Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Japonia walczyła, ale Iran ma trzy punkty

Kwal. do IO: Japonia walczyła, ale Iran ma trzy punkty

Reprezentacja Iranu zapisała na swoim koncie trzecią wygraną. Tym razem ekipa Raula Lozano okazała się lepsza od drużyny gospodarzy – Japonii. Choć Irańczycy zdobyli za ten mecz komplet punktów, to jednak wygrana nie przyszła im łatwo, a azjatycki zespół był bliski tie-breaka. Azjatycka drużyna do tej pory zdobyła jedynie trzy punkty – za wygraną w pierwszym spotkaniu z Wenezuelą.

Azjatyckie derby szczególnie istotne były dla Japończyków, którym porażka z Iranem definitywnie odbierała szansę na grę na igrzyskach olimpijskich. Stąd też gospodarze do meczu przystąpili z dużym animuszem. Przez pierwsze minuty walka toczyła się cios za cios, ale dwa asy serwisowe Mousaviego dały prowadzenie podopiecznym Raula Lozano na pierwszym czasie technicznym. Z biegiem czasu gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęli wracać do gry, a po udanej kontrze Ishikawy na świetlnej tablicy pojawił się remis. Ale walka cios za cios nie trwała zbyt długo. Im bliżej końca premierowej odsłony, tym zaczęła dawać o sobie znać większa siła w ofensywie Persów, którzy coraz lepiej poczynali sobie w bloku, odskakując od przeciwników na bezpieczny dystans punktowy. W końcówce nie do zatrzymania był Mahmoudi, a blok przypieczętował zwycięstwo Irańczyków (25:20).

To jednak nie podłamało gospodarzy, którzy od pierwszych minut drugiej partii grali cios za cios z rywalami. Co więcej, tym razem to oni jako pierwsi zaczęli budować sobie przewagę. W ataku uaktywnił się Yoneyama, wspierał go Ishikawa, a ich koledzy zaczęli oddawać przeciwnikom pięknym za nadobne w bloku. Na dodatek w ataku zaczął mylić się Mahmoudi, dzięki czemu dystans pomiędzy oboma ekipami wzrósł do pięciu oczek. Po zbiciu Shimizu Japończycy wyraźnie prowadzili na drugim czasie technicznym. Irańczykom nie pomagały czasy na życzenie trenera Lozano, a na niewiele zdawała im się gra punkt za punkt. Na dodatek w decydujących momentach tej części spotkania swoje trzy grosze do wyniku dorzucił Dekita, a asem serwisowym popisał się Shimizu, dzięki czemu gospodarze pewnie triumfowali 25:19.

W trzeciej odsłonie nie zamierzali oni zwalniać tempa. Persowie próbowali więc odrzucić ich zagrywką od siatki, ale popełniali sporo błędów w tym elemencie. Na dodatek skuteczny w ataku był Yoneyama i wydawało się, że gospodarze są na dobrej drodze, by zacząć budować ponownie przewagę nad podopiecznymi trenera Lozano. Odskoczyli im jednak tylko na dwa oczka, a w środkowej fazie seta do pracy wzięli się przyjezdni. Przypomnieli sobie o dobrej grze blokiem, asa dołożył Ebadipour, a błędy japońskich siatkarzy w ataku sprawiły, że błyskawicznie na znacznym prowadzeniu znaleźli się Persowie. Gospodarze próbowali odrabiać straty, ale błędy zaczęły im przytrafiać się nawet w przyjęciu, przez co ich sytuacja robiła się coraz trudniejsza. W końcówce po zbiciu Ishikawy zbliżyli się jeszcze do przeciwników na dwa oczka, ale atak Mousaviego dał zwycięstwo Irańczykom (25:22).

W pierwszej fazie czwartego seta na niewielkim prowadzeniu znaleźli się Japończycy, ale szybko wynik powrócił do stanu równowagi, a na pierwszym czasie technicznym minimalnie lepsi byli Persowie. W kolejnych minutach obraz gry się nie zmieniał, a udane zagrania obu ekip powodowały, że wynik ciągle oscylował wokół remisu. Dopiero po drugim czasie technicznym, w dużej mierze za sprawą Ishikawy, gospodarzom udało się odskoczyć od przeciwników na trzy oczka, ale w decydującą część tej odsłony oba zespoły weszły przy stanie remisowym. W końcówce dało o sobie znać doświadczenie Persów, którzy dzięki blokowi oraz zbiciu Mahmoudiego przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść (27:25).

Japonia – Iran 1:3
(20:25, 25:19, 22:25, 25:27)

Japonia: Shimizu (23), Ishikawa (18), Dekita (4), Tomimatsu (5), Fukatsu, Yanagida, Nagano (libero) oraz Yoneyama (11), Sekita i Kuryiama (1)
Iran: Mahmoudi (22), Ebadipour (16), Gholami (9), Mousavi (15), Ghaemi, (5), Marouflakrani, Zarif (libero) oraz Mirzajanpour (4), Tashakori, Zarinii i Mahdavi