Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Pierwsze zwycięstwo Kanadyjczyków

Kwal. do IO (M): Pierwsze zwycięstwo Kanadyjczyków

Niezwykle ciekawy pojedynek otworzył trzeci dzień zmagań w Tokio. Siatkarze Glenna Hoaga wygrali pierwszego seta do 19, jednak w drugim po grze na przewagi dali sobie odebrać zwycięstwo. Chociaż od tego momentu Australijczycy nabrali wiatru w żagle, nie zdołali postawić kropki nad i w czwartej partii, bowiem po grze na przewagi lepsi okazali się Kanadyjczycy. W piątym secie ponownie ostatnie słowo należało do siatkarzy z Kanady, którzy pierwszy raz w tym turnieju zapisali na swoim koncie zwycięstwo.

Od początku pojedynku zawodnicy obu drużyn nie wstrzymywali ręki w ataku. Autowy atak Thomasa Edgara sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas (6:8). Po przerwie Kanadyjczycy zaczęli popełniać błędy, przez co stracili całą przewagę (10:10). Od tego momentu rozpoczęła się wyrównana walka. Po jednej stronie w ataku brylował John Gordon Perrin, natomiast po drugiej Thomas Edgar. Prowadzenie podczas drugiej przerwy technicznej siatkarzom z Kanady dał dwoma skutecznymi atakami Justin Duff (16:15). Z czasem przewaga Kanadyjczyków rosła, a szczęścia w wideoweryfikacji nie miał trener Santilli. Dobra zagrywka Nicholasa Hoaga pozwalała jego drużynie wyprowadzać efektowne kontrataki (19:15). Pomimo kolejnych zmian i interwencji szkoleniowca Australijczycy nie byli w stanie przerwać serii przeciwników (15:21). Dopiero błąd własny Hoaga umożliwił siatkarzom z Australii zrobić przejście. Pomimo starań podopieczni Roberto Santillego nie byli w stanie przeciwstawić się dobrze dysponowanym przeciwnikom. Punktowy blok Gavina Schmitta zamknął pierwszą odsłonę.

Na początku drugiego seta minimalnie lepsi byli Australijczycy, którzy bardzo dobrze ustawiali blok. Po skutecznym zbiciu Edgara nastąpiła pierwsza przerwa techniczna (8:6). Podobnie jak w poprzedniej partii, również w drugim secie szybko gra się wyrównała. Z akcji na akcję podopieczni trenera Santillego zaczęli popełniać coraz więcej niewymuszonych błędów w ataku. Autowy kontratak Edgara dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (14:16). W dalszej części seta Australijczycy zaczęli mieć problemy z przyjęciem, co odbijało się na skuteczności w ataku. Przy wyraźnym prowadzeniu Kanadyjczycy zaczęli się mylić, po błędzie przekroczenia linii trzeciego metra o czas poprosił trener Hoag (19:18). Niekwestionowanym liderem reprezentacji Kanady był Perrin (21:20). Dzięki trudnej zagrywce Samuela Walkera w końcówce Australijczycy doprowadzili do remisu (22:22). W decydującym momencie zawodnicy obu zespołów popisywali się punktowymi serwisami. Chociaż Kanadyjczycy mieli dwie piłki setowe, nie wykorzystali ich. Atak po bloku w aut Nathana Robertsa zakończył seta na korzyść Australijczyków (26:24).

Pierwsze piłki trzeciej partii należały do reprezentantów Australii (8:6). Coraz lepiej z sytuacyjnych piłek atakował Edgar, wysoką skuteczność miał australijski blok. Po kolejnym zatrzymanym kanadyjskim ataku o czas poprosił trener Hoag (8:11). Interwencja szkoleniowca pomogła, jego podopieczni wzmocnili zagrywkę i doprowadzili do wyrównania (13:13). Ręki w polu zagrywki nie wstrzymywali również przeciwnicy, dwa mocne zagrania Robertsa zza linii 9. metra ponownie wyprowadziły Australijczyków na prowadzenie (16:13). W dalszej części seta siatkarze Roberto Santillego nabrali wiatru w żagle i zdominowali grę na siatce. Nie do zatrzymania był Edgar. Pojedyncze skuteczne ataki Schmitta nie wystarczyły, by poderwać Kanadyjczyków do walki. Autowa zagrywka Hoaga zamknęła trzeciego seta (25:20).

W czwartą partię Kanadyjczycy weszli z nową energią (6:3), jednak Australijczycy dzięki dobrej grze blokiem szybko doprowadzili do remisu (6:6). Błąd Hoaga dał siatkarzom Roberto Santillego prowadzenie podczas przerwy technicznej (8:7). Po czasie gra wyrównała się, ponownie w ataku brylował Edgar (12:10). W środkowej części seta oba zespoły punktowały ze zmienną skutecznością. Po drugiej regulaminowej przerwie rozgorzała walka punkt za punkt, żadna z drużyn nie była w stanie zbudować prowadzenia (18:18). Atak Australijczyków niezmiennie opierał się na Edgarze, po drugiej stronie siatki ten element rozkładał się bardziej równomiernie. Nerwową, graną na przewagi końcówkę lepiej wytrzymali reprezentanci Kanady i to oni po asie serwisowym Schmitta cieszyli się z doprowadzenia do piątego seta.

Podbudowani zwycięstwem Kanadyjczycy efektownie rozpoczęli piątą partię, bardzo dobrze w polu zagrywki spisywał się Hoag (4:1). Podczas zmiany stron, która nastąpiła po zdecydowanym ataku Perrina, siatkarze Glenna Hoaga prowadzili czterema punktami. Pomimo starań Australijczycy nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonych rywali. Kanadyjczycy mieli kolejne piłki meczowe po błędzie przeciwników, a ciekawy pojedynek zakończył efektownym atakiem przez środek Justin Duff (15:11).

Australia – Kanada 2:3
(19:25, 26:24, 25:20, 27:29, 11:15)

Australia: Zingel (10), Sanderson (1), Edgar (33), Mote (6), Walker (9), Sukochev, Perry (libero) oraz Roberts (16), Bell (1) i Carroll (1)
Kanada: Sanders (2), Perrin (25), Hoag (23), Duff (7), Simac (4), Schmitt (23), Lewis (libero) oraz Bann (libero), Marshall (2), Vandoorn (6), Blankenau, Van Lankvelt i Verhoeff