Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Efektowne otwarcie Irańczyków

Kwal. do IO (M): Efektowne otwarcie Irańczyków

Inauguracyjny pojedynek turnieju kwalifikacyjnego w Tokio był bardzo jednostronny. Reprezentacja Iranu pod wodzą nowego szkoleniowca – Raula Lozano od początku do końca kontrolowała przebieg meczu, nie dając żadnych szans siatkarzom z Australii. Podopieczni Roberto Santillego w całym spotkaniu zdobyli 54 punkty, popełniając przy tym aż 27 błędów własnych.

As serwisowy Samuela Walkera otworzył turniej kwalifikacyjny w Tokio. Początek pojedynku był wyrównany, minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili Irańczycy (8:7). Z akcji na akcję coraz lepiej funkcjonował irański blok. Australijczycy nie tracili jednak rezonu, dobrze atakował Paul Carroll. Przy celnej zagrywce Aidana Zingela jego drużyna odwróciła wynik, a o pierwszy czas w tym meczu poprosił trener Raul Lozano (12:11). Po przerwie na nowo rozgorzała wyrównana walka. Bardzo pewnie grę prowadził Saeid Marouf, skuteczny atak Adela Gholamiego dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:15). Reprezentanci Iranu dobrze czytali grę przeciwników, natomiast postawa podopiecznych Roberto Santillego falowała. Chociaż Australijczycy obronili pierwszą piłkę setową, wcześniej zbudowana przewaga wystarczyła, by Irańczycy bez problemu zapisali inauguracyjną partię na swoją korzyść. Błąd Carrolla w polu zagrywki zamknął pierwszego seta (25:19).

Od początku drugiej partii Australijczycy mieli problemy z przyjęciem, co od razu odbiło się na liczbie błędów. Szybko pierwszą przerwę wykorzystał trener Santilli (1:4). Po interwencji szkoleniowca siatkarze z Australii poprawili swoją postawę, jednak wciąż na prowadzeniu utrzymywali się Irańczycy. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po celnym ataku Adela Gholamiego (8:6). W dalszej części seta utrzymywała się dominacja na siatce irańskiego zespołu, nie do zatrzymania był Amir Gafour, Australijczycy mieli problem z przebiciem się przez szczelny blok przeciwników. Pomimo kolejnych rotacji w australijskim składzie na boisku dominowali podopieczni Raula Lozano (16:10). Irańczycy dobrze przyjmowali, blok skutecznie gubił Marouf. Po celnym ataku Farhada Ghaemiego siatkarze z Iranu mieli kolejne piłki setowe (24:16). Ostatni punkt w drugiej partii podarował przeciwnikom Max Staples, który pomylił się w polu zagrywki (25:17).

Chociaż Australijczycy rozpoczęli trzeciego seta w przebudowanym składzie, wciąż to Irańczycy swoją konsekwentną grą dominowali na boisku. Wysoką skuteczność na siatce utrzymywał Mojtaba Mirzajanpour (10:6). Reprezentanci Australii celne zagrania przeplatali niewymuszonymi błędami. Jedynym elementem, w którym minimalnie lepsi byli siatkarze Roberto Santillego, była zagrywka, jednak nie dawała ona wystarczającej liczby punktów, by Australijczycy utrzymywali kontakt z rywalem. Z czasem zaczęły pojawiać się również błędy w australijskim rozegraniu. Skuteczne zagranie Seyeda Mousaviego dało sygnał do kolejnej regulaminowej przerwy (16:11). Siatkarze Raula Lozano byli nie do zatrzymania. Końcowa faza trzeciej odsłony meczu była tylko formalnością. Chociaż Australijczycy, prowadzeni przez Thomasa Edgara, zerwali się do ataku, różnica punktowa była już nie do odrobienia. Jednostronny pojedynek zakończyła zagrywka w siatkę Paula Carrolla.

Iran – Australia 3:0
(25:19, 25:17, 25:18)

Iran: Ebadipour, Marouf, Mousavi (8), Gholami (10), Ghafour (19), Mirzajanpour (10), Zarif (libero) oraz Ghaemi (1) i Tashakori
Australia: Zingel (3), Roberts (6), Mote (3), Walker (9), Sukochev, Carroll (8), Perry (libero) oraz Guymer (2), Sanderson (6), Edgar (4), Borgeaud (libero), Staples (1) i Bell