Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Iran pokonał Chiny po zaciętym tie-breaku

Kwal. do IO (M): Iran pokonał Chiny po zaciętym tie-breaku

Niezwykle dramatyczny przebieg miał mecz pomiędzy Iranem i Chinami w piątym dniu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio. Iran dwa razy obejmował w tym spotkaniu prowadzenie, Chińczycy dwukrotnie wyrównywali. O wyniku rozstrzygał więc tie-break, w którego końcówce nie brakowało emocji, kontrowersji i challengów. Ostatecznie to reprezentacja Iranu wygrała 18:16 i jest zdecydowanie bliżej wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro.

Mecz pomiędzy Iranem i Chinami nie tylko był istotny ze względu na klasyfikację generalną turnieju w Tokio, ale również miał znaczenie w rywalizacji drużyn azjatyckich, dla których przeznaczone jest jedno miejsce kwalifikujące do Rio. Początek spotkania był zacięty, na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem wyszli Persowie po udanym bloku Seyeda Mousaviego na Qingyao Daiu. Dobrze grał Saeid Marouflakrani i jego zespół uzyskał w pewnym momencie trzypunktową przewagę, ale Chińczycy dość szybko odrobili tę stratę. W końcówce znów był remis (19:19, 22:22), potem dwa punkty zdobyli Irańczycy i… przegrali dwie piłki setowe. O przerwę poprosił trener Raul Lozano i ostatecznie Iran wygrał 26:24. Podbudowani tą wygraną Irańczycy dobrze weszli w drugiego seta i na pierwszej przerwie technicznej mieli już trzypunktową przewagę. Sytuacja jednak szybko się odwróciła. Asy serwisowe Weijun Zhonga, świetna gra w bloku Zhi Yuana i na drugiej przerwie technicznej to już Chińczycy prowadzili 16:14. Po przerwie siatkarze z Iranu nie potrafili już się podnieść i po skutecznym ataku Yuana przegrali tę partię do 22.

Na początku trzeciego seta rywalom dał się we znaki swoim blokiem Seyed Mousavi i Iran wyszedł na prowadzenie 8:6. Chińczycy rzucili się do odrabiania strat, sędzia musiał ich nawet hamować, pokazując żółtą kartkę, ale szybko doprowadzili do remisu 11:11. Persowie jednak grali cierpliwie i konsekwentnie. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili dwoma punktami, a gdy po zagrywce Yuana w siatkę prowadzili już 23:19, było wiadomo, że nie wypuszczą swojej szansy z rąk. As serwisowy Farhada Ghaemiego i atak po bloku rywali Mojtaba Mirzajanpoura i Iran po raz drugi objął prowadzenie w tym spotkaniu. Podrażnieni Chińczycy dobrze radzili sobie w secie czwartym. Szybko zdobyli przewagę (8:6), którą powoli, ale konsekwentnie powiększali (15:9). Coraz śmielej w ataku poczynał sobie Chen Zhang i po jego kolejnym zbiciu siatkarze z Kraju Środka prowadzili już 20:13, w pełni kontrolując przebieg wydarzeń na boisku. Chińczycy ostatecznie wygrali tego seta do 17, po raz drugi doprowadzając do remisu.

Tie-break był niezywkle zacięty. Drużyny grały punkt za punkt (6:6), a przy zmianie stron jedno oczko więcej mieli Chińczycy. Po zmienie jednak dwa punkty zdobyli Persowie i trener rywali poprosił o przerwę. Od stanu 11:11 znów zespół Iranu wyszedł na dwupunktową przewagę, ale chiński szkoleniowiec poprosił o challenge i na tablicy wyników znów widniał remis 12:12. Po ataku Zhanga Chińczycy wyszli na prowadzenie 14:13 i mieli piłkę meczową. Milad Ebadipour doprowadził jednak do wyrównania, a po chwili to Iran, prowadząc 15:14, miał piłkę meczową. Chińczycy poprosili jeszcze o challenge, ale nic nie wskórali. O wiele skuteczniejszy był atak Zhanga, potem Persowie nie wykorzystali kolejnej piłki meczowej i był remis 16:16. Problemy z przyjęciem, nietrafiony challenge i ostatecznie to Iran odniósł czwartą wygraną w tym turnieju i już jedną nogą jest na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Iran – Chiny 3:2
(26:24, 22:25, 25:19, 17:25, 18:16)

Iran: Mahmoudi (25), Gholami (15), Mousavi (13), Ebadipour (11), Ghaemi (5), Marouflakrani, Zarif (libero) oraz Mirzajanpour (6), Zarini (5), Mahdavi, Tashakori i Marandi (libero)
Chiny: Chen Zhang (20), Weijun Zhong (20), Xin Geng (13), Longhai Chen (6), Qingyao Dai (4), Runming Li (1), Hui Chu (libero) oraz Zhi Yuan (12), Shuai Jiao (1), Shuhan Rao (1), Jianjun Cui i Jiahua Tong (libero)