Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Katarzyna Skorupa z Superpucharem Turcji

Katarzyna Skorupa z Superpucharem Turcji

Ponad dwugodzinna rywalizacja wyłoniła triumfatora w rywalizacji o Superpuchar Turcji. Mimo prowadzenia siatkarek VakifBanku Stambuł 2:1 w meczu Katarzyna Skorupa i jej koleżanki zdołały wyjść z opresji, przedłużając losy rywalizacji. Finalnie siatkarki Fenerbahce doprowadziły do tie-breaka, w decydującym secie nie zostawiając rywalkom złudzeń. Niekwestionowaną liderką zespołu polskiej rozgrywającej, prowadzącej Fenerbahce do zdobycia pierwszego trofeum w sezonie była Kim Yeon Koung, zdobywczyni 31 punktów w meczu.

Już początki spotkania układały się lepiej dla Katarzyny Skorupy i jej koleżanek, spora w tym zasługa Kim, która gnębiła rywalki kolejnymi skutecznymi zagraniami w ataku. Tym samym konsekwentnie grające podopieczne trenera Abbondanzy jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze zostawiły rywalki w tyle, prowadząc 6:4. Kolejne akcje spotkania to niezwalniająca tempa liderka Fenerbahce i sześciopunktowy dystans dzielący siatkarki obu ekip (5:11). Mistrzynie Turcji nie były jednak bezbłędne, niedokładne rozegranie Skorupy i autowy atak najlepiej punktującej Fenerbahce były szansą dla VakifBanku. Sytuację swojego zespołu próbowała jeszcze ratować Milena Rasić, jednak ekipa trenera Guidettiego niezmiennie pozostawała w roli drużyny goniącej wynik (14:17, 16:18). Złudzenia rywalkom odebrała Katarzyna Skorupa, popisując się asem serwisowym. Nawet niedokładne zagrania Ercan nie zniweczyły wysiłków Fenerbahce. Mistrzynie Turcji wygrywając 25:19, objęły prowadzenie w meczu.

Nieco bardziej wyrównana była druga partia spotkania, w której już od pierwszych akcji podopieczne trenera Guidettiego dotrzymywały kroku rywalkom (10:10). Autowe zagranie Aydemir i as serwisowy Lucii Bosetti po raz kolejny wyprowadziły mistrzynie Turcji na prowadzenie. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, potknięć nie ustrzegła się także liderka Fenerbahce, zerwane ataki Kim zapoczątkowały obrót sytuacji o 180 stopni. Przy kolejnych wymianach sił w ataku wyższy poziom koncentracji zachowały siatkarki VakifBanku. Trener Abbondanza szukając jeszcze poprawy jakości gry swojego zespołu, desygnował do gry Mihajlović. Te rotacje na niewiele się zdały, popis gry w ataku wicemistrzyń Turcji zrobił swoje i ekipa trenera Guidettiego wygrała 25:19.

Idąc za ciosem, siatkarki VakifBanku także w trzecim secie rozpoczęły mocnym akcentem, prowadząc 4:1. Odpowiedź mistrzyń Turcji była niemal natychmiastowa i od stanu 5:6 siatkarki obu ekip prowadziły grę na styku. Gorsze chwile na boisku miała Bosetti, podczas gdy po drugiej stronie siatki swoje noty systematycznie poprawiała Rasić. W szeregach Fenerbahce po raz kolejny do gry włączyła się Mihajlović (11:9). Mimo kolejnych zrywów i ambitnej walki podopieczne trenera Abbondanzy sprawiały wrażenie bezradnych. Podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze wicemistrzynie kraju prowadziły już 16:9. W tej części meczu Katarzyna Skorupa i jej koleżanki nie były w stanie odzyskać kontaktu punktowego z rywalkami, finalnie przegrywając 17:25.

Nie było to jednak ostatnie słowo mistrzyń Turcji. Błędy własne Rasić i bezbłędne zagrania Bosetti zrobiły swoje. W tej części meczu Katarzyna Skorupa nie miała problemów z rozrzucaniem bloku rywalek, popisując się także skutecznymi serwisami. Przy stanie 5:11 trener Guidetti wprowadzał kolejne zmiany. Nie zdołało to jednak powstrzymać Kim, niekwestionowana liderka Fenerbahce pewnie prowadziła swój zespół do triumfu. Po ataku Bosetti mistrzynie Turcji prowadziły już 15:5. Pojedyncze zagrania siatkarek VakifBanku pozwoliły już tylko zmniejszyć rozmiar porażki (14:25).

Zdobywcę Superpucharu Turcji miał więc wyłonić tie-break. Zagrania Kirdar i Buijs wyprowadziły siatkarki VakifBanku na minimalne prowadzenie. Kim szybko wzięła sprawy w swoje ręce, dając swoim koleżankom sygnał do ataku. Skuteczność mistrzyń Turcji w kontratakach zrobiła swoje, przy zmianie stron boiska siatkarki trenera Abbondanzy prowadziły 7:5. Decydująca faza seta to popis gry Lucii Bosetti, w kluczowym fragmencie seta swoje statystyki poprawiła jeszcze Kim (7:11). Tej szansy Katarzyna Skorupa i jej koleżanki nie pozwoliły sobie już odebrać, triumfując 15:8 i w całym meczu 3:2.

Vakifbank Stambuł  – Fenerbahce Grundig Stambuł 2:3
(20:25, 25:19, 25:17, 14:25, 8:15)

Vakifbank: Aydemir (3), Kirdar (13), Rasić (14), Sloetjes (9), Buijs (15), Akman (10), Orge (libero) oraz Akin, Sheilla (1), Cetin (2), Tokatlioglu i Aslanyurek
Fenerbahce: Skorupa (3), L. Bosetti (8), Babat (1), Uslupehlivan (14), Kim Yeon Koung (31), Erdem (12), Dalbeler (libero) oraz Ercan, Dilik, Mihajlović (4), Avci (1), Ismailoglu i Guresen (libero)