Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ K, gr. B: Pewna wygrana Vakifbanku, tie-break dla Igor Gorgonzola Novara

KMŚ K, gr. B: Pewna wygrana Vakifbanku, tie-break dla Igor Gorgonzola Novara

Meczem Vakifbanku Stambuł z brazylijskim Dentil/Praia Clube rozpoczęły się zmagania w grupie B Klubowych Mistrzostwach Świata siatkarek. Turecki zespół pewnie wygrał to spotkanie w trzech setach, zgarniając na inaugurację trzy punkty. W drugim wtorkowym meczu tej grupy Igor Gorgonzola Novara przegrywał już 0:2 chińskim klubem Tianjin Bohai Bank, jednak zdołał odwrócić losy spotkania. Ostatecznie włoski zespół wygrał po tie-breaku.

Mecz z brazylijskim zespołem Dentil/Praia doskonale rozpoczął się dla siatkarek Vakifbanku, które dość szybko objęły prowadzenie 10:3. Od stanu 13:6 to drużyna z Ameryki Południowej zdobyła 5 punktów z rzędu i gra się wyrównała. W końcówce Dentil/Praia objął nawet prowadzenie dzięki świetnej grze Brayelin Martinez (23 pkt.), jednak ostatecznie je stracił i przegrał w walce na przewagi 25:27. Vakifbank poszedł za ciosem i dobrze rozpoczął drugą partię, jednak znów przytrafił się tureckiemu zespołowi przestój i stracił sześć punktów z rzędu. Drużyna ze Stambułu miała jednak w swoich szeregach Isabelle Haak, która niemal w pojedynkę odwróciła losy seta i podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego wygrały drugiego seta do 20.

Trzecią odsłonę turecki zespół rozpoczął od prowadzenia 9:3 i tym razem kontrolował już przebieg gry od początku do końca. Dentil/Praya mimo wysiłków Martinez, która jednak była osamotniona w ataku, nie zdołał już zagrozić rywalkom. Vakifbank wygrał ponownie 25:20 i całe spotkanie 3:0, zapisując na swoim koncie pierwsze punkty w turnieju. – Utrzymaliśmy stabilny poziom przyjęcia przez cały mecz, co pozwoliło naszej rozgrywającej na prowadzenie gry, a nasze atakujące jej w tym pomogły. Nasza atakująca zdobyła wiele punktów i rywalki nie wiedziały, jak ją powstrzymać, a gdy tak jest, to jest naprawdę groźna. Cieszę się, że rozpoczęliśmy ten turniej skupieni, ale ta wygrana to tylko jeden krok w tak trudnym turnieju – mówił po meczu trener Giovanni Guidetti.

VakifBank Stambuł (TUR) – Dentil/Praia Clube (BRA) 3:0
(27:25, 25:20, 25:20)

Vakifbank: Haak (22), Gabi (12), Rasić (11), Gunes (10), Ognjenović (2), Ismailoglu (1), Orge (libero) oraz Karakurt (2) i Atasever
Dentil: Martinez B. (23), Ana Carolina (7), Walewska (4), Priscila (4), Fernanda (3), Ananda, Suelen (libero) oraz Fawcett (8), Michelle (2), Claudia i Francyne

W drugim meczu tej grupy doszło do konfrontacji Tianjin Bohai Bank z Igor Gorgonzola Novara. W pierwszej partii początkowo walka toczyła się cios za cios, ale szybko do głosu doszła chińska drużyna, która dominowała w bloku. Popełniała też więcej błędów własnych, ale Zhu Ting oraz Xinyue Yuan poprowadziły ją do pewnej wygranej w premierowej odsłonie (25:17). W drugim secie azjatycki zespół nie zwalniał tempa. Szybko uzyskał przewagę, a pojedyncze udane zagrania Jovany Brakocević nie były w stanie poderwać drużyny z Novary do walki. Nadal mogła ona liczyć na więcej darmowych punktów, ale przewaga chińskiej ekipy na siatce była coraz wyraźniejsza. W ataku i bloku brylowała Yuan, którą wspierała Yingying Li, a ta część meczu zakończyła się jeszcze wyraźniejszym zwycięstwem Tianjin (25:15).

W trzeciej partii do walki zerwał się Igor Gorgonzola. Szybko zatrzymał rywalki blokiem, a z każdą kolejną akcją powiększała się jego przewaga. Asy serwisowe i coraz lepsza gra na siatce powodowała, że włoska drużyna kontrolowała boiskowe wydarzenia. Wyróżniały się Elica Wasiljewa oraz Megan Courtney, a swoje robiła też Brakocević. W tej fazie seta gra chińskiego zespołu kompletnie się posypała, czego efektem była porażka 18:25. W czwartym secie azjatycki zespół próbował wrócić do gry, ale na fali była ekipa z Italii. Zaczęła ona mieć przewagę w ataku, a sama Ting niewiele była w stanie wskórać po chińskiej stronie siatki. Azjatki próbowały ratować się blokiem, ale duet Brakocević/Courtney dał dużą przewagę europejskiemu zespołowi. W drugiej części seta kontrolował on boiskowe wydarzenia, a do gry włączyła się jeszcze Stefana Veljković. Ostatecznie rozgromił on rywalki 25:15, doprowadzając do tie-breaka.

Ten zaczął się od walki cios za cios, ale przy zmianie stron niewielka przewaga zaczęła uwidaczniać się po stronie drużyny z Novary. Im bliżej końca meczu, tym popełniała mniej błędów. Jej liderką była wciąż Brakocević, ale ważne punkty w tie-breaku zdobyła też Cristina Chirichella, a w efekcie włoska ekipa z 0:2 odwróciła losy meczu na 3:2.

Tianjin Bohai Bank VC (CHN) – Igor Gorgonzola Novara (ITA) 2:3
(25:17, 25:15, 18:25, 15:25, 11:15)

Tianjin: Yingying Li (20), Ting Zhu (20), Xinyue Yuan (16), Hooker (6), Yuanyuan Wang (5), Di Yao (2), Liwen Liu (libero) oraz Zixuan Meng (libero), Xintong Chen (1) i Yi Yang
Igor: Brakocević (28), Courtney (16), Wasiljewa (11), Veljković (11), Chirichella (10), Hancock (5), Sansonna (libero) oraz Piacentini (libero), Górecka, Di Iulio, Arrighetti i Napodano