Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Kontuzje w siatkówce – czy jest się czego obawiać?

Kontuzje w siatkówce – czy jest się czego obawiać?

Siatkówka to sport bardzo popularny zarówno wśród kibiców chętnie oglądających rozgrywki ligowe lub reprezentacyjne, jak i amatorów, którzy grają w siatkę rekreacyjnie. To sport bezkontaktowy, ale łatwo w nim o kontuzję, że względu na duże tempo gry, sporą liczbę zawodników na małym boisku, a także piłkę stanowiącą potencjalne źródło urazów. Jakie są typowe kontuzje w siatkówce? Czy to poważne urazy?

Siatkówka lepsza niż piłka nożna?Utarło się, że Polacy kochają najbardziej piłkę nożną. Rzeczywiście piłka nożna jest uwielbiana, a rozgrywki reprezentacji śledzi niemal każdy. Jednak w ostatnich latach zauważa się zdecydowany wzrost zainteresowania siatkówką, a z racji licznych sukcesów drużyny polskiej i męskiej i żeńskiej, pojawiły się głosy, że to właśnie siatkówka powinna mieć nieformalny tytuł narodowego sportu polskiego, nie zaś piłka nożna.

Skąd popularność siatkówki?
Siatkarzy oglądają miliony fanów, zarówno w halach, jak i przed telewizorami. Polska organizuje liczne turnieje nawet o randze międzynarodowej. Bukmacherzy bardzo chętnie przyjmują zakłady na mecze ligowe oraz reprezentacyjne w siatkówce i jest na nie duży popyt. Fani obstawiają wyniki, dzięki czemu mają większą frajdę z oglądania spotkań, a przy okazji realną szansę na niezłe dochody. Sprawdź zakłady w Betclic, by sam się przekonać. Siatkówka jest tak uwielbiana i popularna gra, bo przynosi wiele emocji i jest stosunkowo prosta, jeśli chodzi o reguły.

Sukces napędza popularność
To, co jednak decyduje o tym, że ostatnio siatkówka jest wielbiona nad Wisłą, to sukcesy reprezentacji. Biało-czerwoni radzą sobie doskonale w siatkówkę. W 2018 drużyna męska została mistrzami świata. Ten sezon należał także do bardzo udanych, bo Polacy zdobyli brąz Mistrzostw Europy, trzecie miejsce w Lidze Narodów oraz srebrny medal Pucharu Świata. Jak zapowiada trener – to dopiero początek pasma sukcesu. Kobieca kadra ostatnio aż takiego szczęścia nie ma, ale zdobyła m.in. zloty medal mistrzostw Europy w roku 2003 i 2005 oraz brąz w 2009.

Kontuzje w siatkówce
Czy zdarza się, że kontuzja zawodnika decyduje o przebiegu meczu? Czy w siatkówce, jak w piłce nożnej czy koszykówce, kontuzje są częste i trzeba brać pod uwagę przy obstawaniu wyników, który gracz jest kontuzjowany? Kontuzje w siatkówce się zdarzają, jak w każdym sporcie. Są jednak rzadsze i mniej groźne niż np. w przypadku sportów bardziej kontaktowych. Warto oczywiście sprawdzać, czy dany gracz jest kontuzjowany, jeśli ma ogromne znaczenie dla drużyny i może przesądzać o wyniku meczu.

Typowe kontuzje w siatkówce
Najczęściej siatkarze łapią kontuzje takie jak:

  • skręcenie stawu skokowego (jak np. okropna kontuzja Łukasza Zygadło w roku 2013)
  • skręcenie stawu kolanowego,
  • zerwanie więzadeł,
  • wybite palce,
  • przeciążenia i naciągnięcia.

Najgroźniejsze są kontuzje łączące w sobie kilka urazów, jak np. koszmarna kontuzja Dawida Murka w 2009 roku obejmująca: otwarte zwichnięcie stawu, złamanie kostki bocznej oraz zerwanie więzadła w stawie kolanowym.

Części ciała najbardziej narażone na kontuzje
Jeśli chodzi o najbardziej narażone na kontuzje podczas gry w siatkowe części ciała, to są to:

  • nogi. Ryzyko urazów wynika z lądowania po wyskoczą do bloku albo ataku. Dojść może wtedy do urazów mechanicznych stawu skokowego lub kolana, albo zwichnięcia, naciągnięcia mięśni, więzadeł, ścięgien itd.
  • ręce. Najczęściej trafiają się wybicia lub stłuczenia palców w czasie bloku. Najgorsza kontuzja to złamanie palców, bo wyklucza zawodnika na kilka tygodni z gry.
  • Plecy. Chodzi tu głównie o przeciążenia kręgosłupa, które wywołują długotrwałe bóle i mogą bardzo zaszkodzić w rozwoju kariery, a nawet ją przerwać.

Jak uniknąć kontuzji w siatkówce?
Profesjonaliści mają sztab lekarzy i fizjoterapeutów, który pomaga im właściwie przygotować się do gry i zapobiegać kontuzjom. Korzystają też ze specjalnie zaprojektowanego obuwia, które pomaga minimalizować ryzyko urazu w momencie lądowania oraz z ochraniaczy na nogi. Amatorzy powinni przede wszystkim pamiętać o właściwej rozgrzewce, która aktywizuje partie mięśni. Warto też dbać o ogólną wytrzymałość i kondycję oraz nie grać w stanie zmęczenia, bo łatwiej wtedy o uraz. Oczywiście amatorzy także mogą stosować ochraniacze na nogi czy stabilizatory, a dłonie oklejać taśmą.

źródło: artykuł publicystyczny

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn, siatkówka amatorska, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-11-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved