Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Niezły start Niemek

Kwal. do IO K: Niezły start Niemek

W pierwszym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do IO w Ankarze nie brakowało emocji. W rywalizacji niemiecko-holenderskiej triumfatora musiał wyłonić tie-break. Już pierwsza partia meczu, rozstrzygana na przewagi, mogła być zapowiedzią wyrównanego spotkania, w kolejnych setach również nie brakowało gry na styku, a i decydująca partia nie należała do jednostronnych. W nerwowych końcówkach lepiej reagowały Niemki, triumfując 3:2.

Pierwsze spotkanie turnieju w Ankarze lepiej rozpoczęły Holenderki, dopiero po przerwie technicznej Niemki doprowadziły do wyrównania (9:9). Siatkarki Felixa Koslowskiego miały problemy z przyjęciem, przez co z czasem w zespole pojawiły się błędy w ataku. Gdy podopieczne Giovanniego Guidettiego zbudowały trzypunktową przewagę, niemiecki szkoleniowiec poprosił o czas (13:10). Bardzo dobrze funkcjonował holenderski blok. Autowy atak z obiegnięcia Anji Brandt sprowadził drużyny na drugi regulaminowy czas, przy trzypunktowym prowadzeniu Holenderek. Pomimo dobrych zagrań Margarety Kozuch i Christiane Fürst Niemki wciąż traciły kilka punktów do przeciwniczek, głównie przez liczne błędy. Zawodniczki z Holandii górowały na siatce, często blokiem punktowała Robin De Kruijf. Przy stanie 19:14 drugi czas wykorzystał trener Koslowski. Po nim dzięki dobrej zmianie Kathleen Weiss oraz Louisy Lippmann gra niemieckiego zespołu uległa wyraźnej poprawie. Niemki wzmocniły zagrywkę, poprawiły skuteczność w ataku. Zryw jednak nie był wystarczający, Holenderki utrzymywały przewagę. Autowy atak z szóstej strefy Niemek dał kolejne piłki setowe przeciwniczkom (24:20), jednak siatkarki z Niemiec nie poddawały się. Problemy z przyjęciem zagrywek Christiane Fürst i skuteczna gra blokiem sprawiły, że zawodniczki Felixa Koslowskiego doprowadziły do wyrównania, a po pojedynczym bloku Heike Beier wyszły na prowadzenie. Ostatecznie jednak w granej na przewagi emocjonującej końcówce lepsze okazały się Holenderki, które partię zakończyły blokiem na Kozuch.

Podrażnione porażką Niemki lepiej rozpoczęły drugiego seta (5:1), szybko o pierwszy czas poprosił trener Giovanni Guidetti. Zawodniczki z Niemiec górowały na siatce, zdecydowanie atakowały Kozuch i Maren Brinker (8:4). Gra Holenderek w niczym nie przypominała postawy z poprzedniego seta, podopieczne Giovanniego Guidettiego miały problemy nie tylko z wyprowadzeniem skutecznego ataku, ale również grą w drugiej linii, przez co przewaga przeciwniczek powiększała się. Po kolejnym nieudanym zagraniu Laurę Dijkemę zmieniła Fremke Stoltenborg (4:12). Z czasem trener Giudetti sięgał bo coraz głębsze zmiany, jednak to nie odnosiło skutku. Zdecydowany atak Kozuch z drugiej linii sprowadził drużyny na kolejny regulaminowy czas (16:8). W dalszej części seta Niemki nieco się rozluźniły, zaczęły popełniać proste błędy, co wykorzystały Holenderki. Postawa obu drużyn była nierówna. Gdy wydawało się, że niemiecka drużyna spokojnie wygra seta, przeciwniczki zaczęły odrabiać straty, broniąc kolejne piłki setowe. Ostatecznie jednak to Niemki po zdecydowanym ataku Kozuch cieszyły się ze zwycięstwa.

Efektowny atak Judith Pietersen rozpoczął trzecią odsłonę spotkania. Od pierwszych piłek gra była wyrównana, minimalnie podczas przerwy technicznej prowadziły Holenderki (8:7). Po czasie Niemki, korzystając z błędów przeciwniczek, wyszły na prowadzenie. Autowy atak przez środek Yvon Belien skłonił trenera Guidettiego do poproszenia o czas (9:12). Po przerwie głównie przez problemy z przyjęciem celnych zagrywek przeciwniczek Niemki straciły niemal całą przewagę (14:13). Błąd przełożenia rąk holenderskich blokujących – Stoltenborg i De Kruijf dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (14:16). Holenderki nie składały jednak broni i po ataku Maret Balkenstein-Grothues doprowadziły do remisu (16:16). Gra wyrównała się, żadna z drużyn przez dłuższy czas nie była w stanie wyjść na prowadzenie. W końcówce efektowna postawa w obronie Lenki Dürr i skuteczne ataki Maren Brikner sprawiły, że Niemki wygrały seta do 22.

Od pierwszych akcji czwartej partii trwała wyrównana walka, minimalnie po ataku Anji Brandt podczas przerwy technicznej prowadziły Niemki (8:7). W pierwszej części seta chociaż wynik był wyrównany, to siatkarki z Niemiec nadawały ton grze, a Holenderki głównie walczyły w obronie. Jednak podobnie jak w poprzednich odsłonach, również w tej obie drużyny nie potrafiły utrzymać swojej dyspozycji. Dzięki zaciętej walce to podopieczne Giovanniego Guidettiego prowadziły podczas drugiej przerwy technicznej (16:14). Nie do zatrzymania była Maret Balkenstein-Grothues. Holenderki napędzały się z akcji na akcję. Po ataku Anne Buijs siatkarki z Holandii miały kolejne piłki setowe, również mocne zbicie tej zawodniczki zakończyło całego seta.

Pierwsze akcje piątego seta były efektowne i wyrównane. Żadna z drużyn nie była w stanie utrzymać zbudowanego prowadzenia. Autowy atak Robin De Kruijf dał sygnał do zmiany stron, podczas której jeden punkt przewagi miały Niemki. W drugiej części decydującego seta nie obyło się bez kontrowersji. Obaj trenerzy żywo reagowali na wydarzenia na boisku. W końcówce więcej zimnej krwi zachowywały siatkarki Felixa Koslowskiego. Niemki miały aż cztery piłki meczowe do dyspozycji, już w drugiej próbie zawodniczki z Niemiec wykorzystały szansę i po ataku Margarety Kozuch cieszyły się ze zwycięstwa.

Holandia – Niemcy 2:3
(28:26, 22:25, 22:25, 25:20, 11:15)

Holandia: Belien (6), De Kruijf (11), Balkestein-Grothues (19), Slöetjes (15), Buijs (12), Dijkema (1), Stam-Pilon (libero) oraz Knip (libero), Stoltenborg (1), Plak (2), Steenbergen (4), Pietersen (5), Schoot i Koolhaas
Niemcy: Brinker (19), Fürst (12), Beier (13), Kozuch (25), Brandt (11), Apitz (3), Dürr (libero) oraz Weiss, Geerties, Ssuschke-Voigt, Lippmann (3) i Silge