Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Awans Bośniaczek, Estonek i Czarnogórek

Kwal. do ME K: Awans Bośniaczek, Estonek i Czarnogórek

W trzecim dniu turniejów kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy nie zabrakło emocji. Najciekawszym starciem okazał się pojedynek o pierwsze miejsce w grupie 1 pomiędzy Estonią i Szwecją. Ostatecznie po pięciosetowej walce lepsze okazały się Estonki, które dzięki temu zwycięstwu zajęły pierwsze miejsce w grupie 1 i tym samym awansowały do drugiej rundy.

Pierwszym spotkaniem rozgrywanym w Tallinie był pojedynek dwóch outsiderów, czyli Luksemburga i Danii. Już przed rozpoczęciem tego meczu było wiadomo, że żadna z tych reprezentacji nie ma szans na awans do dalszej fazy, ponieważ obie drużyny nie odnotowały jeszcze do tego momentu zwycięstwa. Starcie wyraźnie toczyło się pod dyktando Dunek, które doskonale radziły sobie w ataku, notując w pierwszym secie 45-procentową skuteczność w tym elemencie. Gorzej siatkarki z Danii radziły sobie w przyjęciu, ale nadrabiały to lepszą postawą w polu serwisowym. To wszystko przełożyło się na ich wygraną 25:14. Zarówno w drugiej, jak i trzeciej partii podopieczne trenera Svena-Erika Lauridsena potwierdziły swoją dominację. W trzeciej odsłonie spotkania Dunki zdecydowanie lepiej zaprezentowały się w przyjęciu, co doprowadziło je do wygranej 25:17 i w całym meczu 3:0. Dzięki temu triumfowi Dania zajęła trzecie miejsce w grupie 1. Najlepszą zawodniczką na boisku okazała się Paulina Hougaard-Jensen, która osiągnęła 63-procentową skuteczność w ataku i posłała cztery asy serwisowe.

Drugie spotkanie w grupie 1 pomiędzy Estonią i Szwecją miało zadecydować o bezpośrednim awansie do 2 rundy. Pierwsze dwa sety zdominowały Szwedki, które wygrały je odpowiednio do 16 i 17. Niewielka ilość kibiców zgromadzona w hali nie oglądała jednak dobrego pod względem sportowym meczu. Zarówno Szwecja, jak i Estonia nie imponowały formą. Popełniały bardzo dużo błędów, w szczególności w ataku. Gospodynie tego spotkania zdecydowanie lepiej od rywalek prezentowały się w bloku, punktując w pierwszym secie tym elementem osiem razy, a w drugim trzy. W trzeciej i czwartej partii obudziły się Estonki, które poprawiły grę w przyjęciu i polu serwisowym, dzięki czemu wygrały do 16 i 17. Tie-break toczył się punkt za punkt przez większość czasu. Dopiero w końcówce podopiecznym Marko Metta udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, nawet pomimo gorszej postawy w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Estonia zatem ostatecznie wygrała 3:2 i awansowała do kolejnej fazy. Najlepszą zawodniczką tego spotkania była reprezentantka Szwecji Isabelle Hak, która zdobyła 32 punkty.

Luksemburg – Dania 0:3
(14:25, 17:25, 17:25)

Szwecja – Estonia 2:3
(25:16, 25:17, 16:25, 17:25, 16:18)

W grupie 2 otwierającym pojedynkiem trzeciego dnia było starcie Czarnogóry z Norwegią. Mecz oglądany przez 50 kibiców okazał się jednostronnym widowiskiem. Zespół z Czarnogóry od początku dominował na boisku, w szczególności w bloku, którym zapunktował pięć razy w premierowej partii. W drugim secie Norweżki w tym elemencie dorównały swoim rywalkom, jednak znów musiały uznać wyższość przeciwniczek. Podopieczne trenera Władimira Milacicia zdecydowanie lepiej radziły sobie w ataku, notując 56-procentową skuteczność. Trzecia odsłona spotkania to była już tylko formalność. Norwegia nie była w stanie wyprowadzić skutecznego ataku, na co wskazuje tylko 15-procentowa skuteczność w tym elemencie. Ostatecznie Czarnogóra wygrała 3:0, jednak musiała niecierpliwie oczekiwać na to, co zrobi Bośnia i Hercegowina lub jak potoczy się spotkanie Szwecji z Estonią. Najlepszą zawodniczką została Ana Otasević, która zdobyła 10 punktów, osiągając 76-procentową skuteczność w ataku.

W drugim spotkaniu rywalizowały Bośniaczki z Litwinkami. Litwa, która nie miała już szans na awans, postawiła trudne warunki Bośni i Hercegowinie, bowiem pierwsze dwa sety należały właśnie do litewskiej drużyny. Dopiero w trzeciej partii podopieczne trenera Gorana Nesica zdeklasowały rywalki, wygrywając 25:8. W tej odsłonie meczu doskonale prezentowała się Arijana Okuka, która atakowała ze stuprocentową skutecznością. Kolejne dwa sety również należały do drużyny z Bośni i Hercegowiny, dzięki czemu to właśnie reprezentantki tego kraju mogły cieszyć się z awansu do kolejnej rundy. Bośniaczki w czasie trwania całego spotkania lepiej zaprezentowały się w ataku, a siatkarką, którą należałoby wyróżnić, była zdecydowanie Edina Begic – zdobywczyni 27 oczek.

Czarnogóra – Norwegia 3:0
(25:19, 25:18, 25:15)

Bośnia i Hercegowina – Litwa 3:2
(21:25, 21:25, 25:8, 25:18 15:8)

Wiadomo już zatem, że w kolejnej rundzie to Estonki zmierzą się w grupie C, m.in. z Polkami. W grupie B zagrają natomiast Bośniaczki, a najlepszą drużyną z drugich miejsc okazała się Czarnogóra, która będzie rywalizować w grupie E.