Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Komisarze przeszkoleni przed startem rozgrywek

Komisarze przeszkoleni przed startem rozgrywek

fot. Tomasz Tadrała

Dwudziestu pięciu komisarzy technicznych PLPS-u będzie pracowało w sezonie 2016/17 PlusLigi oraz Orlen Ligi. W tym gronie jest trzech debiutantów. – Funkcję komisarzy technicznych wprowadziliśmy już w pierwszym sezonie zawodowej ligi, to jest w 2000 roku, w trakcie rozgrywek. Od tej pory co roku szkolimy ich i podnosimy ich kwalifikacje – mówi główny komisarz PLPS-u Cezary Matusiak.

Dwudziestu pięciu komisarzy technicznych przeszło szkolenie, które przygotowało ich do wykonywania obowiązków w nowym sezonie PlusLigi oraz Orlen Ligi. W tym gronie znalazło się trzech nowych komisarzy, którzy w miniony weekend zdali egzamin – Marek Brandt, Krzysztof Szmydyński i Albert Semeniuk.Na czym polega praca komisarza technicznego PLPS-u? – Swoje obowiązki zaczynamy wykonywać dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego – opowiada Andrzej Wołkowycki, doskonale znany m.in. z pracy w sztabie reprezentacji Polski. – Można powiedzieć, że robimy mniej więcej to samo, co supervisorzy FIVB czy CEV w trakcie meczów międzynarodowych. Sprawdzamy obiekt, dokumenty, pozwolenia, weryfikujemy drużyny, w trakcie meczu obserwujemy pracę systemu challenge. To tylko część naszych obowiązków – mówi Wołkowycki.

– Funkcję komisarzy technicznych wprowadziliśmy już w pierwszym sezonie zawodowej ligi, to jest w 2000 roku, w trakcie rozgrywek. Od tej pory co roku szkolimy ich i podnosimy ich kwalifikacje – mówi główny komisarz PLPS-u Cezary Matusiak. Warto zwrócić uwagę, że grono komisarzy to grupa ludzi od lat związanych z siatkówką, pasjonatów tego sportu. Z obecnej dwudziestki piątki dwójka pracuje od samego początku – są to Janusz Kapka i Grzegorz Szewczyk – podkreśla Cezary Matusiak.

W trakcie szkolenia o nowościach w sezonie 2016/17 poinformował komisarzy prezes PLPS S.A. Artur Popko. Razem z gościem specjalnym konferencji szkoleniowej – prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jackiem Kasprzykiem, wręczył Złote Honorowe Odznaki PZPS. To ważne wyróżnienie otrzymali: Witold Murczkiewicz, Bogusław Pachniewicz, Zbigniew Tokarski, Andrzej Wołkowycki i Janusz Kapka.

W trakcie konferencji na temat rozgrywek PlusLigi szkolenie przeprowadził Cezary Matusiak, na temat Orlen Ligi zastępca głównego komisarza PLPS-u Renata Sobolewska. Na temat dokumentacji oraz protokołu zawodów szkolił Paweł Ignatowicz, a prezentację z zakresu zmian przepisów prowadził Maciej Twardowski z wydziału sędziowskiego PZPS-u. Szkolenie z zakresu marketingu przeprowadził Tomasz Redwan.

Komisarze techniczni PLPS-u w sezonie 2016/17:
Marek Brandt (Warszawa)
Robert Grzanka (Radom)
Maciej Jędrasik (Warszawa)
Jerzy Kajzer (Sosnowiec)
Janusz Kapka (Preczów)
Bogusław Kawiak (Warszawa)
Henryk Kośla (Warszawa)
Marek Kwieciński (Bełchatów)
Dariusz Luks (Radlin)
Robert Malicki (Bełchatów)
Sebastian Michalak (Mysłowice)
Witold Murczkiewicz (Gdańsk)
Bogusław Pachniewicz (Olsztyn)
Henryk Parzykowski (Nowy Dwór Maz.)
Krzysztof Ratajczak (Poznań)
Albert Semeniuk (Będzin)
Andrzej Skorupa (Radom)
Bartłomiej Soroka (Sosnowiec)
Sławomir Supa (Legionowo)
Edward Superlak (Wrocław)
Grzegorz Szewczyk (Warszawa)
Krzysztof Szmydyński (Góra)
Zbigniew Tokarski (Kędzierzyn-Koźle)
Andrzej Urbański (Kluczewsko)
Andrzej Wołkowycki (Ełk)

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved