Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Wenezuela pokonana, Polacy jadą do Rio!

Kwal. do IO (M): Wenezuela pokonana, Polacy jadą do Rio!

fot. Anna Gumowska

Na dwie kolejki przed końcem turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich biało-czerwoni zapewnili sobie olimpijską kwalifikację. W swoim piątym meczu Polacy odnieśli piąte zwycięstwo, pokonując 3:0 Wenezuelę. Biało-czerwoni jako jedyny niepokonany zespół w turnieju w Tokio prowadzą w klasyfikacji generalnej i nic już nie zabierze im biletów do Rio de Janeiro.

Pierwsze akcje tego meczu były sprawdzaniem się obu ekip, ale to poczynania biało-czerwonych były bardziej przekonujące – skuteczny blok, pipe Michała Kubiaka. Po kontrze swojego kapitana polska drużyna prowadziła na pierwszym czasie technicznym dwoma punktami, a po nim zaczęła już mocno dawać się we znaki rywalom. Ci przez to popełniali błędy, co przy skutecznych zagraniach Bartosza Kurka i spółki pozwoliło reprezentacji Polski odskoczyć na 11:6. W kolejnych akcjach obie drużyny głównie wymieniały się udanymi atakami, co prawda Wenezuelczycy wykorzystali swoje szanse i zminimalizowali straty do trzech punktów, ale to biało-czerwoni przewodzili stawce na boisku. Dość „gorąco” zrobiło się w samej końcówce. Seria trzech punktów Wenezueli, okraszona asem serwisowym Valencii, sprawiła, że różnica była minimalna (20:21). Polacy w odpowiednim momencie skoncentrowali się jednak i dzięki dobrej akcji Kubiaka oraz akcji w bloku Dawida Konarskiego i Marcina Możdżonka wygrali w pierwszej odsłonie.Otwarcie drugiego seta to popis w bloku biało-czerwonych, którzy po trzech akcjach zakończonych tym elementem prowadzili 5:2. Dobra gra polskiej drużyny utrzymywała się i po kontrze Michała Kubiaka drużyny zeszły na pierwszą regulaminową przerwę przy prowadzeniu Polaków 8:4. Co jakiś czas świetne akcje polskiej drużyny – w zagrywce (Kubiak) czy też w bloku (Możdżonek) podcinały skrzydła przeciwnikom i wpływały na wysokość prowadzenia biało-czerwonych (15:10). To cały czas rosło po kolejnych udanych zagraniach podopiecznych Stephane’a Antigi (20:13). Bardzo dobre zawody rozgrywał Grzegorz Łomacz, który robił z blokiem rywali co chciał. Czego nie można powiedzieć o jego vis a vis. Dzięki skutecznej akcji na siatce potrójnej ściany Buszek/Kłos/Konarski polski team prowadził już 23:14. W ostatnich akcjach tej partii obie drużyny mocno spuściły z tonu i rywalizację w tej części meczu zamknęła seria błędów.

Wenezuelczycy starali się jak mogli, od początku seta kolejnego, walcząc w pierwszych jego akcjach punkt za punkt. Dopiero punktująca zagrywka Rafała Buszka wyprowadziła Polaków na prowadzenie 6:5, które powiększył czujny na siatce Karol Kłos niedługo później (8:6). Starania rywali w ataku to było za mało na polski zespół, bowiem biało-czerwoni co rusz uruchamiali swoją zagrywkę i po punktach z tego elementu Michała Kubiaka i Karola Kłosa ekipa trenera Antigi prowadziła 13:9. Do tego Buszek dołożył skuteczne akcje w ataku, jak i zza linii końcowej boiska, co tylko pozwoliło budować Polakom nadwyżkę. Piñerua i spółka nadal próbowali coś jeszcze zmienić, ale tak naprawdę jednym blokiem na Bartoszu Kurku nie byli w stanie nic zdziałać – biało-czerwoni byli nadal skuteczni. Podwójna zmiana w polskiej ekipie przyniosła też skutek i po uderzeniu Dawida Konarskiego i „bloku” Fabiana Drzyzgi reprezentacja Polski miała piłkę meczową (24:18), kończąc spotkanie chwilę później. Ta wygrana podopiecznym Stephane’a Antigi dała już awans do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro!

Polska – Wenezuela 3:0
(25:21, 25:17, 25:18)

Składy zespołów:
Polska: Kubiak (13), Kłos (10), Kurek (9), Buszek (9), Możdżonek (6), Łomacz (1), Zatorski (libero) oraz Konarski (4), Drzyzga i Bieniek
Wenezuela: Piñerua (11), Valencia (6), Gonzalez (4), Salerno (3), Quijada (2), Carrasco (1), Mata (libero) oraz Rivas (6), Chourio (4), Rodriguez (2), Rojas (2), Briceno (libero) i Diaz

Zobacz również:
Wyniki i tabela turnieju kwalifikacyjnego w Tokio

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved