Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Koronawirus zatrzymał włoski sport, siatkówka też stoi

Koronawirus zatrzymał włoski sport, siatkówka też stoi

fot. Aleksandra Twardowska

Zarząd administracyjny SuperLigi w dniu dzisiejszym po rozmowach zadecydował o zawieszeniu rozgrywek męskiej ligi. Poza siatkówką w Italii stanął wszelki inny sport, ponieważ CONI (włoski komitet olimpijski) wydało dekret zawieszający aktywność sportową w kraju do dnia 3 kwietnia. Koronawirus, który szaleje po kraju już w miniony weekend powodował duży chaos we włoskiej siatkówce.

Zarząd administracyjny męskiej ligi włoskiej składa się z przedstawicieli siedmiu klubów (Modena, Trento, Perugia, Civitanova, Milano, Padova, Verona) i w miniony czwartek zwołano nadzwyczajne zebranie. Na nim zadecydowano większością, że nie zostaną wstrzymane rozgrywki i liga będzie rozgrywana bez publiczności w halach. Z taką decyzją nie zgadzali się tylko przedstawiciele dwóch klubów – Modena i Trento. Wzburzona sytuacją prezes Leo Shoes Modena – Catia Pedrini w sobotę przed spotkaniem jej zespołu z Monzą rozgrywanym w PalaPanini wystosowała długi list do prezesa ligi Diego Mosny, oraz wszystkich zainteresowanych. Zwracała w nim uwagę na to, że siatkówka nie uznawana jest za sport kontaktowy, ale i tak by zorganizować mecz potrzeba jedenastu młodych siatkarzy i siatkarek do obsługi boiska, oraz by rozegrać spotkanie konieczni są oficjele, sędziowie i przede wszystkim siatkarze, oraz sztaby drużyn. Pedrini w swojej odezwie proponowała by zawiesić ligę do końca marca, ponieważ zdrowie jest najważniejsze, oraz dokończyć ją anulując rozgrywki VNL (Siatkarskiej Ligi Narodów) która i tak w sezonie olimpijskim nie będzie miała dużego znaczenia.W miniony weekend rozegrano spotkania w Civitanovie, gdzie Lube mierzyło się z Trentino, oraz mecze w Ravennie, Modenie i Cisterna di Latina. Sytuacja okazała się bardzo problematyczna jeśli chodzi o spotkanie zaplanowane w Piacenzie, gdzie Gas Sales miała podjąć Globo Banca Popolare del Frusinate Sora. Dzień przed meczem prowadzony przez Andreę Gardiniego klub wydał oficjalny komunikat, że w spotkaniu nie wystąpi libero – Fabio Fanuli, który ma podwyższoną temperaturę (37,8) i ze względu na środki bezpieczeństwa zostanie w domu, by w pełni się wyleczyć. Lekarz klubowy po przebadaniu libero stwierdził, że nie wykazuje on żadnych innych objawów koronawirusa. Doktor Johannson odwiedził Fanuliego wczesnym rankiem przed meczem w niedzielę i po przebadaniu go potwierdził, że nie ma on już nawet gorączki. Klub z Sory tak czy tak, po dotarciu do PalaBanca zażądał poświadczenia od lekarza, że Fanuli nie jest zarażony wirusem, klubowy lekarz wystawił trzy takie dokumenty, ale klubowi z Sory to nie wystarczyło i chciano, by na Fanulim został wykonany test na obecność  koronawirusa. Nie jest jednak to możliwe ze względu na obecne regulacje panujące w kraju. Mecz nie został rozegrany, a liga nie zadecydowała jeszcze co zrobić z jego wynikiem. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on uznany za walkower na korzyść Piacenzy i tym samym zespół z Sory przypieczętował swój spadek z ligi.

Kolejnym problemowym meczem było spotkanie, które miało zostać rozegrane w AllianzCloud w Mediolanie. Od jakiegoś czasu wiadomo, że to miasto jest jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc w kraju. Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi dokonano pomiaru temperatury przed spotkaniem u wszystkich obecnych na hali i z tych badań wynikło, że cztery osoby na obiekcie mają podwyższoną temperaturę. Nie podano do publicznej wiadomości kto to był, ale lekarz zespołu z Mediolanu nie chciał brać na siebie odpowiedzialności ewentualnego zarażenia i po konsultacjach z sędziami zdecydowano o przełożeniu spotkania na inny termin.

W poniedziałek o godzinie 17 odbyło się nadzwyczajne zebranie wszystkich prezesów klubów. Zdecydowano na nim, że zgodnie ze wskazaniami dekretu CONI (włoskiego komitetu olimpijskiego) liga zostaje wstrzymana co najmniej do dnia 3 kwietnia. CONI nieco później wydało aktualizację dekretu zezwalającą zespołom sportowym na pozostanie w rytmie treningowym. Późnym wieczorem premier Włoch – Giuseppe Conte na konferencji prasowej ogłosił, że od jutra cały kraj jest uznany za czerwoną strefę i zostaje wstrzymany jakikolwiek ruch do kraju i z kraju.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved