Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Kto powinien karać dyscyplinarnie trenerów w PlusLidze i LSK? Oświadczenie PZPS-u

Kto powinien karać dyscyplinarnie trenerów w PlusLidze i LSK? Oświadczenie PZPS-u

fot. FIVB

W czwartek w tekście o zachowaniu trenera Andrei Anastasiego wspomnieliśmy, że wciąż nie została wyjaśniona sprawa zachowania trenera Lorenzo Micellego z meczu półfinałowego Ligi Siatkówki Kobiet w poprzednim sezonie. Polski Związek Piłki Siatkowej przysłał nam w tej sprawie wyjaśnienie, poprosiliśmy również rzecznika PLS o informację, na jakim etapie jest wspomniana sprawa.

W czwartkowym tekście przypomnieliśmy sprawę zachowania trenera Lorenzo Micellego, który w trakcje jednego z meczów play-off Ligi Siatkówki Kobiet pchnął sędziego, co zarejestrowały kamery telewizyjne. Spotkało się to z reakcją sędziów, którzy wykluczyli szkoleniowca do końca seta, jednak zachowanie to nie miało żadnych reperkusji dyscyplinarnych, mimo że od zdarzenia minęło już… pół roku.W listach, jakie otrzymaliśmy od naszych czytelników, słusznie wskazują państwo, że podobne wykroczenia w innych dyscyplinach sportu rozpatrywane są natychmiast, a kary dyscyplinarne wdrażane błyskawicznie. W piłce nożnej czy tenisie ziemnym za podobne wykroczenie trener lub zawodnik już następnego dnia może być zawieszony, ukarany karą finansową lub odsunięty od następnego spotkania. Podobnie jest w siatkarskiej Serie A we Włoszech. W tej konkretnej sprawie w Lidze Siatkówki Kobiet tak się nie stało. Dlaczego?

– Nowe przepisy narzucone nam przez ministerstwo wydłużyło nieco tę procedurę – tłumaczy nam rzecznik PLS-u, Kamil Składowski. Przesłaliśmy całą dokumentację do Rzecznika Dyscyplinarnego przy PZPS, który musi sprawę rozpatrzyć i dopiero na jego wniosek Komisja Dyscyplinarna przy PLS może zająć się sprawą i podjąć jakiekolwiek decyzje – dodaje. Problem w tym, że wydarzenie miało miejsce pod koniec kwietnia, a obecnie mamy już początek listopada i… całkiem nowy sezon. – Zdajemy sobie sprawę, że ta procedura trwa zbyt długo. Postaramy się zrobić wszystko, by maksymalnie ją uprościć i przyspieszyć, by takie wydarzenia ocenione zostały szybciej i spotkały się z szybszą reakcją – dodaje Kamil Składowski.

Sędziowie przyznają, że brak szybkiej reakcji organizatora rozgrywek na takie zachowania trenerów wręcz może powodować u nich poczucie bezkarności i przyzwolenia na kolejne ataki werbalne lub nawet fizyczne na przeciwników lub arbitrów. W piśmie, jakie przysłał do nas rzecznik PZPS-u Janusz Uznański (w całości poniżej), otrzymaliśmy wyjaśnienie, że Wydział Dyscypliny PZPS nie jest władny do zajęcia się taką sprawą i wszystkie wystąpienia przeciwko dyscyplinie w lidze zawodowej muszą być rozpatrywane tylko i wyłącznie przez komisję dyscyplinarną przy PLS-ie.

Oświadczenie PZPS-u:

„ W związku z publikacją artykułu „PLS i PZPS mają problem z zachowaniem trenerów” Polski Związek Piłki Siatkowej wyjaśnia:
1. W przypadku naruszeń Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS w rozgrywkach Ligi Zawodowej zgodnie z §106 ust. 1 pkt a. wspomnianego Regulaminu i §73 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Polskiej Ligi Siatkówki: Organem Orzekającym w sprawach dyscyplinarnych I instancji jest komisja dyscyplinarna przy Zarządzającym Ligą Zawodową – w stosunku do Klubów, Zawodników, członków Sztabu Szkoleniowego, Sędziów sędziujących zawody Ligi Zawodowej oraz Działaczy Sportowych bezpośrednio związanych z Ligą Zawodową w zakresie wykroczeń dyscyplinarnych popełnionych w ramach Zawodów lub Wydarzeń Towarzyszących Ligi Zawodowej.

Wydział Dyscypliny PZPS jest organem orzekającym I instancji w stosunku do Klubów, Zawodników, członków Sztabu Szkoleniowego, Sędziów, Działaczy Sportowych w zakresie wykroczeń dyscyplinarnych popełnionych w ramach Rozgrywek, a także innych Zawodów prowadzonych lub organizowanych przez PZPS oraz Wydarzeń Towarzyszących, z wyłączeniem Zawodów i Wydarzeń Towarzyszących Ligi Zawodowej.

Jednocześnie należy nadmienić, że zgodnie z §107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS Organem orzekającym II instancji w sprawach odwołań od orzeczeń dyscyplinarnych organów orzekających I instancji jest Sąd Odwoławczy przy PZPS.

Reasumując: Wydział Dyscypliny PZPS nie posiada uprawnień, by podejmować się orzekania w zakresie naruszenia przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS w rozgrywkach Ligi Zawodowej.

2. W związku z tym nie jest prawdą, by kiedykolwiek i w jakimkolwiek zakresie Wydział Dyscypliny PZPS zajmował się w minionym sezonie sprawą Lorenzo Micellego – trenera Developresu Rzeszów. Ta sprawa nigdy nie trafiła do Wydziału Dyscypliny PZPS ze względu na wspomniane zapisy Regulaminów.”

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved