Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Niezwykle ważne zwycięstwo Francuzów

Kwal. do IO (M): Niezwykle ważne zwycięstwo Francuzów

Francuzi odnieśli swoje drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym w Tokio. Podopieczni Laurenta Tillie pokonali w trzech setach nieco osłabiony Iran, co z pewnością przybliżyło ich do Rio de Janeiro. Dla zespołu Iranu była to pierwsza porażka w turnieju, który robi się coraz bardziej emocjonujący.

Mecz od początku był bardzo zacięty, a oba zespoły popisywały się efektownymi zagraniami w ofensywie. Do pierwszej przerwy technicznej żadnemu z nich nie udało się odskoczyć od przeciwnika chociażby na dwa oczka, a minimalną przewagę na niej – po zbiciu Shahrama Mahmoudiego – osiągnęli podopieczni Raula Lozano. To oni też jako pierwsi uzyskali dwupunktowe prowadzenie, ale były to dla nich miłe złego początki. Francuzi zaczęli odrabiać straty blokiem, a po asie serwisowym Earvina N’gapetha to oni zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Z akcji na akcję powiększała się różnica punktowa pomiędzy oboma drużynami, a po udanej kontrze Antonina Rouzier wynosiła już pięć oczek. Persowie próbowali jeszcze wrócić do gry, ale w ich szeregach widoczny był brak przede wszystkim kontuzjowanego pierwszego atakującego. Ponadto nie potrafili zatrzymać blokiem rywali. Stać było ich tylko na zbliżenie się do nich na trzy punkty. Ale w końcówce trójkolorowi pewnie dowieźli wypracowaną przewagę, a zbicie Kevina Tillie przypieczętowało ich triumf w premierowej odsłonie (25:20).

Od początku drugiej partii zaczęła zarysowywać się lekka przewaga Europejczyków. Najpierw wynosiła ona dwa oczka, a później – dzięki dobrej grze blokiem – wzrosła do trzech. Skuteczniej prezentowali się też francuscy skrzydłowi, a zbicia Rouzier czy N’gapetha pozwalały podopiecznym trenera Tillie kontrolować boiskowe wydarzenia. Irańczycy próbowali odpowiadać atakami ze środka, a asa serwisowego dołożył Milad Ebadipour, ale to wciąż było zbyt mało, by Persowie wrócili do gry. Co więcej, w środkowej fazie seta ich sytuacja zaczęła robić się coraz trudniejsza. Błędy w przyjęciu zaczął popełniać Farhad Zarif, a Francuzi coraz lepiej poczynali sobie w bloku. Ich przewaga w pewnym momencie wzrosła do pięciu oczek. Bezradność graczy z rejonu Zatoki Perskiej była coraz większa, coraz częściej mylili się oni w ataku, zaś ich przeciwnicy świetnie poczynali sobie w defensywie. Do tego dokładali dobrą grę w bloku oraz na kontrze. Na tak dysponowanych trójkolorowych Irańczycy nie znaleźli recepty, przegrywając tę część spotkania 18:25.

W pierwszych minutach trzeciej odsłony obie drużyny szły łeb w łeb, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Jednak można było odnieść wrażenie, że w grze Francuzów pojawiła się lekka nonszalancja, którą wykorzystali ich rywale. Dzięki zbiciu Mahmoudiego odskoczyli od Europejczyków na dwa oczka. Z biegiem czasu ich dominacja stawała się coraz większa. Stabilniejsze przyjęcie pozwalało im na granie kombinacyjnych akcji, których nie potrafili zatrzymać Europejczycy. Na środku uaktywnił się Sayed Mousavi, a pojedyncze udane zagrania podopiecznych trenera Tillie nie pozwalały im wrócić do gry. Wydawało się, że Mahmoudi poprowadzi Persów do zwycięstwa w tym secie, ale po drugim czasie technicznym trójkolorowi zaczęli odrabiać straty. Niezawodny w ataku był Rouzier, a przy zagrywce Benjamina Toniuttiego na świetlnej tablicy pojawił się remis. W końcówce kluczowe okazały się zagrywki Kevina Le Roux oraz dobra gra Europejczyków w bloku. Dzięki temu trójkolorowi przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Przypieczętowało je zbicie Tillie (25:22).

Iran – Francja 0:3
(20:25, 18:25, 22:25)

Iran: Mahmoudi (19), Ebadipour (14), Gholami (3), Mousavi (2), Mirzajanpour (2), Marouflakrani, Zarif (libero) oraz Ghaemi (3), Zarini, Mahdavi, Tashakori i Marandi (libero)
Francja: Rouzier (18), Tillie (13), N’gapeth (8), Le Roux (8), Le Goff (6), Toniutti (2), Grebennikov (libero)