Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO (M): Azjatyckie derby dla Chin

Kwal. do IO (M): Azjatyckie derby dla Chin

Drugi dzień zmagań w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich zakończyły azjatyckie derby Japonia – Chiny. Ogromna przewaga w bloku (14:3) oraz mniejsza ilość własnych błędów dały zwycięstwo reprezentacji Chin i to bez straty seta. Wynik ten pozwala im mieć jeszcze nadzieję na awans do igrzysk olimpijskich, natomiast Japończycy bardzo skomplikowali sobie sytuację.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, obie ekipy skutecznymi atakami zdobywały kolejne oczka (3:3), dopiero dobra zagrywka reprezentacji Chin, a także działający blok pozwoliły odskoczyć na 7:4. Trzypunktową przewagę utrzymali oni na przerwie technicznej. Po niej udanym blokiem, a także po akcji w obronie i kontrataku Ishikawy gospodarze turnieju wyrównali na 9:9. Siatkarska wojna trwała w najlepsze, ale po nieudanym ataku Tomimatsu to Chiny odskoczyły na 14:12. Swoje prowadzenie utrzymali oni na przerwie technicznej i dalej grali bardzo pewnie, starali się odrzucić rywali od siatki trudną zagrywką, byli także skuteczni w kontrataku i przy stanie 18:15 o czas poprosił szkoleniowiec reprezentacji Japonii. Dalej jednak dobrze zagrywał Longhai Chen, a Japonia (nawet Schimizu) miała kłopoty ze skończeniem ataku (20:15). Japonia starała się odrabiać straty, zbliżyła się na 18:21. Kiedy jednak zablokowany został lider Japończyków, Kunihiro Shimizu, stało się niemal jasne, że set padnie łupem Chin (23:18). Set zakończyła zepsuta zagrywka Yanagidy.

Początek partii numer dwa to zacięta walka z obu stron, nie brakowało przedłużonych akcji, a także mocnych ataków (4:4). Blok na Kunihiro Shimizu dał Chinom dwa punkty przewagi, ale po chwili ten zawodnik odpłacił się tym samym i znów na tablicy był remis. Na pierwszej przerwie technicznej to Japonia miała punkt przewagi. Po niej gra dalej toczyła się punkt za punkt (10:10), ale kilka minut później dobra gra blokiem i punktowym, i pasywnym oraz w kontrataku pozwoliła Chinom odskoczyć na 12:10. Na więcej nie pozwalał Kunihiro Shimizu, który dostawał większość piłek, a dodatkowo punktową zagrywką doprowadził do remisu (15:15). Jego zepsuty serwis sprowadził zespoły na przerwę techniczną, a po chwili kolejny raz zadziałał chiński blok i zagrywka, dodatkowo doszły także błędy rywali (19:15). Japończycy straty starali się odrabiać, grając w obronie i szukając szans w kontrataku, po błędzie w ataku przeciwników zbliżyli się na 20:22. Nic to jednak nie dało, seta mocnym atakiem zakończył Qingyao Dai.

Tradycyjnie już na początku trzeciego seta wynik oscylował wokół remisu, ale po udanym kontrataku Chiny odskoczyły na dwa punkty. Japonia jednak szybko wyrównała, ale na przerwie technicznej Chińczycy przeważali dwoma oczkami. Udany atak pozwolił Chinom prowadzić już wkrótce różnicą trzech punktów (10:7). Obie ekipy imponowały grą w obronie, ale opłaciło się to bardziej Japończykom, którzy po udanym bloku wyrównali na 11:11. Po ataku Kunihiro Shimizu gospodarze mieli punkt przewagi na przerwie technicznej i na tym nie poprzestali, po asie serwisowym Sekity Japonia miała już dwa oczka przewagi (19:17). Chińczycy mieli coraz większe kłopoty ze sforsowaniem defensywy rywali, ale zdołali wyrównać na 21:21. Blok na Shimizu dał Chinom piłkę meczową (24:23), a w kolejnej akcji następny blok Chińczyków zakończył spotkanie.

Japonia – Chiny 0:3
(20:25, 22:25, 23:25)

Japonia: Shimizu (16), Ishikawa (14), Dekita (7), Tomimatsu (5), Yanagida (4), Fukatsu, Nagano (libero) oraz Yoneyama (3), Sekita (1), Fukuzawa i Kuriyama
Chiny: Dai (12), Zhong (11), Geng (9), Zhang (8), Chen (7), Jiao (2), Chu (libero) oraz Tong (libero), Yuan (2),  R. Li (1) i Cui