaniem reprezentacji Luksemburga. Estonki w każdej z trzech partii wyraźnie prowadziły od początku do końca, nie dając rywalkom zbyt wielu szans. Wygrały 3:0 w setach do 18, 16 i 12, potwierdzając, że bądą jednym z poważnych kandydatów do awansu do II rundy. Po 12 punktów w tym meczu dla swoich zespołów zdobyły Polina Bratuhhina-Pitou (Estonia) oraz Betty Hoffmann (Luksemburg). Zwycięzca grupy 1 w II rundzie kwalifikacji grać będzie z Polską, Finlandią i Węgrami.

Dania – Szwecja 1:3
(10:25, 25:19, 25:27, 16:25)
Estonia – Luksemburg 3:0
(25:18, 25:16, 25:12)

W grupie 2 w litewskiej miejscowości Alytus rywalizację rozpoczął mecz Norweżek z reprezentacją Bośni i Hercegowiny. Po wyrównanym początku pierwszej partii przewagę szybko uzyskały Bośniaczki, które pewnie wygrały do 19. W kolejnych dwóch partiach zespół norweski nie był już w stanie nawiązać wyrównanej walki z rywalkami. Bośnia i Hercegowina pewnie wygrała do 13 i 11 i zanotowała na swoim koncie pierwszą wygraną. Najwięcej punktów dla swojego zespołu zdobyła Verica Simic (20). Mecz ten miał również polski akcent, jednym z arbitrów tego spotkania była sędzia Anna Niedbał.

W drugim spotkaniu gospodynie zmierzyły się z reprezentacją Czarnogóry. Litwinki zarówno w pierwszym, jak i w drugim secie prowadziły, ale miały przestoje w grze, dawały się dogonić i przegrywały końcówki. Po przegranych setach do 19 i 22 w końcu w trzeciej partii gospodyniom udało się przełamać złą passę i wygrały po emocjonującej końcówce 25:22, wracając tym samym do gry. W czwartym secie Litwinki nie miały jednak zbyt wiele do powiedzenia. Zespół z Czarnogóry wygrał zdecydowanie i wysoko do 13 i całe spotkanie 3:1. Najskuteczniejszą zawodniczką tego meczu była Tatjana Bokan, która zdobyła dla Czarnogóry 19 punktów.

Norwegia – Bośnia i Hercegowina 0:3
(19:25, 13:25, 11:25)
Litwa – Czarnogóra 1:3
(19:25, 22:25, 25:22, 13:25)