Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Triumf Japonii, Polacy wygrali turniej

Kwal. do IO (M): Triumf Japonii, Polacy wygrali turniej

Niespodziewana wygrana reprezentacji gospodarzy nad kadrą Francji 3:0 w ostatnim pojedynku turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro miała swoje skutki w finalnym rozstawieniu tabeli. Biało-czerwoni w Tokio wywalczyli nie tylko awans na najważniejszą imprezę czterolecia, ale także ogólną victorię w rozgrywkach w Azji.

Reprezentacja Francji rozpoczęła spotkanie w ustawieniu, składającym się z zawodników rezerwowych, na boisku nie było żadnego siatkarza, który dostał więcej szans w dotychczasowych meczach. Lepiej starcie rozpoczęli gospodarze, sprytny atak Yuty Yoneyamy sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas (8:6). Po przerwie z akcji na akcję gra Japończyków nakręcała się, Francuzi mieli problem z podbiciem celnych ataków przeciwników. Gospodarze bardzo dobrze grali w obronie, wyprowadzając następnie skuteczne kontrataki. Dwa asy Kunihiro Shimizu dały sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:8). Z czasem gra nieco się wyrównała, jednak wciąż to dopingowani przez licznie zgromadzoną publiczność Japończycy utrzymywali wyraźną przewagę. Pojedyncze skuteczne ataki Thibaulta Rossarda nie wystarczyły, by odwrócić losy tej odsłony, błąd w ataku Francuzów zakończył seta.

Otwarcie drugiej partii było znacznie bardziej wyrównane, błąd w ataku Nicolasa Marechala dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej przy zaledwie jednopunktowym prowadzeniu Japończyków (8:7). Pomimo starań Francuzi nie byli w stanie skutecznie zatrzymać przeciwników, wciąż utrzymywała się niemoc defensywna przyjezdnych (9:12). Głównie dzięki dobrym atakom Rossarda podopieczni trenera Laurenta Tillie zmniejszyli różnicę punktową (13:14). Wciąż jednak to Japończycy utrzymywali się na prowadzeniu, skutecznie atakował Masahiro Yanagida. Po drugiej przerwie technicznej Francuzi zaczęli odrabiać straty, jednak ta sytuacja nie trwała długo. Szybko Japończycy wzmocnili zagrywkę i zaczęli ustawiać szczelne bloki. Chociaż w końcówce gospodarze przez chwilę stracili koncentrację, nie przeszkodziło im to w wygraniu również tej partii, ostatni punkt zdobywając po ataku z szóstej strefy.

W trzeciego seta lepiej weszli Francuzi (3:1), jednak po mocnym ataku Yoneyamy na tablicy wyników pojawił się remis (5:5). Wciąż to przyjezdni nadawali ton spotkaniu, as Trevora Clevenota sprowadził drużyny na przerwę techniczną (8:5). Po czasie Japończycy nabrali wiatru w żagle i po skutecznym ataku Tomimatsu ponownie doprowadzili do wyrównania (10:10). Francuzi nie mieli jednak zamiaru odpuszczać, wzmocnili zagrywkę i zaczęli popełniać znacznie mniej błędów w ataku (16:14). W dalszej części seta trwała wyrównana walka punkt za punkt. W decydującym momencie asem serwisowym popisał się Yanegida, co wyprowadziło na prowadzenie gospodarzy (20:18). Gdy wydawało się, że będzie to wystarczającym bodźcem dla Japończyków, w polu zagrywki zaczął punktować Franck Lafitte (23:23). Ostatecznie jednak zryw Francuzów nie wystarczył, by odwrócić losy seta. Atak Shimizu zakończył cały pojedynek.

Japonia – Francja 3:0
(25:18, 25:23, 25:23)

Francja: Clevenot (9), Pujol (1), D’almeida (5), Marechal (6), Lafitte (5), Rossard (22), Henno (libero)
Japonia: Shimizu (11), Tomimatsu (13), Yanagida (13), Dekita (10), Sekita, Yoneyama (3), Sakai (libero) oraz Kuriyama (3) i Fukatsu