Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. IO: Włoszki z trzecią wygraną

Kwal. IO: Włoszki z trzecią wygraną

Reprezentacja włoskich siatkarek odniosła kolejne zwycięstwo w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich i tym samym zapewniła sobie wyjazd do Rio de Janeiro. Włoszki pokonały we wtorkowym spotkaniu Dominikanę w trzech setach. Wcześniej czterosetową wygraną w meczu z Kazachstanem zapisały na swoim koncie reprezentantki Peru. Spotkanie Tajlandia – Holandia zakończyło się w trzech setach, triumfowały Oranje. Dość niespodziewanej porażki z Koreą Południową doznały gospodynie turnieju, Japonki.

Reprezentantki Kazachstanu wykorzystały brak koncentracji w szeregach rywalek i na początku meczu objęły trzypunktowe prowadzenie, kontynuując dobrą grę w kolejnych akcjach. Leyva z pola zagrywki próbowała dogonić przeciwniczki, ale Kazachstan cały czas utrzymywał się na prowadzeniu. W połowie seta premierowego gra się wyrównała, ale i tak niedługo później skuteczna Beresneva dała swojej drużynie trzypunktową nadwyżkę, którą zwiększyła jeszcze Zhdanova. Po wygranej odsłonie ekipa z Kazachstanu poszła za ciosem i kolejną partię rozpoczęła od prowadzenia 4:0. Tym razem jednak peruwiańska drużyna szybko wyrównała, a niedługo później prowadziła już 7:6. W szeregach Peruwianek zaczęła szaleć Leyva, co wykorzystywała jej rozgrywająca. Peru cały czas nieznacznie prowadziło, wyrównując stan meczu. W trzecim secie po wyrównanym otwarciu skuteczny blok Anikonovej dał Kazachstanowi trzecie oczko prowadzenia (12:9) i choć rywalki naciskały cały czas, to ta ekipa nadawała ton grze. Po bloku Zhdanovej wydawało się, że kazachskie siatkarki są w dobrej sytuacji, by zamknąć walkę w tym secie (22:19), ale blok Leyvy dał sygnał Peruwiankom, które po asie serwisowym Regalado, wprowadzonej specjalnie na zagrywkę, wyrównały po 22. Drużyna z Ameryki Południowej poszła za ciosem i wygrała w secie, po zaciętej końcówce. Skuteczna gra na siatce pozwoliła kazachskiej drużynie otworzyć kolejną odsłonę prowadzeniem 4:0 i tym razem jej znaczna przewaga utrzymywała się przez jakiś czas, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną Peru wyrównało po 7. Cały czas tempo gry nadawała drużyna z Kazachstanu, ale po udanej kontrze Yllescas to Peruwianki wyszły na czoło (13:12). Zacięta walka trwała w najlepsze, ale skuteczny blok Ruedy dał ekipie z Peru drugi punkt prowadzenia oraz dodał pewności siebie w końcówce. Leyva dołożyła swoje i po błędzie w ataku Kazachstanu w meczu triumfowały Peruwianki.

Kazachstan – Peru 1:3
(25:19, 22:25, 23:25, 23:25)

Kazachstan: Zhdanova (16), Lukomskaya (2), Tatko (4), Beresneva (21), Rubtsova (6), Anikonova (13), Kavtorina (libero) oraz Fenrikova (libero), Issayeva, Shenberger (3) i Anarbayeva (3)
Peru: Uribe (7), Rueda (9), Munoz (4), Frias (14), Yllescas (12), Leyva (30), Palacios (libero) oraz Regalado (1)

Włoszki wygrały swoje spotkanie 3:0, jednak nie należało ono do najłatwiejszych. Obie drużyny grały wyrównaną siatkówkę i w pierwszych minutach meczu to Dominikanki delikatnie przeważały, skuteczniej spisując się w ataku. Po pierwszej przerwie technicznej Włoszki za sprawą skutecznej Del Core zaczęły odskakiwać, a po asie serwisowym Orro było już 11:7. Dominikanki nie pozwoliły jednak rywalkom długo prowadzić i skuteczne akcje Rivery i Brayelin Martinez dały im minimalną nadwyżkę (14:13). W końcówce ważną rolę odegrała zagrywka oraz blok ekipy z Italii i to ona triumfowała w partii premierowej. Pierwsze akcje kolejnej znowu wypełniała wyrównana gra, a zespoły co jakiś czas zmieniały się na prowadzeniu. Dopiero seria świetnych zagrywek Del Core mocno przyczyniła się do prowadzenia Włoszek 12:9. Dominikanki nadal jednak nie odpuszczały i niedługo później był remis 17:17. Z kolei seria udanych akcji pozwoliła im wyjść na prowadzenie – w ważnym momencie (22:19). To jednak Włoszki jako pierwsze wywalczyły piłkę setową, a po akcji Guiggi wygrały w partii. Kolejny set to znowu dobra gra obu ekip, co ważne Dominikanki w niczym nie ustępowały swoim rywalkom – miały po prostu mniej szczęścia w końcówkach. Podobnie było i tym razem – im bliżej końca, tym coraz lepiej spisywały się reprezentantki Włoch, które po bloku Danesi odskoczyły na 17:14. Mimo że rywalki naciskały i wyrównały po chwili, to jednak pewniejsze siebie były siatkarki z Italli i zakończyły walkę w tym meczu.

