Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME juniorów: Niemcy i Czesi wywalczyli awans

Kwal. do ME juniorów: Niemcy i Czesi wywalczyli awans

W hiszpańskim turnieju kwalifikacyjnym Niemcy pokonali Ukraińców 3:1 i wywalczyli awans do wrześniowych mistrzostw Europy juniorów. Natomiast gospodarze – Hiszpanie – ulegli Rumunii także w czterech setach. Z kolei w Mińsku kwalifikację wywalczyli Czesi, którzy bez straty seta wygrali z Duńczykami. W drugim spotkaniu grupy I Białorusini dopiero po tie-breaku wygrali ze Słowakami. Jutro poznamy kolejne dwie drużyny, które zagrają na mistrzostwach Europy.

W pierwszym spotkaniu turnieju rozgrywanego w Valladolid Niemcy spotkali się z Ukraińcami. Nasi zachodni sąsiedzi od początku narzucili swój styl gry i zdominowali rywali, pewnie wygrywając 25:17. W drugiej partii Ukraińcy zaczęli lepiej grać na zagrywce i w bloku, dzięki czemu gra była bardziej wyrównana. Jednak w końcówce odskoczyli Niemcy i wygrali 25:21. Ukraińcy nie poddali się i trzecią odsłonę zaczęli od prowadzenia, skrzętnie wykorzystywali błędy rywali. Do zwycięstwa 25:19 poprowadził ich Dmytro Wietskij. Niemcy szybko otrząsnęli się po porażce i od wysokiego pułapu zaczęli czwartego seta – 3:0. Kilka chwil później na tablicy pojawił się remis i gra się wyrównała. Ukraińcy chcieli doprowadzić do tie-breaka, tak jak w pierwszym meczu. Do tego nie dopuścił Egor Bogaczew, Niemcy wygrali 25:23, całe spotkanie 3:1 i mogli się cieszyć z awansu.

Rumuni lepiej rozpoczęli mecz przeciwko gospodarzom, szybko objęli prowadzenie i kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Pewnie wygrali 25:17. W drugiej partii gra toczyła się punkt za punkt do stanu po 11. Od tego momentu Hiszpanie narzucili swój styl gry, poprawili się w grze obronnej i mogli wyprowadzać skuteczne kontry, dzięki czemu wyrównali wynik spotkania (25:19). W następnym secie przewaga była po stronie rumuńskich siatkarzy. Mimo że Hiszpanie zbliżali się na jedno oczko, nie udało im się dogonić, ulegli 22:25. Gospodarze nie mieli nic do stracenia, rzucili wszystko na jedną szalę. Sił starczyło im do połowy seta, Rumuni trzykrotnie wyrównywali wynik, a od stanu po 13 to oni zaczęli kontrolować przebieg wydarzeń na parkiecie. Duża w tym zasługa Alexandru Ionescu. Rumuni wygrali 25:20.

4. Ukraina 2 1 pkt. 3:6

W turnieju w Mińsku seta nie stracili Czesi. W sobotę ich przeciwnikiem byli Duńczycy. Nasi południowi sąsiedzi wyszli bardziej zmotywowani, co było widać od pierwszych akcji, szybko objęli prowadzenie. Dzięki dobrej zagrywce Mateja Smidla jeszcze powiększyli swoją przewagę (21:16) i pewnie wygrali 25:18. Druga partia wyglądała podobnie, Czesi szybko objęli prowadzenie. Po drugiej przerwie technicznej Duńczycy zmobilizowali się i zmniejszyli straty do jednego oczka. Czesi szybko się otrząsnęli i wygrali 25:20. Trzecia partia była najbardziej wyrównana, żadna z ekip nie mogła zbudować większego niż dwupunktowe prowadzenia, które szybko się zmieniało. W końcówce ciężar gry na swoje barki wziął Kristian Cervinka i Czesi wygrali 25:21, zapewniając sobie udział we wrześniowych mistrzostwach Europy.

Spotkanie między Słowakami a Białorusinami było pełne wzlotów i upadków obu ekip. Pierwsza i druga partia to dobra gra gospodarzy w polu serwisowym, dzięki czemu mogli ustawić sobie grę i wygrali oba sety 25:22. Jednak w trzeciej odsłonie coś się zacięło w ich grze, co wykorzystali Słowacy, a szczelne bloki ustawiał Jakub Kovac, dzięki czemu wygrali oni 25:20. Czwarta partia to także popis Słowaków, którzy grali dużo pewniej i zdołali doprowadzić do remisu (25:17). Tie-break lepiej rozpoczął się dla naszych południowych sąsiadów, utrzymywali oni dwupunktowe prowadzenie. Jednak w końcówce Białorusini rzucili wszystko na jedną szalę. Skutecznym blokiem popisał się Petr Miniankou i gospodarze wygrali 15:13.