Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Meksykanie pojadą do Rio

Kwal. do IO (M): Meksykanie pojadą do Rio

Siatkarze Meksyku przegrali wprawdzie swój ostatni mecz turnieju kwalifikacyjnego z Tunezją 2:3, ale pojadą na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro. Do zajęcia pierwszego miejsca Meksykanom brakowało dwóch wygranych setów i swój cel osiągnęli, chociaż przy stanie 2:1 dla Tunezji emocje były ogromne.

W pierwszym meczu ostatniego dnia w Mexico City Chile zmierzyło się z Algierią. Chiliczycy przed meczem mieli jeszcze szanse na olimpijską kwalifikację, musieli jednak wygrać za trzy punkty i liczyć, że gospodarze turnieju nie wygrają dwóch setów w meczu z Tunezją. Ku zaskoczeniu wszystkich początek meczu należał do siatkarzy Algierii, którzy wygrali pierwszego seta 25:23 i ograniczyli szanse Chile na wyjazd do Rio. Zawodnicy z Ameryki Południowej jednak nie rezygnowali. Kolejne trzy sety padły ich łupem, a prym w drużynie chilijskiej wiódł Dusan Bonacic, który zdobył dla swojego zespołu 29 punktów. Chile wygrało 3:1 i zasiadło na trybunach, by oglądać mecz Meksyku z Tunezją.

Ten rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami kibiców. Meksykanie mieli przewagę i pewnie zmierzali do zwycięstwa w pierwszym secie. Sygnałem ostrzegawczym była pogoń Tunezyjczyków w końcówce, ale to gospodarze wygrali 25:23 i byli o krok od igrzysk olimpijskich. W drugim secie mimo początkowego prowadzenia zespołu z Afryki Meksykanie szybko odrobili straty i wyszli na prowadzenie. Tym razem jednak w końcówce Tunezyjczycy nie tylko dogonili rywali, ale również wygrali końcówkę 25:23 i wyrównali stan rywalizacji. Na trybunach w Mexico City czuć było już nerwowość. Również trzecia partia rozstrzygnęła się w samej końcówce i znów Meksykanie przegrali 23:25. Chilijczycy na trybunach wyjęli kalkulatory, bowiem przy wyniku 3:1 dla Tunezji o tym, kto wyjechałby do Rio, mogły decydować… małe punkty! Emocje skończyły się jednak w czwartej partii. Meksykanie niesamowicie zmobilizowani pokonali 25:19 Tunezję i w hali miał miejsce olbrzymi wybuch radości. Tie-breaka, który już o niczym nie decydował, w zaciętej końcówce wygrali Tunezyjczycy, ale to Meksykanie uzupełnili grono finalistów igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Algieria – Chile 1:3
(25:23, 18:25, 19:25, 23:25)

Algieria: Dekkiche Akram (17), Cherchali (17), Hosni (15), Oumessad (12), Sofiane (10), Kerboua (3), Ilyas (libero) oraz Kessai, Dekkiche Ayyoub i Boudjemaa
Chile: Bonacic (29), Parraguirre V. (25), Parraguirre T. (12), Araya (6), Uteau (5), Banda (4), Castillo (libero) oraz Bader (1), Grimalt i Baeza

Meksyk – Tunezja 2:3
(25:23, 23:25, 23:25, 25:19, 18:20)

Meksyk: Vargas (23), Guerra (17), Cordova (15), Barajas (11), Aguilera (11), Rangel P. (4), Rangel J. (libero) oraz Quiñones (3), De La Cruz (1), Orellana (1), Ramírez i Martinez
Tunezja: Kaabi (29), Miladi (19), Kadhi (10), Agrebi (9), Ben Slimene (5), Moalla, Korbosli (libero) oraz Jouini (6), Nagga (1) i Ben Cheikh