Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Zenit pokonał gospodarzy, UPCN i Paykan w półfinale

KMŚ: Zenit pokonał gospodarzy, UPCN i Paykan w półfinale

W najciekawszym meczu drugiego dnia Klubowych Mistrzostw Świata Zenit Kazań pokonał brazylijską Sadę Cruzeiro 3:1. Argentyński UPCN San Juan wygrał 3:0 z egipskim Ahly Sporting Club, czym zapewnił już sobie awans do półfinału.

W grupie B egipski Ahly Sporting Club po porażce z Paykanem Teheran przegrał drugie spotkanie. Tym razem uległ 0:3 argentyńskiej drużynie UPCN San Juan i tym samym zakończył swoją przygodę z Klubowymi Mistrzostwami Świata. Zespoły z Iranu i Argentyny zagrają jeszcze grupowy mecz pomiedzy sobą, a potem wystąpią w półfinałach. Najskuteczniejszym zawodnikiem UPCN był bułgarski atakujący Nikołaj Uczikow, który zdobył 11 punktów. O punkt mniej zanotowali na swoim koncie Todor Aleksiew oraz Serb Petar Krsmanović. Tak jak w pierwszym meczu Ahly Sporting Club rozpoczął spotkanie z wielkim animuszem, co kosztowało go sporo energii. Argentyński zespół zdobył kilka punktów po błędach rywali, a potem po bloku pary Krsmanović-Uczikow wyszedł na prowadzenie 23:21, którego nie oddał już do końca seta.

W drugiej partii przewaga UPCN była wyraźna już od samego początku. Argentyński zespół na drugiej przerwie technicznej prowadził 16:8 i pewnie wygrał do 16. Ahly Sporting Club wrócił do dobrej gry w trzeciej partii, ale to rywale kontrolowali przebieg zdarzeń na boisku. UPCN przyspieszył w końcówce i ponownie pewnie wygrał 3:0, zapewniając sobie i Paykanowi Teheran udział w półfinale. – To nie był dla nas łatwy mecz, denerwowaliśmy się, ponieważ to było pierwsze nasze spotkanie w tym turnieju – mówił po meczu Javier Filardi, kapitan UPCN San Juan. – Muszę przyznać, że zaczęliśmy bardzo nerwowo. Trenujemy w pełnym składzie dopiero tydzień, dla niektórych moich zawodników był to pierwszy mecz w takim turnieju – dodał trener UPCN, Fabian Armoa.

UPCN San Juan (ARG) – Ahly Sporting Club (EGY) 3:0
(25:23, 25:16, 25:21)

UPCN: Uczikow (11), Krsmanović (10), Aleksiew (10), Filardi (7), Ramos (5), Jacobsen (2), Garrocq (libero) oraz Guzman (1), Molina (1), Alvarez (1) i Brajković
Ahly: El Kotb (13), Zanuto (7), Abou (6), Kamel (3), Elshikh (2), Abdalla, Moawad (libero) oraz Ketat (1), Ahafik (1) i Maghrawy

Sada Cruzeiro Volei przegrała 1:3 z Zenitem Kazań, ale zwycięski set po wczorajszej wygranej 3:0 dał gospodarzom Klubowych Mistrzostw Świata awans do półfinału. Zenit by zagrać w półfinale, musi w ostatnim meczu grupowym wygrać przynajmniej seta z portorykańskim Capitanes de Arecibo. Świetne spotkanie przeciwko brazylijskiemu zespołowi rozegrał Wilfredo Leon, który zdobył dla Zenitu 22 punkty. Kubańczyk dostawał doskonałe piłki od młodego rozgrywającego Igora Kobzara i pewnie kończył swoje ataki. Początek meczu był bardzo wyrównany, żaden z zespół nie mógł wyjść na większe prowadzenie. Dopiero w końcówce rosyjski zespół wypracował sobie trzypunktową przewagę i ostatecznie wygrał do 20. Drugą partię zespół z Kazania rozpoczął od prowadzenia 7:3. Gospodarze próbowali odrabiać straty, ale gdy udało im się tylko zbliżyć do rywali na dwa punkty, ci natychmiast znów odskakiwali. Zenit wygrał bardzo pewnie do 18 i prowadził już w tym spotkaniu 2:0.

Brazylijski zespół odżył w trzeciej partii, głównie za sprawą skutecznej gry Wallace’a i Leala Hidalgo. Na drugiej przerwie technicznej gospodarze prowadzili 16:11 i bez przeszkód dowieźli tę przewagę do końca, wracając do walki o zwycięstwo w całym meczu. Czwarty, jak się okazało ostatni set spotkania był najbardziej zacięty. Do stanu 17:17 trwała walka punkt za punkt i dopiero w końcówce rosyjski zespół zdobył dwa punkty przewagi. W ostatnich piłkach klasę znów pokazał Wilfredo Leon i Zenit wygrał 25:20 i całe spotkanie 3:0. – Oczywiście cieszymy się z wygranej, ale nasza skuteczność mnie martwi. Postaramy się zrobić wszystko, by grać jeszcze lepiej – mówił po meczu trener Zenitu, Władimir Alekno.Gratuluję rosyjskiemu zespołowi, grał naprawdę wspaniale. Dla nas to cenne doświadczenie, które mam nadzieję zaprocentuje w kolejnych meczach – przyznał Marcelo Mendez, trener Sady Cruzeiro.

Sada Cruzeiro Volei (BRA) – Zenit Kazań (RUS) 1:3
(20:25, 18:25, 25:19, 20:25)

Sada: Wallace (13), Hidalgo (12), Eder (8), Santos (7), Arjona (1), Filipe (1), Sergio (libero) oraz Alan Souza (4), Winters (3) i Fernando
Zenit: Leon (22), Anderson (13), Michajłow (10), Kuleszow (3), Apalikow (3), Kobzar, Salparow (libero) oraz Siwożelez (2), Poletajew (2), Bagrej i Gucaljuk

źródło: FIVB, inf. własna