Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. IO (M): Australia na finiszu straciła bilet

Kwal. IO (M): Australia na finiszu straciła bilet

Biało-czerwoni pomimo gry w większości rezerwowym składem nie mieli problemów z pokonaniem reprezentacji Australii bez straty seta. Podopieczni Roberto Santillego tylko w trzeciej odsłonie pojedynku byli blisko wygrania z siatkarzami z Polski, jednak po grze na przewagi to zawodnicy trenera Antigi wygrali. Ze zwycięstwa Polaków najbardziej cieszą się Kanadyjczycy, którzy dzięki porażce Australijczyków awansują do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Premierową partię lepiej rozpoczęli Australijczycy, którzy po ataku Nathana Robertsa prowadzili 5:3. Ta dwupunktowa przewaga utrzymywała się do pierwszej przerwy technicznej, ale po niej najpierw skuteczny atak Piotra Nowakowskiego, a następnie pomyłka Thomasa Edgara dała Polakom remis 9:9. Biało-czerwoni jeszcze przez chwilę grali z rywalami punkt za punkt, ale po ataku z sytuacyjnej piłki Artura Szalpuka wyszli na prowadzenie 14:12. Reprezentacja Polski doskonale radziła sobie w bloku w tym fragmencie meczu, wysoką skuteczność utrzymywali także w ataku Piotr Nowakowski i Mateusz Bieniek. W dalszej fazie tej partii obie drużyny często myliły się w zagrywce, co powodowało, że podopieczni trenera Stephane’a Antigi mogli utrzymywać swoją kilkupunktową przewagę. Tak też było już do końca, punkt na wagę zwycięstwa zdobył Artur Szalpuk.

Drugą odsłonę spotkania zdecydowanie lepiej rozpoczęli Polacy, którzy po ataku Artura Szalpuka prowadzili 6:4. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły sprowadził atakiem z drugiej linii Rafał Buszek przy prowadzeniu biało-czerwonych trzema oczkami. Następnie asem serwisowym popisał się Mateusz Bieniek, w wyniku czego prowadzenie polskiej ekipy wzrosło do czterech punktów. Tuż przed drugą przerwą techniczną równie wspaniale w polu serwisowym zaprezentował się Dawid Konarski, a chwilę później w antenkę zaatakował Paul Carroll, dzięki czemu Polska prowadziła już 16:9. W dalszej fazie seta Polacy nie mieli już sobie równych, Australijczycy nie potrafili nawiązać wyrównanej walki. Znakomicie grał każdy z biało-czerwonych, dokładając kolejne punkty. Świetnie grą kierował Grzegorz Łomacz, który dość często posyłał piłki do środkowych, ale kiedy była taka potrzeba, potrafił umiejętnie przerzucić grę na skrzydła. Ostatecznie seta zakończył Mateusz Bieniek, polska drużyna wygrała 25:15.

Trzecia partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt, ale tuż przed pierwszą przerwą techniczną, gdy w polu serwisowym pojawił się Artur Szalpuk, to biało-czerwoni wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Po regulaminowym czasie Polacy po skutecznym i efektownym ataku Mateusza Bieńka mieli już trzy punkty przewagi. Następnie atakiem z lewego skrzydła popisał się Rafał Buszek, ale tuż przed drugą przerwą techniczną wiatr w skrzydła złapali Australijczycy, którzy dzięki dobrej grze w ataku i przede wszystkim w obronie doprowadzili do remisu 15:15. Kolejny punkt dla podopiecznych trenera Stephane’a Antigi zdobył dopiero Dawid Konarski (16:15). Był to wyraźnie gorszy okres w grze biało-czerwonych, ponieważ w wyniku błędów rywale wyszli na prowadzenie 18:16. Polacy jednak nie poddawali się, szybko odrobili stratę i następnie wyszli na jednopunktowe prowadzenie po zdobyciu czterech oczek z rzędu. W końcówce w ataku pomylił się Paul Sanderson, co spowodowało, że reprezentacja Polski odzyskała dwupunktową przewagę. Australia jednak nie składała broni, odrobiła stratę, ale pierwszą piłkę meczową mieli Polacy po ataku Dawida Konarskiego. Nie została ona wykorzystana, ale druga już tak, blokiem mecz zakończył Dawid Konarski. Był to ostatnie spotkanie w Tokio dla Polaków, a także, jak nieoficjalnie wiadomo, ostatni mecz Piotra Gacka w barwach reprezentacji.

Australia – Polska 0:3
(21:25, 15:25, 25:27)

Australia: Zingel (7), Roberts, Edgar (7), Mote (2), Walker, Sukochev, Perry (libero) oraz Guymer (3), Sanderson, Staples (1), Bell i Carroll (6)
Polska: Nowakowski (9), Konarski (18), Łomacz (1), Buszek (10), Bieniek (10), Szalpuk (10), Gacek (libero) oraz Możdżonek