Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ M: Cucine Lube Civitanova i Mateusz Bieniek najlepsi na świecie

KMŚ M: Cucine Lube Civitanova i Mateusz Bieniek najlepsi na świecie

W finale Klubowych Mistrzostw Świata siatkarzy włoski zespół Cucine Lube Civitanova zmierzył się z Sadą Cruzeiro z Brazylii. Po dwóch setach byłremis 1:1, decydującym momentem tego meczu była końcówka trzeciej partii, którą mistrzowie Włoch wygrali po zaciętej walce na przewagi. W czwartym secie Cucine Lube już nie dało rywalom szans i stanęło na najwyższym stopniu podium. Wraz z drużyną puchar do góy wzniósł również polski środkowy, Mateusz Bieniek.

Tegoroczny system KMŚ wzbudził wiele kontrowersji. Cztery zespoły zagrały ze sobą w systemie „każdy z każdym”, aby następnie w półfinałach najlepszy z nich zmierzył się z najsłabszym, a druga drużyna z trzecią. Dla wielu to niepotrzebne mnożenie meczów i dodatkowa eksploatacja zawodników. Ci jednak nie mieli wyjścia i musieli dostosować się do regulaminu zmagań w brazylijskiej Betimie.

Obie ekipy zagrały ze sobą 5 grudnia w fazie grupowej. Wówczas Cucine Lube pokonało Brazylijczyków bez straty seta. Ponadto siatkarze z Półwyspu Apenińskiego bez większych problemów zwyciężyli katarski Al-Rayyan 3:0 oraz przegrali z Zenitem Kazań 2:3. W półfinale Lube znowu „skrzyżowało rękawice” z Katarczykami i ponownie wygrało bez straty seta. W drugim półfinale Sada w trzech odsłonach pokonała Zenit.

Gospodarze rozgrywek mieli nadzieję na rewanż. Finałowa konfrontacja dostarczyła wielu emocji. W pierwszym secie Cucine wygrało „zaledwie” 25:23. Brazylijczycy pokazali się ze świetnej strony w drugiej partii, w której odskoczyli rywalom na kilka „oczek” i ostatecznie zwyciężyli 25:19. Trzecia partia była zdecydowanie najbardziej wyrównana. Doszło w niej do gry na przewagi. Podopieczni Ferdinando De Giorgiego wygrali 31:29 i uczynili milowy krok do zwycięstwa w finale.

A ten krok został postawiony w kolejnej partii. W niej długo trwała zacięta wymiana, a wynik oscylował wokół remisu. Decydująca okazała się końcówka, w której Cucine odskoczyło na kilka punktów. Sada nie potrafiła dogonić rywali i musiała pogodzić się z drugą porażką z Lube w tegorocznej edycji KMŚ. Dla przedstawiciela włoskiej SuperLegi to pierwszy triumf w tych rozgrywkach. W latach 2017-2018 zajmowali drugie miejsce. Mateusz Bieniek w całym spotkaniu zdobył trzy punkty (dwa w ataku, jeden w bloku).

Sada Cruzeiro (BRA) – Cucine Lube Civitanova (ITA) 1:3
(23:25, 25:19, 29:31, 21:25)

Cucine Lube: Juantorena (20), Leal (20), Rychlicki (9), Simon (9), Bieniek (3), Bruno, Balaso (libero) oraz Ghafour (1), Anzani, Kovar, D’hulst i Marchisio
Sada: Conte (21), Evandro (12), Isac (10), Otavio (9), Perrin (1), Fernando (1), Lucas (libero) oraz Weber (4), Filipe (3), Rodrigo i Cledenilson