Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Wenezuela powalczyła, Francja jedzie do Rio

Kwal. do IO: Wenezuela powalczyła, Francja jedzie do Rio

Wydawać by się mogło, że Francuzi w starciu z Wenezuelczykami nie powinni mieć większych problemów, by ich pokonać. Jednak siatkarze z Ameryki Południowej zaskoczyli Trójkolorowych, tocząc z nimi bój punkt za punkt, a nawet wygrywając drugą i czwartą partię. Ostatecznie jednak to podopieczni trenera Laurenta Tillie opanowali nerwy i za sprawą rezerwowych wygrali po tie-breaku. Tym samym siatkarze z Francji zapewnili sobie awans do Rio.

Początek premierowej partii toczył się punkt za punkt, akcja za akcję. Na pierwszej przerwie technicznej niespodziewanie nieznacznie prowadzili Wenezuelczycy 8:7 po ataku Jhonlenna Barreto. Po niej Francuzi próbowali z pomocą Earvina Ngapetha wypracować sobie kilkupunktową przewagę, ale rywale dotrzymywali im kroku. Dopiero przed drugim regulaminowym czasem Trójkolorowym udało się wyjść na prowadzenie 16:14. W końcówce francuska ekipa włączyła wyższy bieg i ostatecznie po ataku Nicolasa Le Goffa i pomyłce w polu serwisowym Willnera Rivasa wygrała 25:21.

Druga partia podobnie jak pierwsza przez większość czasu toczyła się punkt za punkt, była bardzo zacięta. Wenezuelczycy poczuli, że mogą osiągnąć coś w tym spotkaniu, dlatego byli bardzo skoncentrowani. Gdy set wchodził w decydującą fazę, Francji udało się wyjść na trzypunktowe prowadzenie, ale Wenezuela za sprawą Kervina Pineruy doprowadziła szybko do remisu 23:23. Dwa kolejne punkty należały już tylko do gospodarzy tego meczu, najpierw Jesus Pirela popisał się asem serwisowym, a następnie w ataku pomylił się Antonin Rouzier, w wyniku czego to Wenezuela dość niespodziewanie wygrała 25:23.

Podrażnieni porażką w poprzedniej odsłonie spotkania Francuzi od początku tej trzeciej zabrali się do pracy. Już na pierwszej przerwie technicznej mieli trzy punkty przewagi. Trójkolorowi bardzo dobrze prezentowali się w bloku, po jednym z nich w wykonaniu Benjamina Toniuttiego prowadzili już 10:6. Na drugą przerwę techniczną natomiast również skutecznym blokiem sprowadził drużyny Kevin Le Roux, Francja miała wówczas dziewięć oczek przewagi. W dalszej fazie tej partii Wenezuelczycy już nie walczyli, popełniali błędy, a ich przeciwnicy tylko nakręcali swoją grę. Seta zakończył atakiem Antonin Rouzier, francuska ekipa wygrała 25:11.

Kolejna partia rozpoczęła się dość niespodziewanie, bo od prowadzenia Wenezuelczyków 8:5. Zwycięstwo w poprzednim secie doprowadziło do rozluźnienia w szeregach drużyny znad Sekwany, w wyniku czego szkoleniowiec Trójkolorowych był zmuszony do wpuszczenia rezerwowych. Nie zmieniło to jednak zbyt wiele, ponieważ w dalszym ciągu to reprezentacja Wenezueli prowadziła trzema oczkami. Francuzi popełniali zbyt dużo błędów, w wyniku czego nie mogli zbliżyć się do rywali. Do końca tego seta Francja nie zdołała już odrobić straty, ostatecznie po ataku Willnera Rivasa Wenezuela wygrała 25:20.

Tie-breaka Francuzi rozpoczęli takim samym składem, jakim kończyli czwartą partię. Laurent Tillie postanowił, że to właśnie rezerwowi będą w stanie powalczyć z Wenezuelą. Francja dobrze radziła sobie w bloku, w wyniku czego udało się jej osiągnąć dwupunktowe prowadzenie. Tuż przed zmianą stron kiwką z drugiej piłki zaskoczył rywali Pierre Pujol, Trójkolorowi mieli trzy punkty przewagi. Do końca tie-breaka prowadzenie francuskiej ekipy nie zmieniło się. Ostatecznie Francja wygrała 15:9, a w całym spotkaniu 3:2.

Wenezuela – Francja 2:3
(21:25, 25:23, 11:25, 25:20, 9:15)

Wenezuela: Rodriguez (16), Barreto (15), Rivas (13), Chourio (8), Valencia (6), Carrasco (3), Mata (libero) oraz Piñerua (2), Rojas (1), Diaz, Gonzalez, Quijada i Briceno (libero)
Francja: Rouzier (17), Le Roux (10), Le Goff (6), Tillie (6), Toniutti (5), Ngapeth (4), Grebennikov (libero) oraz Rossard (9), Marechal (8), Clevenot (5), Pujol (3), Lafitte (3), D’almeida (2) i Henno (libero)