Dominikana – Włochy 0:3
(22:25, 23:25, 23:25)

Dominikana: Vargas (4), Marte (2), Rivera (8), Pena (4), Martnez Brayelin (23), Martinez (5), Castillo (libero) oraz Eve, Dominguez, Arias, De la Cruz (4) i Binet
Włochy: Ortolani (15), Orro (3), Guiggi (5), Chirichella (7), Del Core (15), Fatime (14), De Gennaro (libero) oraz Gennari i Danesi (1)

Od samego początku ekipa z Tajlandii miała duże problemy z przyjęciem holenderskiej zagrywki i to głównie to sprawiało, że europejski zespół wygrał szybko i pewnie. Na początku partii premierowej wahania w grze Holenderek pozwoliły rywalkom odrabiać straty, ale od połowy tej części meczu Oranje prowadziły już pewnie 15:10. Kolejne kontry i akcje w bloku oraz as serwisowy Belien szybko zbliżyły holenderski zespół do wygranej w secie (20:11), który niedługo później zakończył się. Następny rozpoczął się grą punkt za punkt, ale już po pierwszej regulaminowej przerwie Europejki wrzuciły wyższy bieg, w mig uzyskując pięciopunktową nadwyżkę (14:9). Reprezentantki Tajlandii nie miały już za dużo do powiedzenia, zdobywając punkty głównie dzięki błędom swoich rywalek. Holenderskie siatkarki skutecznie atakowały, ustawiając sobie grę także zagrywką, wcale nie najmocniejszą. W trzecim secie Oranje znowu kontrolowały wydarzenia na boisku. Chwile dekoncentracji, większa liczba nieskończonych akcji pozwalały reprezentantkom Tajlandii zbliżyć się do rywalek, ale zwycięstwo 3:0 Holenderek nie było ani przez moment zagrożone.

Tajlandia – Holandia 0:3
(14:25, 16:25, 20:25)

Tajlandia: Nuekjang (9), Thinkaow (10), Sittirak (11), Tomkom, Kanthong (2), Kongyot (8), Pannoy (libero) oraz Buakaew (libero), Guedpard, Sanitklang, Apinyapong i Moksri
Holandia: Belien (10), Balkestein-Grothues (4), Steenbergen (8), Sloetjes (20), Buijs (9), Stam-Pilon (libero) oraz Knip i Plak (6)

W ostatnim wtorkowym meczu tokijskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich siatkarki Korei Południowej zmierzyły się z gospodyniami turnieju. Już pierwsza partia spotkania pokazała, że obie drużyny będą walczyć ze wszystkich sił o wygraną. Zwycięstwo w tym meczu dawało nie tylko trzy punkty, ale prawdopodobnie było również ogromnym handicapem w rywalizacji o miano najlepszej drużyny azjatyckiej na tym turnieju, a więc dawało ogromne szanse na olimpijską kwalifikację. Japonki przy ogłuszającym dopingu swoich fanów szybko wyszły na prowadzenie 7:2, jednak szybko przebudziła się Yeon-Koung i Koreanki dogoniły rywala (10:10). W zespole Japonii brylowała Miyu Nagaoka, jednak w samej końcówce tej wyrównanej partii dała o sobie znać Kim Hee-Jin i to głównie dzięki niej Korea wygrała 28:26. Drugi set był wyrównany do stanu 12:12, potem Koreanki zdobyły cztery punkty z rzędu i już nie oddały przewagi. Fatalne błędy gospodyń sprawiły, że Japonki przegrały tego seta do 17 i w całym meczu przegrywały już 0:2.

Japoński szkoleniowiec widząc co się dzieje, dokonał zmian w składzie zespołu i to przyniosło efekt. Wprowadzone na parkiet Yuki Ishii i Yurie Nabeya wzięły na siebie ciężar gry i poprowadziły zespół gospodyń do zwycięstwa w tym secie. Japonki wygrały do 17 i wróciły do gry. Nie były jednak w stanie zatrzymać w czwartej partii niesamowitej Yeon-Koung. Koreanki pewnie triumfowały w tym secie do 19 i ku rozpaczy tokijskich fanów wygrały to spotkanie 3:1.

Korea Płd. – Japonia 3:1
(28:26, 25:17, 17:25, 25:19)

Korea: Yeon-Koung Kim (25), Hee-Jin Kim (18), Hyo-Jin Yang (10), Jeong-Ah Park (7), Su-Ji Kim (5), Hyo-Hee Lee, Hae-Ran Kim (libero) oraz Jaeyeong Lee (3), Youn-Joo Hwang (1), Sohwi Kang (1), So-Young Lee, Yoo-Na Bae i Hye-Seon Yeum
Japonia: Nagaoka (21), Shimamura (7), Araki (7), Kimura (5), Miyashita (3), Koga (3), Sato (libero) oraz Ishii (9), Nabeya (8), Sakoda (6), Yamaguchi, Maruyama (libero) i Zayasu