Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Efektowne zwycięstwo Francuzów

Kwal. do IO (M): Efektowne zwycięstwo Francuzów

Po wymęczonym środowym zwycięstwie nad reprezentacją Australii dzień później Francuzi nie pozostawili złudzeń Kanadyjczykom. Będący w bardzo dobrej dyspozycji reprezentanci Francji ani przez moment nie oddali przeciwnikom kontroli nad grą. Siatkarze z Kanady w żadnym z setów nie przekroczyli bariery dwudziestu punktów. Porażka 0:3 była dla Kanadyjczyków pierwszym pojedynkiem w tym turnieju bez zdobyczy punktowej.

Chociaż Kanadyjczycy na spotkanie z reprezentacją Francji wyszli w eksperymentalnym składzie, pierwsze akcje pojedynku były wyrównane. Szybko jednak Francuzi zaczęli wywierać na przeciwnikach presję zagrywką. Mocny atak Earvina N’gapetha sprowadził drużyny na pierwszą przerwę techniczną (8:6). Reprezentanci Francji bardzo dobrze bronili, wykorzystując kolejne kontrataki. Gdy różnica punktowa wzrosła do czterech oczek, o czas poprosił trener Glenn Hoag (7:11). Spokojnie grę Francuzów prowadził Benjamin Toniutti, rozkładając atak na wszystkie strefy. Kanadyjczycy często popełniali błędy w polu serwisowym, zagrywka w siatkę Tylera Sandersa dała sygnał do drugiego regulaminowego czasu (12:16). Chociaż Kanadyjczycy starali się ustawiać podwójny blok, ich przeciwnicy zwykle go omijali lub obijali, wybijając piłkę na aut. Przewaga stopniowo powiększała się, kolejne zmiany ordynowane przez trenera Hoaga nie pomagały w odmianie obrazu gry Kanadyjczyków. Atak Antonina Rouzier dał kolejne piłki setowe Francuzom, a zbicie przez środek Nicolasa Le Goffa zakończyło seta.

Od początku drugiej partii swoją zagrywką problemy przyjmującym sprawiał Kevin Le Roux (3:0). Chociaż niektóre wymiany były dłuższe, ostatnie słowo zwykle należało do Francuzów. Po mocnym zbiciu z lewego skrzydła N’gapetha drużyny zeszły na przerwę techniczną (8:5). Bardzo dobrze funkcjonowała francuska obrona, nieliczne ataki Nicolasa Hoaga trafiały w boisko (8:9). Gra Francuzów napędzała się z akcji na akcję, dzięki serii mocnych zagrywek N’gapetha różnica punktowa powiększyła się (13:8). Kanadyjczycy nie ułatwiali sobie zadania, często popełniając niewymuszone błędy, nieudany atak Toontje van Lankvelta dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (10:16). Wspierana przez grupkę wiernych fanów reprezentacja Francji utrzymywała swoją grę na wysokim poziomie (21:15). W końcówce po asie Le Roux o czas poprosił trener Hoag (23:16), to jednak nie wybiło środkowego z rytmu. Chociaż Kanadyjczycy po ataku Toontje van Lankvelta obronili pierwszą piłkę setową, autowa zagrywka Stevena Marshalla zakończyła kolejnego jednostronnego seta.

Zdecydowanie grający Francuzi przy zagrywce Benjamina Toniuttiego efektownie rozpoczęli trzeciego seta (4:0). Reprezentanci Francji górowali na siatce, atak Kevina Tillie sprowadził drużyny na przerwę techniczną (8:5). Po niej reprezentanci Francji zaczęli zdobywać punkty seriami, budując coraz bardziej wyraźne prowadzenie. Pojedyncze skuteczne ataki Grahama Vigrassa nie wystarczały, by Kanadyjczycy mogli zagrozić bardzo dobrze dysponowanym przeciwnikom. Nie do zatrzymania był Rouzier (15:8). Sprytna kiwka ponad blokiem w wykonaniu Le Roux sprowadziła drużyny na ostatnią w meczu przerwę techniczną (16:9). Pomimo starań Kanadyjczycy nie mieli argumentów, by skutecznie przeciwstawić się przeciwnikom (12:20). Do końca seta Francuzi kontrolowali sytuację. Serię piłek meczowych reprezentanci Francji mieli po sprytnym zbiciu N’gapetha (24:14), a jednostronny pojedynek zakończył atak pomiędzy rękami blokujących w wykonaniu Antonina Rouzier.

Kanada – Francja 0:3
(17:25, 17:25, 16:25)

Kanada: Verhoeff (4), Duff (4), Van Lankvelt (3), Vigrass (11), Blankenau (3), Marshall (7), Lewis (libero) oraz Sanders, Perrin (1), Hoag (3), Vandoorn (3) i Bann (libero)
Francja: Rouzier (14), Toniutti (2), Tillie (11), N’gapeth (15), Le Roux (4), Le Goff (10), Grebennikov (libero)