Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Iran pokonał Wenezuelę po tie-breaku

Kwal. do IO (M): Iran pokonał Wenezuelę po tie-breaku

W ostatnim swoim meczu w turnieju kwalifikacyjnym w Tokio siatkarze Wenezueli byli bliscy pokonania Iranu. Persowie, którzy awans do igrzysk olimpijskich zapewnili sobie już w sobotę, przegrywali 1:2, odwrócili jednak losy meczu i wygrali po tie-breaku. Wenezuelczykom nie udało się więc wygrać w Tokio żadnego spotkania.

Już pierwsze dwie piłki w meczu pomiędzy Iranem a Wenezuelą pokazały, że siatkarze z Ameryki Południowej nie chcą wyjechać z Japonii z zerowym dorobkiem zwycięstw. Prowadzenie 2:0 szybko jednak wymknęło się Wenezuelczykom z rąk i jeszcze przed przerwą techniczną to Persowie wygrywali 6:4. W dalszej części meczu obie ekipy walczyły jak równy z równym, wykorzystując swoje atuty – Iran zagrywkę, a Wenezuela swobodę w grze na siatce. Od połowy seta spotkanie stało się niejako pojedynkiem dwóch siatkarzy: Mojtaby Mirzajanpoura i Kervina Pineruy. Obaj gracze byli wiodącymi zawodnikami w swoich ekipach i to dzięki ich skutecznym akcjom na tablicy wyników pojawił się rezultat 24:22 dla Iranu. Ostatecznie set zakończył Hamzeh Zarini celnym atakiem z lewego skrzydła (25:23).

Druga partia wyglądała nieco inaczej. Osamotnionego Pineruę po wenezuelskiej stronie w ataku mocno wspierać zaczął Willner Rivas, jednak nie pozwoliło to na wypracowanie przewagi. Irańczycy wciąż potężnie zagrywali, a pierwsze skrzypce dalej grał Mirzajanpour (9:6). W połowie partii gracze z Ameryki Południowej wrzucili drugi bieg i zaczęli gonić swych przeciwników. W końcówce seta udało im się doprowadzić do remisu (20:20) i był to przełomowy moment tego spotkania. Zdziwieni Irańczycy spuścili z tonu i pozwolili rywalom na doprowadzenie do piłek meczowych. Siatkarze z Wenezueli nie zmarnowali okazji i po walce wygrali 29:27.

Trzeci set był zdecydowanie najlepszą partią w wykonaniu Wenezuelczyków. Reprezentanci tego kraju z Rivasem i Pineruą na czele grali jak w transie i w pewnym momencie osiągnęli nawet pięć oczek przewagi (12:7). Wszystko za sprawą wyśmienitych obron libero Hectora Maty oraz wysokiej skuteczności największych asów na siatce. Siatkarze Iranu próbowali jeszcze wrócić do gry, korzystając m.in. z czasów na żądanie trenera Lozano, jednak nie byli w stanie wybić Wenezuelczyków z rytmu. Set zakończył się wynikiem 25:21 i 2:1 w meczu prowadzili reprezentanci południowoamerykańskiego kontynentu.

Porażka i niekorzystny rezultat na tablicy wyników zmotywował Irańczyków do lepszej gry. W ofensywie znów przebudził się Mirzajanpour, który był mocno wspierany przez Zariniego i Ebadipoura, a dodatkowo loty zdecydowanie obniżyli Wenezuelczycy. W końcówce seta przewaga Persów była na tyle znacząca, iż gracze z Ameryki Południowej nie mieli najmniejszych szans na wygranie partii. Seta 25:18 wygrali Irańczycy i doprowadzili do tie-breaka.

W decydującej partii Irańczycy pokazali potęgę swego serwisu, aplikując już na starcie trzy asy serwisowe. Co prawda Kervin Pinerua doprowadził do remisu 5:5, jednak chwilę później na świetlnej tablicy przewaga Iranu wynosiła cztery oczka (9:5). Konsekwentna i dobra jakościowo gra Irańczyków pomogła im w osiągnięciu celu – wygranej 15:8 i 3:2 w całym spotkaniu.

Iran – Wenezuela 3:2
(25:23, 27:29, 21:25, 25:18, 15:8)

Wenezuela: Barreto (6), Paez (4), Valencia (11), Pinerua (15), Quijada (7), Rivas (21), Mata (libero) oraz Briceno (libero), Rodriguez (4), Carrasco i Rojas (8)
Iran: Ebadipour (17), Zarini (14), Mahdavi (5), Mirzajanpour (24), Sharifat (13), Tashakori (8), Marandi (libero) oraz Marouf i Ghaemi (3)