Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Gospodarze z wygraną

Kwal. do IO (M): Gospodarze z wygraną

Gospodarze interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich – reprezentacja Japonii pokonała w swoim pierwszym spotkaniu ekipę z Wenezueli. Japończykom zwycięstwo nie przyszło jednak bardzo łatwo, a reprezentanci Wenezueli urwali przeciwnikom jednego seta, triumfując dość niespodziewanie w partii otwarcia.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, ale to Japonia po błędzie Fernando Gonzaleza prowadziła na przerwie technicznej 8:6. Wenezuelczycy jednak się nie poddawali, odrabiali straty, a nawet odskoczyli na dwa oczka. Po drugim regulaminowym czasie znakomicie zaatakował lider ekipy z Ameryki Południowej, Kervin Pinerua i zrobiło się 17:14, ale szybko odpowiedział skutecznymi zbiciami Ishikawa, zmniejszając prowadzenie rywali do jednego punktu, a wkrótce na tablicy był już remis. Walka punkt za punkt trwała już do końca seta, który rozstrzygnął się po grze na przewagi i lepiej w tej sytuacji zachowali się Wenezuelczycy, kończąc tę partię blokiem na Kunihiro Schimizu.

W drugiego seta lepiej weszła ekipa japońska, dobrze zagrywał Ishikawa (3:0), a na przerwie technicznej było 8:3 dla gospodarzy. Po niej dobrą grą w zagrywce (Pinerua) i ataku Wenezuela rzuciła się do odrabiania strat i zbliżyła się na 8:9. O czas poprosił wówczas szkoleniowiec gospodarzy, po którym lider zespołu z Ameryki Południowej zepsuł zagrywkę, ale wkrótce Wenezuelczycy zapunktowali blokiem i zagrywką i wyszli na prowadzenie 11:10. Japończycy mieli problemy z przebiciem się przez pasywny blok rywali, którzy z kolei raz za razem punktowali w kontrataku, Wenezuelczycy także sprawiali swoim rywalom kłopoty w przyjęciu (16:12). W ataku Kervina Pineruę dzielnie wspierał Willner. Japończycy jednak nie poddawali się do samego końca, po udanych kontratakach i przy bardzo dobrej zagrywce Kunihiro Shimizu doprowadzili do swojego prowadzenia 18:17, kiedy to piłkę skończył Takaaki Tomimatsu. Serię skończył dopiero Pinerua, ale po bloku na tym zawodniku różnica wzrosła do dwóch oczek. Prosta, czytelna gra Wenezuelczyków ułatwiała Japonii czytanie gry i ustawianie bloku (24:20). Tę odsłonę zakończył prosty błąd ekipy z Ameryki Południowej, atak w antenkę.

Trzecią odsłonę dzięki dobrej zagrywce Schimizu Japonia rozpoczęła, szybko odskakując na 3:1. Dobra zagrywka Fernando Gonzaleza i atak Pineruy pozwoliły jednak Wenezueli na przerwie technicznej przeważać 8:6. Po niej Japonia szybko wyrównała, a następnie wyszła na prowadzenie, bowiem działał punktowy blok, po raz kolejny punktową zagrywkę uruchomił także Shimizu (16:11). Rozpędzeni siatkarze z Azji raz po raz punktowali w ataku, nie pozwalając rywalom na odrabianie strat, co na pewno podłamywało przeciwników, znakomicie także bronili (19:13). Wenezuela z kolei popełniała proste błędy, jak na przykład atak w aut Pineruy (21:14). W końcówce ekipa trenera Nacciego próbowała odrabiać straty, zbliżyła się na 18:22, ale tę odsłonę punktową zagrywką zakończył Kunihiro Shimizu.

Dobra zagrywka Masahiro Yanagidy pozwoliła gospodarzom imprezy przeważać w czwartym secie 5:2, ale tym samym odpowiedzieli także rywale i na tablicy pojawił się remis 5:5. Na przerwie technicznej po ataku Shimizu Japonia przeważała jednym punktem, a tuż po niej kolejne proste błędy Wenezuelczyków pozwoliły jej prowadzić już 12:8. Japończycy wciąż dobrze radzili sobie w ataku i obronie (14:9, a na przerwę techniczną zespoły zeszły po znakomitym bloku gospodarzy (16:11). Po powrocie na parkiet Japończycy cały czas utrzymywali prowadzenie, byli lepsi w każdym elemencie i pewnie zmierzali po zwycięstwo (20:14, 22:15). W końcówce Wenezueli udało się odrobić nieco strat, ale po ataku Ryoty Dendy była już piłka meczowa, a dzieła dokończył Kunihiro Shimizu.

Japonia – Wenezuela 3:1
(26:28, 25:20, 25:19, 25:19)

Japonia: Shimizu (21), Tomimatsu (9), Yanagida (15), Fukatsu (1), Ishikawa (19), Dekita (8), Nagano (libero) oraz Yamauchi, Sekita, Yoneyama i Denda (1)
Wenezuela: Gonzalez (10), Valencia (4), Carrasco (4), Pinerua (17), Quijada (6), Rivas (9), Mata (libero) oraz Briceno (libero), Barreto, Chourio (5) i Rojas (6)

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego do IO (M)