Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Klubowe mistrzostwo Azji dla Sarmayeh Bank VC

Klubowe mistrzostwo Azji dla Sarmayeh Bank VC

fot. iranvolleyball.com

Łukasz Żygadło i jego drużyna, Sarmayeh Bank VC, po zdobyciu mistrzostwa Iranu odnieśli kolejny sukces w swojej historii, zdobywając klubowe mistrzostwo Azji. W finale drużyna polskiego rozgrywającego pokonała katarski Al-Arabi. To jedenasty tytuł irańskiego klubu w tych rozgrywkach, a pierwszy dla Sarmayeh Bank. Zwycięstwo w tym turnieju dało mistrzom Iranu przepustkę do udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata.

Al-Arabi, w szeregach którego można było oglądać takich zawodników jak Leandro Vissotto czy Uroš Kovačević, i Sarmayeh Bank VC przystąpiły do meczu finałowego jako niepokonane drużyny. W półfinale irańska drużyna Łukasza Żygadły wygrała w trzech setach z chińskim Shanghai Golden Age, w którego składzie z kolei występuje chociażby Gyorgy Grozer. Spotkanie mimo że trwało trzy sety, wcale nie należało do jednostronnych, jedynie w drugim secie ekipa Łukasza Żygadły w pełni dominowała. Dla Sarmayeh Bank najwięcej razy punktował Seyed Mousavi (15), jedenaście razy skutecznie atakował i cztery blokował. Liderem ekipy z Chin był oczywiście Gyorgy Grozer, ale jego 16 punktów (13 atakiem na 39 prób) na nic się zdało.Zdecydowanie bardziej zacięty był drugi mecz półfinałowy pomiędzy ekipami z Kataru i Japonii. W pierwszych dwóch setach obu drużynom ciężko było utrzymać równy poziom, raz gładko wygrywał jeden, raz drugi zespół. W kolejnych dwóch setach na parkiecie trwała prawdziwa siatkarska wojna, co poskutkowało tym, że w meczu doszło do tie-breaka. W nim Al-Arabi okazało się już zdecydowanie lepsze i wywalczyło sobie prawo gry w finale. Wart jednak odnotowania jest wyczyn Igora Omrcena, doświadczony gracz japońskiej ekipy zdobył w tym meczu aż 44 punkty, wykonując w meczu aż 78 (!) prób ataku (41 skutecznie). Japońska ekipa przekonała się jednak, że jeden zawodnik meczu nie wygra.

Wyniki półfinałów:
Sarmayeh Bank VC (Iran) – Shanghai Golden Age (Chiny) 3:0
(28:26, 25:16, 25:21)
Al-Arabi Club (Katar) – Toyoda Gosei Trefuerza (Japonia) 3:2
(25:19, 19:25, 23:25, 28:26, 15:9)

O trzecie miejsce zagrały ekipy z Chin i Japonii. Po zaciętym boju lepsi okazali się siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni. W rolach głównych po obu stronach siatki wystąpili Grozer i Omrcen. Pierwszy z nich zdobył 23 punkty, a Omrcen 30. W finale o walce można było mówić jedynie w pierwszym secie, którego ekipa z Kataru wygrała na przewagi. Potem do głosu doszli już jednak mistrzowie Iranu i w trzech kolejnych partiach to oni nadawali ton boiskowym wydarzeniom, przeważając praktycznie w każdym elemencie. Spotkanie asem serwisowym zakończył Milad Ebadipour. Liderem Sarmayeh Bank VC był wybrany później MVP Shahram Mahmoudi, który zdobył aż 28 punktów (22 atakiem przy 42 próbach, 5 blokiem i jeden zagrywką), dla Al-Arabi 15 punktów zdobył Uros Kovacević. To był jedenasty tytuł dla ekipy z Iranu w tych rozgrywkach, inne kraje triumfowały zaledwie sześć razy. Rekordzistą jest Paykan Teheran, który wygrywał siedem razy. Dla ekip z Kataru był to czwarty finał z rzędu, po dwóch porażkach Al-Rayyan w roku 2013 i 2014 teraz dwa lata z rzędu finał przegrało Al-Arabii. Warto także wspomnieć, że w sukcesie Sarmayeh Bank VC udział miał Łukasz Żygadło, który doskonale uzupełniał się z Mehdim Mahdavim.

Mecz o trzecie miejsce:
Toyoda Gosei Trefuerza (Japonia) – Shanghai Golden Age (Chiny) 3:2
(
25:21, 23:25, 25:19 ,17:25, 15:13)

Finał:
Sarmayeh Bank VC (Iran) – Al Arabi (Katar) 3:1 
(24:26, 25:18, 25:16, 25:19)

Dream team:

MVP: Shahram Mahmoudi (Sarmayeh Bank, Iran)

Pierwszy najlepszy przyjmujący: Uroš Kovačević (Al-Arabi, Katar)

Drugi najlepszy przyjmujący: Milad Ebadipour (Sarmayeh Bank, Iran)

Pierwszy najlepszy środkowy: Leandro Vissotto (Al-Arabi, Katar)!

Drugi najlepszy środkowy: Seyed Mousavi (Sarmayeh Bank, Iran)

Najlepszy atakujący: Gyorgy Grozer (Shanghai Golden Age, Chiny)

Najlepszy rozgrywający: Mehdi Mahdavi (Sarmayeh Bank, Iran)

Libero: Koga Koichiro (Toyota Gosei Trefuerza, Japonia)

źródło: asianvolleyball.net, inf. własna, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne, siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved