Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Karpaty Krosno w Orlen Lidze?

Karpaty Krosno w Orlen Lidze?

fot. karpaty-krosno.pl

Zespół Karpat Krosno złożył aplikację, aby w przyszłym sezonie móc występować w najwyższej klasie rozgrywek. Pierwszy warunek – sportowy na razie spełnia, bowiem plasuje się na 4. pozycji w I lidze kobiet. Jednak pozostaje jeszcze szereg innych aspektów, które drużyna z Podkarpacia musi spełnić, aby zagrać w ekstraklasie. Przy okazji tematu poszerzenia Orlen Ligi o nowe ekipy pojawia się też kwestia jej uzdrowienia i zwiększenia poziomu sportowego.

Orlen Liga od dwóch sezonów jest ligą zamkniętą. To znaczy, że żaden zespół nie może z niej spaść sportowo. Słabsze drużyny mają więc komfort. Mogą spokojnie ogrywać się w najwyższej klasie rozgrywkowej, pod warunkiem że mają na to pieniądze. W rzeczywistości nie jest jednak tak różowo, jak to wygląda. Przejście na zawodowstwo, wzorowanie się na ligach amerykańskich, choćby hokejowej NHL czy koszykarskiej NBA, na razie idzie mozolnie. Niektórym, jak Legionovii Legionowo, na półmetku rundy zasadniczej zabrakło pieniędzy. Problemy finansowe są też w Pile. Niewykluczone, że po sezonie ze sponsoringu wrocławskiej drużyny wycofa się firma Impel. I gdzie tu zawodowstwo? A w planach jest jeszcze powiększenie kobiecej ekstraklasy. Pomysł słaby, bo w Polsce gołym okiem widać, że po prostu brakuje materiału ludzkiego. Selekcjoner reprezentacji Polski Jacek Nawrocki gościł niedawno w Rzeszowie. Oglądał mecz pomiędzy miejscowym Developresem SkyRes a wspomnianą Legionovią. Zmusiła go do tego sytuacja. Selekcjoner musi już szukać do reprezentacji zawodniczek w zespołach z dołu orlenligowej tabeli. To pokazuje, że problem jest, i to spory.Wróćmy jednak do poszerzenia ligi. W Polskim Związku Piłki Siatkowej idą wybory, więc potencjalni kandydaci, podobnie jak politycy, obiecują wiele. Łącznie ze zwiększeniem liczby uczestników ekstraklasy. Dlatego też cztery pierwsze zespoły I ligi, zgodnie z przepisami, wyraziły chęć gry w Orlen Lidze. W tej czwórce jest zespół z Podkarpacia, Karpaty Krosno. Zespół ten już dwa lata temu przymierzał się do ekstraklasy, ale w turnieju barażowym musiał uznać wyższość Developresu SkyRes Rzeszów i Pałacu Bydgoszcz. – To, czy zagramy w ekstraklasie, to sprawa otwarta. Temat jest jeszcze daleki – mówi prezes Karpat Andrzej Hojnor.

Warunkiem, by móc ubiegać się o prawo gry z najlepszymi, jest zajęcie miejsca w pierwszej czwórce. Następnie jest wiele innych warunków, które musi spełnić klub. Chodzi przede wszystkim o budżet i halę, trzeba też powołać spółkę akcyjną. – Nie mamy żadnych długów. Prowadzimy bardzo restrykcyjną politykę fiskalną. Posiadamy grupy młodzieżowe, nasz obiekt spełnia kryteria Orlen Ligi – przekonuje prezes Hojnor, który do całej sprawy podchodzi bardzo spokojnie. – Nie będziemy robić czegoś, na co nas nie stać. Nie chcę pompować balonu i obiecywać, że Orlen Liga będzie w Krośnie – dodaje.

Więcej przeczytasz w serwisie sport.pl

źródło: rzeszow.sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-02-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved