Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Zacięte cztery sety dla Australii

Kwal. do IO (M): Zacięte cztery sety dla Australii

fot. FIVB

Sporo emocji na początek przedostatniego dnia turnieju kwalifikacyjnego zafundowały zespoły Australii i Chin. Kibice obejrzeli cztery wyrównane sety, a obie drużyny zaprezentowały sporo efektownych i przede wszystkim efektywnych zagrań. Ostatecznie to Australijczycy schodzili z boiska jako zwycięzcy, tym samym zachowując szanse na przepustkę do Rio de Janeiro. 

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Chińczyków. Po asie serwisowym Chena Zanga na tablicy widniał wynik 3:0. Podopieczni Roberto Santillego szybko zaczęli odrabiać straty i po punktowej zagrywce swojego środkowego, Aidana Zingela, wyrównali do stanu 6:6. Na pierwszej przerwie technicznej to jednak reprezentacja Chin prowadziła jednym punktem po autowym ataku Thomasa Edgara. Przez resztę partii trwała walka punkt za punkt, żadna z drużyn nie odstawiła rywala na dłuższy dystans. W zespole Australii liderem w ataku był przede wszystkim znany z występów w Gdańsku atakujący, zespół Xie Guochena miał z kolei problem ze skutecznym blokiem, czym dotychczas w trakcie turnieju Chińczycy często punktowali rywali. Co prawda na drugiej przerwie technicznej Azjaci mieli dwa punkty przewagi, ale do głosu doszli za chwilę Edgar i Nathan Roberts. Po udanym bloku tego drugiego Australijczycy mieli w górze piłkę setową, a atakujący zakończył seta skutecznym atakiem.

Drugą partię prowadzeniem 3:0 rozpoczęli Chińczycy. I równie szybko dogonili ich podopieczni Roberto Santillego, na pierwszej przerwie technicznej mając już punkt przewagi. Coraz czytelniejsze stały się rozegrania do Edgara i reprezentanci Chin zdecydowanie częściej ustawiali przy nim blok, ale póki co nieskuteczny. Żadna z drużyn nie pozwoliła rywalowi na wysokie prowadzenie, punkt przewagi Australii utrzymał się również na drugiej przerwie technicznej. Po stronie Chin dobrze w ataku wyglądali przede wszystkim Chen Zang i Zhi Yuan, zawodnikom Xie Guochena udało się też poprawić grę w przyjęciu i bloku. Nie pomogło to jednak w przechyleniu na swoją korzyść końcówki seta. Przy stanie 19:21 o przerwę poprosił Roberto Santilli. Przyniosło to efekt, bo chwilę później to Chińczycy popełnili proste błędy, pozwalając rywalom na zwycięstwo w drugim secie, którego podobnie jak poprzedniego skutecznym atakiem zakończył Edgar.Chińczycy mieli wyraźny problem z wytrzymaniem presji w końcówce. Nie byli zespołem dużo gorszym, mimo to po dwóch setach przegrywali 0:2. Szkoleniowiec postanowił sięgnąć po rezerwowych, chociaż przyznać trzeba, że i tak rotacja w zespole Chin jest spora. Tą najważniejszą zmianą było wejście na boisko Daoshuaia Ji w miejsce Weijuna Zhonga. Kibice zgromadzeni w hali cały czas oglądali zacięte spotkanie, tę partię od prowadzenia również rozpoczęli Australijczycy. Na pierwszej przerwie technicznej na tablicy widniał wynik 8:6 dla podopiecznych Roberto Santillego. Rywale coraz lepiej grali blokiem, co rusz zatrzymując Thomasa Edgara. Dobrze na środku prezentował się również Longai Chen, który w całym meczu uzbierał aż 12 oczek. Po grze punkt za punkt Chińczycy wyszli na prowadzenie dopiero w końcowej fazie seta. Po asie serwisowym Daoshuaia Ji prowadzili 21:19. W końcówce zadziałał po raz kolejny chiński blok, a także dało o sobie znać zmęczenie i czytanie gry Edgara. Australijski atakujący, który w całym meczu atakował aż 40 razy, najpierw posłał piłkę w aut na zagrywce, a później został zablokowany i Chińczycy zakończyli seta zwycięstwem.

Po takim rozstrzygnięciu trzeciej partii wydawało się, że o wszystkim rozstrzygnie tie-break. Obie drużyny grały kolejnego zaciętego seta, na dobre ataki Ji odpowiadał australijski blok i to właśnie drużyna z Oceanii prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Po ataku Paula Carrolla, który w trakcie gry zmienił Edgara, Australijczycy prowadzili już 11:7, ale później przypomniał o sobie Qingyao Dai i na drugiej przerwie technicznej Chińczycy tracili już tylko punkt. Po niej to podopieczni Xiu Guochena wyszli na prowadzenie, po dotknięciu siatki przez zawodników Santillego wygrywając już nawet 20:18. Do wyniku 24:24 doprowadziły najpierw asy serwisowe Carrolla i Nehemiaha Mote’a, a później autowy blok Australii. Seta, a w konsekwencji całe spotkanie zakończył skuteczny blok reprezentacji Australii.

Chiny – Australia 1:3
(23:25, 22:25, 25:20, 24:26)

Składy zespołów:
Chiny: Zhang (17), Chen (12), Dai (13), Zhong (4), Geng (3), Jiao, Chu (libero) oraz Ji (8), Yuan (4), Li (4), Cui (1) i Tong (libero)
Australia: Edgar (21), Zingel (11), Roberts (12), Mote (10), Walker (2), Sukochev (2), Perry (libero) oraz Staples (8), Carroll (5), Sanderson i Bell

Zobacz również:
Wyniki turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich i tabela

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-06-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved