Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Pierwszoligowemu klubowi grozi upadłość?

Pierwszoligowemu klubowi grozi upadłość?

fot. mosir.ostrowiec.pl

Problemy finansowe KSZO Ostrowiec to historia, która ciągnie się od dawna. W minionym sezonie doszło do tego, że duża część siatkarek i sztab szkoleniowy opuścili zespół w środku rozgrywek z powodu zaległości finansowych klubu. Drużyna utrzymała się w rozgrywkach tylko dzięki decyzji PZPS o braku spadków, po wcześniejszym wycofaniu się ekip z Dąbrowy Górniczej i Torunia.

Władze KSZO powtarzały w nieskończoność, że kłopoty są spowodowane brakiem wypłaty dotacji miejskiej i kiedy tylko znajdzie się ona na koncie klubu, wszystkie problemy znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki. W końcu klubowi udało się złożyć wymagane w przetargu dokumenty i na początku marca miasto podpisało z KSZO umowę na promocję.Miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na promocję miasta Ostrowca przez sport – piłkę siatkową kobiet. Termin składania ofert upływał 28 lutego 2020 roku. Wpłynęła jedna oferta na kwotę 200 tys. złotych – przypomina Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca.

Na konto klubu szybko wpłynęło 80 procent dotacji i równie szybko okazało się, że władze klubu nie będą mogły dysponować tymi pieniędzmi. Według Radia Ostrowiec pieniądze zajął komornik. Dotacja nie zostanie zatem spożytkowana na zawarte w umowie z miastem cele. Kasa nie trafi także na konta siatkarek grających obecnie w klubie. W pierwszej kolejności zaspokajane będą roszczenia Urzędu Skarbowego i ZUS, a następnie spłacane będą zaległości wobec zawodniczek, które grały w KSZO w poprzednich sezonach.

W tej sytuacji klub nie ma pieniędzy na bieżące funkcjonowanie, ani na wypłaty dla zawodniczek, które grają w klubie obecnie. Wszystkie pieniądze, które wpływają do KSZO z miasta i od sponsorów, są natychmiast zajmowane przez komornika. Radio Ostrowiec próbowało skontaktować się z prezesem Mirosławem Buszkiewiczem oraz dyrektorem sportowym Dawidem Ogórkiem – bezskutecznie. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w tej sytuacji jest upadłość spółki KSZO SA Faktem stałoby się zatem to, o czym mówi się od dawna – klub zostanie wycofany z rozgrywek I ligi.

Upadek KSZO SA nie oznacza jednak końca siatkówki w Ostrowcu. W planach jest oparcie seniorskiej drużyny o Szkołę Mistrzostwa Sportowego. KSZO SMS wygrały III ligę w województwie świętokrzyskim i mogłoby zagrać na szczeblu centralnym. – Miasto chętnie wsparłoby finansowo drużynę siatkarek KSZO SMS. Myślę, że byłoby to dla wszystkich bardziej transparentne, czytelniejsze i zdrowsze. Pieniądze, które byłyby tam przekazywane faktycznie trafiałyby na rozwój tej dyscypliny. Do zawodniczek, trenerów i na rozwój sekcji siatkarek – podkreśla wiceprezydent Dasios.

Prezes KSZO Mariusz Rokita zakłada, że klub nauczony błędami z przeszłości, nie popełni tych samych zaniechań i będzie rozsądnie budował swoją przyszłość bez porywania się życie ponad stan. – To dobry pomysł. Dziewczyny już dorosły do tego by zagrać w rozgrywkach drugoligowych. Oczywiście, nauczeni doświadczeniem Orlen Ligi, a później Ligi Siatkówki Kobiet i I ligi nie będziemy rzucali się z ‘motyką na słońce.’ Będziemy chcieli budować siatkówkę seniorską na bazie tych właśnie zawodniczek. Poczekajmy na posiedzenie Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej. Do końca maja powinniśmy wiedzieć, czy KSZO SMS Ostrowiec zagra w drugiej lidze siatkówki kobiet.

Jeżeli te plany rzeczywiście nabiorą realnego kształtu, to pozostanie tylko rozwiązanie kwestii KSZO SA. Wydaje się, że inwestycja w „trupa” nie ma większego sensu. Klub po przedwczesnym zakończeniu rozgrywek nie może realizować celów z umowy z miastem (m.in. promowanie miasta przez mecze i turnieje). Jeżeli nawet ratusz przekaże resztę pieniędzy klubowi, to nie widać możliwości rozliczenia przez KSZO tych kwot w późniejszym sprawozdaniu. Klub w dużej części jest utrzymywany z miejskich pieniędzy, a tych po pandemii koronawirusa zapewne będzie i tak mniej. Zapewne zatem po KSZO SA pozostanie zgaszone światło i niespłacone do końca długi.

źródło: inf. własna, radioostrowiec.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved