Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Kubańczycy z mistrzostwem strefy NORCECA

Kubańczycy z mistrzostwem strefy NORCECA

W Kanadzie zakończyły się kontynentalne mistrzostwa strefy NORCECA. W finale tego turnieju reprezentacja Kuby pokonała Stany Zjednoczone 3:1. Natomiast po zwycięstwie 3:0 nad Meksykiem brązowe medale wywalczyli siatkarze z Kanady.

Po fazie grupowej bezpośrednio do półfinału awansowały zespoły z USA i Kanady. Gospodarze, jak i również gracze z USA nie stracili w tej fazie seta. Następnie o strefę medalową rywalizowały reprezentacje Meksyku i Dominikany oraz Kuby i Portoryko. W pierwszym ćwierćfinale meksykańska drużyna pokonała rywali w czterech  setach, zdecydowanie przeważając w ataku. Siatkarze z Dominikany starali się zagrywką nawiązać do rywali, jednak tylko w trzecim secie zdołali im się przeciwstawić. Kubańczycy ze swoim ćwierćfinałowym rywalem poradzili sobie szybciej, choć portorykańscy siatkarze w trzecim secie byli bliscy przedłużenia tej rywalizacji. Dobrze spisywał się Torres, jednak gra Kuby opierała się na większej liczbie zawodników i to zdecydowało o wygraniu zaciętej końcówki.

W półfinale reprezentanci Kuby potrzebowali czterech setów, by pokonać siatkarzy z Kanady. Gospodarze zanotowali dobre otwarcie spotkania, dobrze zagrywali i blokowali. Z czasem jednak inicjatywę zaczęli przejmować przeciwnicy, którzy atakowali mocno i skutecznie, podbijali też sporo piłek i budowali swoją przewagę, wygrywając też cały mecz. W drugim półfinale Amerykanie pokonali bez większych problemów drużynę z Meksyku. Kluczowa okazała się zagrywka graczy z USA, z którą nie radzili sobie rywale. To przełożyło się na ich skuteczność ataku, a proste zagrania przeciwników, pozwalały Amerykanom na liczne kontry.

W meczu o brąz Kanadyjczycy po raz kolejny w tym turnieju pokonali Meksyk w trzech setach, dominując na siatce i zamykając rywalom drogę do sukcesu blokiem. Kanada w trzysetowym starciu zdobyła tym elementem 14 punktów przy zaledwie jednym meksykańskiego zespołu. W finale Kubańczycy zrewanżowali się reprezentacji Stanów Zjednoczonych za porażkę w fazie grupowej i po czterosetowej batalii wywalczyli mistrzostwo strefy NORCECA. Po raz kolejny w tym turnieju drogę do wygranej Kubie ułatwiła zagrywka, którą najbardziej kąsali rywali Simon i Lopez.