Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Kanadyjczycy o krok od Rio

Kwal. do IO (M): Kanadyjczycy o krok od Rio

Reprezentacja Kanady po ciekawym, ale nierównym pojedynku pokonała siatkarzy z Chin 3:2. Taki wynik pozwolił zachować Kanadyjczykom szanse na awans do igrzysk olimpijskich, natomiast biletu do Rio de Janeiro pozbawił Chińczyków. O tym, kto oprócz Polski, Francji i Iranu zapewni sobie kwalifikację z turnieju w Tokio, zdecyduje wynik pojedynku Polska – Australia. Jakakolwiek wygrana Australijczyków da im awans do igrzysk olimpijskich.

Pierwszego seta od prowadzenia 3:1 rozpoczęli Kanadyjczycy. Chińczycy gonili rywala, ale na pierwszą przerwę techniczną to zawodnicy z Kraju Klonowego Liścia schodzili z dwoma punktami przewagi po ładnym ataku Gavina Schmitta. Przy stanie 10:7 o przerwę poprosił Xie Guochen, ale na wiele się to nie zdało. Po technicznym plasie kanadyjskiego atakującego podopieczni Glenna Hoaga prowadzili 13:8. Chińczycy byli pozbawieni swoich atutów, nie byli w stanie skutecznie blokować reprezentantów Kanady, którzy z kolei punktowali w kontratakach. Problemy stwarzało również przyjęcie, które w następstwie nie pozwalało gubić kanadyjskiego bloku. Na drugą przerwę techniczną drużyny schodziły przy stanie 16:10 dla podopiecznych Hoaga. Do końca seta obie drużyny grały punkt za punkt, u Chińczyków próbowali jeszcze pociągnąć grę wprowadzony Zhi Yuan i środkowy Longai Chen. O drugą przerwę Guochen poprosił po asie serwisowym rezerwowego Rudy’ego Verhoeffa, przy wyniku 23:15. Za chwilę seta zakończył błąd odbicia chińskiego rozgrywającego.

Drugą partię obie drużyny rozpoczęły od gry punkt za punkt. Po błędzie Johna Gordona Perrina i dobrych atakach Chena Zanga. Chińczycy wypracowali trzypunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej. Po niej zapunktował jeszcze Weijung Zhong i oba zespoły znowu schodziły z boiska, tym razem na prośbę szkoleniowca reprezentacji Kanady, która przegrywała 6:10. Chińczycy zagrali w drugim secie konsekwentnie, byli skuteczniejsi w ataku i na drugiej przerwie dalej mieli wyraźną, pięciopunktową przewagę. Reagował Glenn Hoag. Wprowadził na boisko swojego syna, Nicolasa w miejsce Stevena Marhshalla, przy stanie 12:18 wziął jeszcze jedną przerwę. Kanadyjczycy nie mieli już tak dobrego przyjęcia, wskutek czego Tylor Sanders nie rozrzucał bloku rywali tak jak w pierwszej partii. Azjaci nie mieli zamiaru odpuszczać i po ataku Zhi Yuana wyszli na prowadzenie 22:17. Kilka piłek później seta zakończył atakiem z przechodzącej piłki Longai Chen i Chińczycy wyrównali stan meczu.

Na początku trzeciego seta na prowadzenie 4:2 drużynę z Azji wyprowadził dobrym serwisem Zhi Yuan. Kanadyjczycy dogonili rywala i po asie serwisowym Grahama Vigrassa to oni mieli punkt przewagi na pierwszej przerwie technicznej. Kiedy siatkarze Chin dotknęli siatki, o czas przy stanie 7:10 poprosił Xie Guochen. Na wiele się to nie zdało, po ataku Gavina Schmitta reprezentacja Kanady zdobyła 16. punkt, utrzymując cztery oczka przewagi. Mimo dobrych ataków rezerwowego w tym turnieju atakującego Zhi Yuana i przyjmującego Chena Zanga Azjaci nie byli w stanie dogonić rywala. Dobrze w drużynie Glenna Hoaga w trzecim secie pokazał się Steven Marshall, który do dobrego przyjęcia dołożył kilka punktów w ataku. Coś ruszyło się przy stanie 18:21, kiedy Chińczycy zdobyli dwa punkty z rzędu i o przerwę poprosił szkoleniowiec drużyny Kanady. Za chwilę asa serwisowego posłał jeszcze Daoshuai Ji, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku. Hoag jeszcze raz zaprosił do siebie zawodników, kolejna punktowa zagrywka tym razem Jianjuna Cui zmniejszyła straty do jednego punktu. Końcówka należała zdecydowanie do Azjatów. Kanadyjczykom na nic zdała się wypracowana przewaga, bo to ich rywale po ataku Ji, który znów zaliczył dobre wejście, mieli piłkę setową. Seta zakończył kolejnym dobrym atakiem Zhi Yuan.

Kolejny wyrównany początek kibice zobaczyli w czwartej partii. Obie drużyny zdawały sobie sprawę, że porażka w tym meczu oznacza koniec marzeń o wyjeździe na igrzyska. 8:7 na pierwszej przerwie prowadziła Kanada po jednej z niewielu pomyłek Yuana. Czwarty set przyniósł bardzo wyrównaną grę, na dobre ataki Schmitta i Perrina odpowiadali Yuan i Longai Chen. Po punkcie zdobytym przez swojego atakującego Kanadyjczycy schodzili na drugą przerwę techniczną z jednym punktem przewagi. Za chwilę, po dobrym ataku nowego przyjmującego Asseco Resovii, prowadzili już 19:16 i tie-break wydawał się być coraz bardziej realny. Tylor Sanders mimo gry pod presją starał się nie rozgrywać w ciemno do Schmitta, ale rozrzucać blok rywala, co mu się zresztą udawało. Chińczycy co prawda gonili, ale za chwilę w aut zaatakował Chen Zang i Kanada stała przed dużą szansą na zwycięstwo w tym secie. Zakończył go precyzyjnym atakiem Steven Marshall.

W piątym secie Kanadyjczycy zaczęli od prowadzenia 3:1 po ataku Johna Gordona Perrina. Po asie serwisowym Gavina Schmitta przy stanie 5:2 o przerwę poprosił Xie Guochen. Atakujący nie wstrzymał ręki i drużyny zmieniały strony przy stanie 8:2 po jego kolejnej punktowej zagrywce. Ten element zdecydowanie sprzyjał drużynie Glenna Hoaga, kolejny punkt dołożył jeszcze Perrin i szkoleniowiec reprezentacji Chin po raz kolejny poprosił o przerwę, tym razem przy stanie 10:3. Jego podopieczni nie odpuszczali, po ich punktowym bloku to Hoag zaprosił do siebie zawodników. Za chwilę Kanadyjczycy zaczęli blokować, najpierw Justin Duff, później Schmitt i zawodnicy z Ameryki Północnej mieli szansę na skończenie seta. Obronili się jeszcze Chińczycy, ale za chwilę błąd podwójnego odbicia popełnił Yuan i to Kanada wygrała seta i cały mecz 3:2.

Kanada – Chiny 3:2
(25:16, 20:25, 24:26, 25:20, 15:9)

Kanada: Perrin (27), Schmitt (23), Vigrass (11), Duff (10), Marshall (10), Sanders (1), Lewis (libero) oraz Verhoeff (1), Vandoorn (1), Hoag, Van Lankvelt i Bann (libero)
Chiny: Zhang (14), Chen (13), Zhong (8), Geng (7),  Dai (1), Li R., Chu (libero) oraz Yuan (21), Ji (5), Cui (1), Jiao (1), Li Y. i Tong (libero)