Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > KMŚ: Sada Cruzeiro ze złotem, Zenit Kazań pokonany

KMŚ: Sada Cruzeiro ze złotem, Zenit Kazań pokonany

W brazylijskim Betim w sobotę zakończyły się klubowe mistrzostwa świata. Najlepsi okazali się gospodarze, zawodnicy Sady Cruzeiro, pokonując w finale faworyta, Zenit Kazań i rewanżując się tym samym za porażkę z fazy grupowej. Brązowe medale wywalczył argentyński UPCN San Juan. MVP turnieju został Leal.

Na początku żadna z ekip nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi, dopiero po autowym ataku Wallace’a Zenit Kazań odskoczył na 7:5, ale do remisu szybko doprowadził asem serwisowym Eder Carbonera. Kilka chwil po powrocie na parkiet po przerwie technicznej podopieczni Władimira Alekny znów odskoczyli na dwa oczka (13:11), ale Sada Cruzeiro po raz kolejny wyrównała, tym razem blokiem. Na przerwie technicznej numer dwa Zenit Kazań miał punkt przewagi, ale obie drużyny nie szczędziły sobie mocnych ciosów, walka trwała w najlepsze. Dopiero w samej końcówce Sada odskoczyła na 24:19 m.in. po bloku Edera. Rosyjski zespół obronił jednego setballa, ale wobec ostatniego ataku Filipe byli już bezradni.

Dobra gra Wilfredo Leona pozwoliła Zenitowi w drugim secie prowadzić 6:2, a po ataku Andersona było już 8:4 i przerwa techniczna. Po niej ataki rozgrywajacego Williama i Alana i błąd w ataku Michajłowa pozwoliły gospodarzom odrobić niemal wszystkie straty. Zenit Kazań jednak utrzymywał niewielką przewagę, a dobra zagrywka Wiktora Poletajewa i atak Leona pozwoliła im ją powiększyć (16:10). Alan z Ederem jeszcze nieco zniwelowali straty (16:18). Dalsza część seta przebiegała już jednak pod dyktando Zenitu Kazań. Ostatnia akcja należała do Gucaljuka.

W trzecim secie od początku trwała walka punkt za punkt, Sada Cruzeiro minimalnie prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Dopiero po autowym ataku Leala Zenitowi udało się wypracować dwa oczka zapasu (15:13), a na przerwie technicznej różnica wynosiła już trzy punkty. Do remisu 18:18 asem serwisowym doprowadził Wallace. Wyrównana walka trwała w najlepsze, a wszystko zakończyło się grą na przewagi, gdzie lepsi byli dopingowani przez licznie zgromadzonych kibiców siatkarze Sady Cruzeiro. W dużej mierze stało się tak dzięki znakomitym atakom Edera i Filipe.

W czwartym secie po ataku Leona Zenit prowadził 4:2, podopieczni trenera Alekny utrzymali swoje prowadzenie na przerwie technicznej. Po niej Sada Cruzeiro szybko odrobiła straty, a po błędnym ataku Leona przeważała już 12:10, a kiedy znakomitym atakiem popisał się Leal, było już 14:11. Na drugiej przerwie technicznej team z Brazylii przeważał 16:13. Po nim utrzymywał swoje prowadzenie, po ataku Filipe i błędzie Zenitu Kazań na tablicy było już 21:17. Przy stanie 24:19 Sada miała już piłki setowe. Zenit Kazań obronił dwie z nich, ale wobec ataku Leala był już bezradny.

Sada Cruzeiro – Zenit Kazań 3:1
(25:20, 21:25, 27:25, 25:21)

Sada Cruzeiro: William (1), Wallace (7), Leal (22), Isac (8), Eder (9), Filipe (8), Serginho (libero) oraz Alan (7), Kreling i Rodrigo
Zenit Kazań: Kobzar (1), Michajłow (3), Anderson (10), Leon (19), Kuleszow, Gucaljuk (8), Salparow (libero) oraz Siwożelez (3), Poletajew (10), Apalikow (5) i Bagriej

O brązowy medal zagrali UPCN San Juan i Paykan Teheran. Było to zacięte spotkanie zakończone tie-breakiem. Drużyna z Argentyny minimalnie przeważała na początku meczu (8:6), ale ekipa z Iranu przy zagrywce Ghaemiego nie tylko odrobiła straty, ale i wyszła na niewielkie prowadzenie i powoli przejmowała kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Po zagrywce Nikołaja Nikołowa Paykan prowadził 17:13. Rywale próbowali odrabiać straty, ale to Paykan był cały czas na czele, po ataku Ghaemiego prowadził już 23:19, tę część spotkania zakończył Faezi.

W drugim secie ekipa z Teheranu prowadziła już 7:4 i do pewnego mometu utrzymywała znaczną przewagę (10:6). Kiedy UPCN zbliżyło się na 10:12, szkoleniowiec Paykanu poprosił o czas, po którym serwis Ghaemiego pozwolił odbudować prowadzenie (14:10). Argentyński zespół jednak się nie poddawał, po drugiej przerwie technicznej na tablicy był już remis 17:17. Dobra zagrywka Valerio Vermiglio i działający blok pozwoliły jednak odskoczyć ekipie z Teheranu (23:20). Tę część spotkania zakończyła zepsuta zagrywka Uczikowa.

W trzecim secie Paykan przy stanie 6:4 wypracował sobie niewielką przewagę, ale rywale szybko odrobili straty. Po blokach Aleksiewa i Brajkovicia i asie serwisowym Martina Ramosa argentyński zespół przeważał 15:11. Mistrz Argentyny znakomicie sobie poczynał na boisku, kontrolował boiskowe wydarzenia (21:16), bardzo aktywny był Martin Ramos, nie zwalniał tempa Aleksiew i w meczu było już tylko 2:1.

W czwartej odsłonie początkowo dwoma oczkami prowadzili siatkarze Paykanu Teheran, po ataku Ghafoura było 5:3, a na pierwszej przerwie technicznej już 8:4. Po niej jednak ekipa z San Juan poderwała się do walki, do remisu blokiem doprowadził Filardi (10:10). Od tego momentu do końca partii trwała walka punkt za punkt. Ostatnie dwie akcje padły jednak łupem UPCN i o losach brązowego medalu zadecydował tie-break.

Decydująca odsłona także początkowo układała się remisowo, przy zmianie stron po ataku Faeziego Paykan prowadził 8:7. Po niej siatkarska wojna dalej trwała w najlepsze, w decydujących momentach punktował Uczikow. W grze na przewagi lepsi okazali się gracze UPCN i tym samym odwracając losy meczu, mogli cieszyć się z brązowych medali.

Paykan Teheran – UPCN Voley Club 2:3
(25:21, 25:22, 20:25, 23:25, 14:16)

Paykan Teheran: Vermiglio (2), Nikołow (11), Faezi (11), Ghaemi (9), Ghafour (24), Mirzajanpour (13), Marandi (libero) oraz Manavinezhad (3), Salafzoon i Gholami
UPCN Voley Club: Ramos (13), Uczikow (22), Jacobsen (1), Krsmanović, Filardi (10), Aleksiew (22), Garrocq (libero) oraz Guzman (9), Vildosola, Lazo, Molina i Brajković