Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Kraków od początku do złota

ME: Kraków od początku do złota

fot. Maciej Dąbrowski

W najbliższy czwartek rozpocznie się w Polsce długo wyczekiwana przez sympatyków siatkówki impreza – mistrzostwa Europy. Huczne otwarcie rozgrywek zaplanowane jest tego dnia w Warszawie, gdzie na Stadionie Narodowym zmierzą się reprezentacje Polski i Serbii. Miastem, w którym wyłoniona zostanie najlepsza drużyna Starego Kontynentu, jest jednak Kraków. To tutaj 3 września odbędzie się finał turnieju i tego dnia poznamy nową czołówkę europejskiej siatkówki.

Kraków jako jedyny gospodarz mistrzostw Europy będzie organizatorem wszystkich faz turnieju. Począwszy od fazy grupowej poprzez ćwierćfinały i półfinały do samego finału. Nie dziwi nikogo fakt, że to tutaj będzie miał miejsce ostatni etap mistrzostw. Gród Kraka od 2014 roku widnieje na siatkarskiej mapie. Wtedy to Tauron Arena Kraków gościła reprezentacje Brazylii i Polski w ramach pierwszego oficjalnego meczu siatkówki w czyżyńskiej hali. Długo na kolejną siatkarską imprezę w stolicy małopolski nie trzeba było czekać. W połowie sierpnia odbył się tutaj XII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Była to zapowiedź nadchodzących mistrzostw świata, które tego samego roku miały miejsce na przełomie sierpnia i września w tym mieście. Reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Belgii, Iranu i Portoryko rozegrały tutaj swoje spotkania w ramach grupy D.Do 2019 roku zaplanowany jest tutaj wspomniany wcześniej Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Kraków trzykrotnie już gościł u siebie ten turniej. Pierwsza jego odsłona w krakowskiej Tauron Arenie miała miejsce w 2014 roku, później ponownie w 2016 roku i jeszcze raz w 2017 roku. Te zawody cieszą się wielkim uznaniem nie tylko wśród samych kibiców, ale i wśród reprezentacji z całego świata.

W 2015 roku siatkówka powróciła do czyżyńskiej hali w ramach Ligi Światowej. Rok później, bo już w 2016 roku, odbył się tutaj turniej finałowy tych prestiżowych rozgrywek – Final Six Ligi Światowej. Czołowe reprezentacje, takie jak: Brazylia, Włochy, Francja, Polska, Serbia oraz Stany Zjednoczone, walczyły w Tauron Arenie o tytuł najlepszej drużyny globu.

Tegoroczne mistrzostwa Europy w Krakowie gościć będą podczas fazy grupowej reprezentacje Rosji, Bułgarii, Słowenii i Hiszpanii. Dla pierwszej z nich będzie to już kolejna wizyta w tym mieście. Rosjanie w 2014 roku stanęli tutaj na pierwszym stopniu podium Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, a w 2017 roku wywalczyli w tych rozgrywkach srebrny medal. W mistrzostwach Starego Kontynentu Sborna brała udział 28 razy. Ostatni medal, który zdołała ta drużyna zdobyć, to złoto w roku 2013, gdzie w wielkim finale Rosjanie pokonali reprezentację Włoch. Kadra pod wodzą Siergieja Szlapnikowa, mimo iż bez medalu na ubiegłych mistrzostwach Europy, w tej edycji nadal stawiana jest w roli faworyta do złota.

Nie inaczej jest z kadrą Bułgarii, która dwukrotnie gościła w krakowskiej hali podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera – w roku 2014 i 2016 zajmując kolejno trzecie i pierwsze miejsce. Dla Bułgarów będzie to już 29. start w mistrzostwach Europy, a ostatni medal w ramach tych rozgrywek zdołali oni wywalczyć w 2009 roku w Turcji. Wtedy to stanęli na trzecim stopniu podium. Podopieczni Plamena Konstantinowa podobnie jak Rosjanie przyjadą do Polski walczyć o najwyższe trofeum.

Kolejną ekipą w grupie C jest Słowenia, która od 2011 roku każdorazowo bierze udział w rozgrywkach mistrzostw Europy. Obecnie 11. w rankingu CEV, a 30. w rankingu FIVB ekipa wystąpi w tym turnieju po raz czwarty, w ubiegłych latach zajmując kolejno dziewiąte, trzynaste i drugie miejsce. Do tej edycji drużyna Slobodana Kovaca przystąpi osłabiona pod nieobecność Klemena Cebulja – ojca sukcesu mistrzostw Europy w Bułgarii, gdzie w 2015 roku reprezentacja Słowenii wywalczyła srebro.

Ostatnią drużyną w tej grupie jest Hiszpania. Dla tego zespołu będzie to 9. start w mistrzostwach Starego Kontynentu. Ostatni i jedyny medal tych rozgrywek Hiszpanie wywalczyli w roku 2007, stając na pierwszym miejscu podium po wielkim finale, w którym pokonali oni gospodarza turnieju – reprezentację Rosji. Podopieczni Fernando Muñoza zajmują obecnie 19. miejsce w rankingu CEV i 32. w rankingu FIVB.

Dla Krakowa tegoroczne mistrzostwa Europy będą jedenastodniowym, siatkarskim świętem. Która z drużyn okaże się najlepszą ekipą Starego Kontynentu? Tego dowiemy się już 3 września.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved