Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Najwięcej emocji w grupie 3

Kwal. do ME M: Najwięcej emocji w grupie 3

W trzecim dniu turniejów kwalifikacyjnych rywalizacja toczyła się już tylko w dwóch grupach w Luksemburgu i Norwegii. W tym pierwszym kraju pewne zwycięstwa odniosły Austria i Mołdawia, natomiast w Straume triumfowały Anglia i Izrael, ale dopiero po tie-breakach.

W pierwszym pojedynku grupy 2 zdecydowanie lepiej zaprezentowali się Austriacy, którzy pewnie wygrali 3:0. Niemal perfekcyjnie funkcjonowało przyjęcie w drużynie gości w pierwszym secie, ponieważ zanotowali oni aż 89-procentową skuteczność w tym elemencie. Również atak był ich dużo mocniejszą stroną niż rywali, wyróżniał się Thomas Zass, który skończył pięć z siedmiu ataków. W drugiej i trzeciej partii zawodnicy prowadzeni przez trenera Michaela Warma nie zagrali już tak dobrze w przyjęciu, popełnili więcej błędów, ale mimo to pewnie wygrali do 16 i 13. Najlepszym zawodnikiem okazał się Aleksander Berger, który zapunktował piętnaście razy. Tym samym Austria mogła cieszyć się z bezpośredniego awansu do kolejnej rundy.

Podobnie jak Austriacy, także Mołdawianie nie dali szans swoim rywalom – Luksemburgowi. W pierwszych dwóch setach Mołdawia lepiej prezentowała się w bloku i ataku, dopiero w trzeciej odsłonie spotkania Luksemburczycy minimalnie wyszli na prowadzenie w tym pierwszym elemencie. Nie przełożyło się to jednak na końcowy sukces. To gospodarze tego spotkania triumfowali 3:0, ale musieli czekać, co wydarzy się w grupie 3, by ewentualnie cieszyć się z awansu do drugiej rundy. Najlepszym zawodnikiem został Denis Sintow, który zdobył 15 oczek.

Litwa – Austria 0:3
(14:25, 16:25, 13:25)

Mołdawia – Luksemburg 3:0
(25:15, 25:14, 25:20)

Niewielką grupę zgromadzoną w hali w Straume czekało wiele emocji. W pierwszym spotkaniu rywalizowała Anglia i Węgry. Mecz kończył się tie-breakiem, a sety drużyny wygrywały na przemian. W pierwszym lepiej zaprezentowali się Anglicy, choć w obu drużynach nie najlepiej funkcjonowało przyjęcie. W drugiej i trzeciej partii reprezentacje wygrywały już minimalnie, po grze na przewagi. W tym fragmencie meczu w ataku lepiej grali Węgrzy, którzy osiągnęli około 50-procentową skuteczność w tym elemencie. Czwarty set to znów wyraźniejsze zwycięstwo siatkarzy z Węgier, którzy zdominowali rywali blokiem, zdobywając sześć oczek. Tie-break jednak należał do zawodników z Wysp, którzy wygrali go atakiem, a wyróżniającymi zawodnikami okazali się  Kimber i Bradbury. Ten pierwszy zdobył także najwięcej punktów w całym spotkaniu (24 punkty). Pomimo tego zwycięstwa Anglia nie mogła już liczyć na awans, ponieważ zarówno siatkarze z tego państwa, jak i Węgier nie odnieśli wcześniej ani jednego zwycięstwa.

Mecz pomiędzy Izraelem a Norwegią miał rozstrzygnąć, kto bezpośrednio z pierwszego miejsca awansuje do kolejnej rundy. Dwie pierwsze partie pokazały, że żadna z drużyn nie podda się. To właśnie te dwa sety rozstrzygały się dopiero w samych końcówkach. Dopiero trzecia i czwarta odsłona spotkania przyniosła pewne rozluźnienie i zakończyła się wyraźniejszymi wygranymi odpowiednio Izraela i Norwegii. Tie-break jednak znów należał do wyrównanych i ostatecznie po grze na przewagi padł łupem Izraelczyków. To oni mogli zatem cieszyć się ze zwycięstwa w 3 grupie. Izrael zdecydowanie lepiej zaprezentował się w polu serwisowym, posyłając siedem asów serwisowych przy tylko dwóch rywali. Norwedzy natomiast więcej razy zapunktowali blokiem, którym zdobyli czternaście oczek. Najlepszymi zawodnikami zostali Tamir Hershko (24 punkty) i Anders Takvam (21 punktów).

Anglia – Węgry 3:2
(25:17, 26:28, 28:26, 18:25, 15:11)

Izrael – Norwegia 3:2
(25:23, 22:25, 25:20, 17:25, 16:14)

Wiadomo już, że zwycięzcy grup 1, 2 i 3, czyli Szwedzi, Austriacy i Izraelczycy, zagrają w drugiej rundzie odpowiednio w grupie B, E i D. Najlepszymi drużynami z drugich miejsc okazały się Szwajcaria i Mołdawia, te reprezentacje trafią do grupy A i C.