Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Katarzyna Kociołek: Czekamy na jakiekolwiek działania

Katarzyna Kociołek: Czekamy na jakiekolwiek działania

fot. FIVB

– Naprawdę trudno cokolwiek przewidzieć. Głównym problemem są kwalifikacje. Trzeba wymyślić jakiś system, którym by wszystkim pasował. Czekamy na jakiekolwiek działania – mówi Katarzyna Kociołek, która wraz z Kingą Wojtasik walczył do niedawna o olimpijską kwalifikację. FIVB odwołał jednak wszystkie turnieje siatkówki plazowej do końca maja. – Nie może być tak, że nie dokończą kwalifikacji i nie zmienią systemu. Z tym trzeba coś zrobić – dodaje reprezentantka Polski.
 
Odwołano nie tylko wasze turnieje, ale… niemal wszystkie. Następne zawody w kalendarzu FIVB, które nie zostały przesunięte ani odwołane planowane są na połowę maja. Ranking olimpijski ma zamknąć się 15 czerwca, ale to chyba tylko teoria. Te igrzyska w ogóle są do zrobienia?Katarzyna Kociołek:Kalendarz jedno, my wiemy drugie. Nie jest to co prawda nic oficjalnego, ale wszystkie turnieje w maju także są zagrożone, podobnie jak te czerwcowe (już po rozmowie, a przed publikacją FIVB zadecydowała o odwołaniu lub przełożeniu wszystkich turniejów majowych – przyp. red.). Na dobrą sprawę nie wiemy kiedy wrócimy do gry. Jeśli chodzi o kwalifikacje – nie wiemy, jak to rozstrzygną. Organizatorzy upierają się, że igrzyska będą w terminie, co jest trochę niepoważne. Nie wiadomo jak potoczy się sytuacja na świecie. Jeśli igrzyska mają się odbyć, trzeba zrobić coś z kwalifikacjami.

 Wy z Kingą jesteście w o tyle niekorzystnej sytuacji, że znajdujecie się tuż pod kreską. Kolejne turnieje mogłyby diametralnie zmienić wasze położenie.

– Gra jest nam bardzo potrzebna. Mamy niewielką stratę i jeden czy dwa dobrze zagrane turnieje mogłyby nam bardzo dużo dać. Dlatego wielka szkoda, że teraz się nie udało. W Australii byłyśmy wysoko rozstawione, a w Meksyku miałybyśmy dziką kartę, dzięki czemu nie musiałybyśmy grać kwalifikacji. Pozwoliłoby to na spokojną podróż. Cóż… w tym momencie możemy mieć więc tylko nadzieję, że uda się zagrać jakiekolwiek turnieje jeszcze przed końcem kwalifikacji i jakoś awansować.

Załóżmy, że nie zmienią systemu kwalifikacji, nie rozegracie już nic do 15 czerwca. Wtedy jesteście jedną z najbardziej pokrzywdzonych par.

– Nie byłoby to ciekawe. Wiadomo, ktoś mógłby powiedzieć: „mogłyście starać się rok temu”. Oczywiście, mogłyśmy zagrać lepiej i być wyżej w rankingu. Ale po poprzednim sezonie miałyśmy świadomość, że jeszcze sporo zawodów przed nami i mamy jeszcze możliwość zdobywania punktów. Poza tym myślę, że w gorszej sytuacji są pary, które są wysoko w rankingu i teoretycznie mogłyby się zakwalifikować, ale rozegrały zbyt małą liczbę turniejów. Nie może być tak, że nie dokończą kwalifikacji i nie zmienią systemu. Z tym trzeba coś zrobić.

Czym później zostanie podjęta decyzja, tym gorzej?

– Wiadomo, że im szybciej, tym lepiej, ale jak widać, wszyscy boją się podejmować decyzje. Nie dziwię się – sama na ich miejscu bym się bała. Przecież gdyby odwołali igrzyska, a za dwa miesiące okazałoby się, że jest bezpiecznie, oskarżono by ich o zbyt pochopne działanie. A póki co i tak większość sportowców nie ma jak trenować. My też. Przecież wszystkie ośrodki są zamknięte, a dwa najbliższe tygodnie w ogóle spędzimy w domu i nie możemy wychodzić. Więc dopiero za 14 dni wychylę nos za drzwi.

Jest obawa, że z tego co wypracowałyście w Brazylii, za te dwa tygodnie zostanie tylko opalenizna?

– Na pewno nie będzie to to samo. Szczególnie, że będą to dwa tygodnie bez piłki i bez profesjonalnej siłowni. Ale wszyscy zawodnicy są w tej samej sytuacji. Niektórzy mają to szczęście, że mają lepszą pogodę. Wtedy mogą wyjść do ogrodu i porobić coś więcej. I nikt nie wie de facto kiedy jest następny turniej. Może okazać się, że dwutygdniowa przerwa będzie okej, bo po niej będziemy mogli zacząć się przygotowywać do początku sezonu, który nastąpi… no właśnie, nie do końca wiadomo kiedy.

Rozmawiał Dawid Brilowski – więcej w serwisie sport.tvp.pl

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved