Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Kiedy PZPS zdecyduje się na rozgrywki U-23?

Kiedy PZPS zdecyduje się na rozgrywki U-23?

fot. archiwum

W koszykówce oprócz rozgrywek młodzików, juniorów i juniorów młodszych istnieje jeszcze jedna kategoria wiekowa – młodzieżowca. Mężczyźni do lat 20 i kobiety do lat 22 rywalizują o medale mistrzostw Polski, punkty w rankingu, a także… dodatkowe fundusze. Czemu takich rozgrywek jeszcze nie ma w siatkówce?

Powstanie dodatkowej kategorii młodzieżowej w piłce siatkowej (U-23 lub U-22) postulowane było na ostatnim Kongresie Siatkówki Młodzieżowej PZPS. Mimo licznych głosów za powstaniem takich rozgrywek sprawa nie ruszyła z miejsca. Jako pozytywy dodatkowej kategorii młodzieżowej wymienia się przede wszystkim dodatkowe miejsca do gry dla zawodników i zawodniczek po wieku juniora, którzy gdzieś po skończeniu szkoły średniej w większości znikają. Rywalizacja o medale w takiej kategorii to również dodatkowa zachęta dla klubów, które mogą zdobyć kolejne punkty w ministerialnej punktacji. Te punkty to z kolei możliwość pozyskania dodatkowych funduszy z samorządu lokalnego. – To dobry pomysł, bo będzie więcej meczów, a dziewczynom potrzeba więcej gry na tym poziomie. To bardzo ciekawy pomysł – mówi trener juniorek BKS-u Bielsko-Biała, Grzegorz Kosatka, były selekcjoner młodzieżowych reprezentacji Polski.Jako kolejny plus powołania do życia takich rozgrywek wskazuje się możliwość szerszego zaangażowania się uczelni wyższych w rozgrywki PZPS-u. W tej chwili studenci mają swoje akademickie mistrzostwa Polski, ale w rozgrywkach młodzieżowych uczelnie mogłyby nawiązać szeroką współpracę z klubami, z której korzyści miałyby obie strony. – To jest bardzo dobry pomysł – mistrzostwa do lat 23 uzupełniałoby się też to z powołaną właśnie reprezentacją Polski do lat 23. Te dziewczyny mogłyby się również ogrywać. Tajemnicą nie jest jednak, że w Polsce jest mało zdolnych dziewcząt i cały czas sięgamy po te młodsze roczniki, kosztem tych starszych, które przestają grać – zauważa trener juniorek Pałacu Bydgoszcz, Rafał Gąsior. Z pewnością rozgrywki takie w pierwszym roku istnienia borykałyby się z pewnymi problemami, jednak wraz z upływem czasu na pewno nabrałyby rozpędu.

PLPS nazwał rozgrywki Młodej Ligi młodzieżowymi mistrzostwami Polski, ale jest to tylko nazwa symboliczna. Rozgrywki Młodej Ligi nie zostały zgłoszone do Ministerstwa Sportu i Turystyki jako oficjalne mistrzostwa Polski. Nie spełniają zresztą warunków – uczestniczyć w nich mogą jedynie zespoły młodzieżowe z klubów ekstraklasy. – Rozmawialiśmy o tym na ostatnim zebraniu. Można to zrobić i uchwycić organizacyjnie. Jeżeli otworzylibyśmy rozgrywki Młodej Ligi dla innych klubów, dlaczego nie. Może to być dodatkowy argument, który podniesie poziom sportowy i umożliwi zawodniczkom z klubów, które nie posiadają ekstraklasy, udział w walce o mistrzostw Polski młodzieżowe – przyznaje Rafał Błaszczyk, koordynator drużyn młodzieżowych w Impelu Wrocław.

Jak najbardziej powinny być takie rozgrywki. Cały czas mówimy, że nie mamy takiej młodzieży, a mi nie chce się w to do końca wierzyć. Na pewno jest jakiś problem w żeńskiej siatkówce, ale czym więcej grania, czym więcej możliwości pokazywania się na siatkarskich arenach, tym lepiej – mówi z kolei trener juniorek PTPS-u Piła, Andrzej Zapaśnik.To Młoda Liga powinna być rozgrywkami młodzieżowymi dla dziewcząt do lat 23. My dużo mówimy, że stawiamy na młodzież, ale tak naprawdę nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od klubów, a młode zawodniczki często tylko stoją w kwadracie i są po to, by mniej kosztowały, a nie na tym to powinno polegać – dodaje pilski szkoleniowiec.

Taki pomysł to pójście w dobrą stronę, więcej dziewcząt będzie miało okazję grania. Boję się tylko jednego, by w klubach zawodniczki jednego rocznika nie obskakiwały wszystkich kategorii wiekowych. Zdarza się tak, że niektóre zawodniczki mają za dużo tego grania i to jest na pewno do przemyślenia. Sam pomysł na pewno jednak trafiony, bo te dziewczyny muszą gdzieś grać, muszą rywalizować. Początek kwietnia i niektóre z nich kończą już sezon, a powinny jeszcze trenować i grać – dodaje selekcjoner reprezentacji Polski juniorek, trener SMS-u PZPS Szczyrk, Wiesław Popik.

Mimo tylu plusów i oczekiwania środowiska sportowego sprawa wciąż jednak nie ruszyła do przodu. Być może powstanie takich rozgrywek naruszyłoby poważnie czyjeś interesy i zagroziło rozgrywkom coraz bardziej krytykowanej Młodej Ligi? Władze PZPS-u będą miały więc kolejny twardy orzech do zgryzienia – czy ważniejsze są czyjeś interesy, czy dobro siatkówki. A może uda się pogodzić jedno z drugim…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved