Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Karolina Filipowicz: Play-off to zupełnie inna bajka

Karolina Filipowicz: Play-off to zupełnie inna bajka

fot. sk-foto.pl

– Nigdzie nie jest napisane, że my wychodząc na boisko, nie możemy przegrać z zespołem niżej notowanym. Na drugiej stronie boiska też są zawodniczki, które trenują i mają apetyt na zwycięstwo, ambicje i chęć wygranej. Liga jest wyrównana i każdy może wygrać z każdym – powiedziała Strefie Siatkówki rozgrywająca KT7 CNC Budowlanych Toruń, Karolina Filipowicz. Po przerwie świątecznej torunianki zagrają z Nike Węgrów w pierwszej rundzie play-off I ligi kobiet.

W całym sezonie zasadniczym doznałyście sześciu porażek, w czym aż trzech w ostatnich czterech kolejkach sezonu. Pierwszą część sezonu zakończyłyście mało optymistycznie. Dopadł was kryzys?Karolina Filipowicz: – Sezon zaczęłyśmy naprawdę bardzo dobrze, a w końcówce rzeczywiście trochę osłabłyśmy. Ciężko mi powiedzieć, czym mogą być spowodowane te trzy ostatnie porażki. Rozgrywki I ligi w tym roku pokazują, że słabsze mecze i porażki, które być może można nazwać wpadkami, przytrafiają się każdemu. Za przykład może posłużyć ostatnia kolejka, w której ŁKS przegrał z zespołem z Murowanej Gośliny. Nigdzie nie jest napisane, że my wychodząc na boisko, nie możemy przegrać z zespołem niżej notowanym. Na drugiej stronie boiska też są zawodniczki, które trenują i mają apetyt na zwycięstwo, ambicje i chęć wygranej.

O ile przegrana 2:3 z ŁKS-em Łódź jakoś strasznie nie boli, o tyle porażki z Chemikiem i Jokerem zabrały cenne punkty, które mogły zapewnić wam pierwsze miejsce po fazie zasadniczej. Czy trochę nie szkoda, że nie możecie już teraz być na czele I ligi?

– Teraz, z perspektywy czasu możemy sobie pogdybać, że jeśli tu i tam byśmy wygrały, to byłoby inaczej. Stało się tak, jak się stało, nic z tym już nie zrobimy. Patrząc na wyniki Chemika Police, na pewno nie można powiedzieć, że jest to słaby zespół. Mierząc ich siłę przez pryzmat pojedynku z Wisłą Warszawa (wygrana Chemika 3:1 – przyp. red), trzeba powiedzieć, że dziewczyny potrafią grać dobrą siatkówkę. Poziom ich gry na pewno podniosły też dwie nowe zawodniczki, które przyszły z Zawiszy Sulechów. Tak samo fajną siatkówkę prezentuje zespół ze Świecia, który również jest trudnym przeciwnikiem. Tak naprawdę wszystko zweryfikuje play-off, bo tu każdy zaczyna od zera. Zobaczymy, co będzie działo się dalej.

Pozytywnym akcentem, przynajmniej na papierze, jest dla was komplet punktów z SMS-em PZPS Szczyrk. Co prawda ten mecz rozegrałyście już wcześniej, ale trzy punkty zdobyte w Szczyrku pozwoliły wam zająć drugą lokatę.

– Ten mecz rozgrywałyśmy jeszcze w styczniu, dwa dni po spotkaniu z Karpatami Krosno. Ten mecz, jak każdy z drużyną SMS-u, był ciężki, bo dziewczyny potrafią sprawić niespodziankę. Z drugiej strony przytrafiają im się też duże błędy i generalnie słabsze mecze. Na tym etapie dziewczyny ze Szczyrku są nieobliczalne, ale tym rządzi się młodość. Dla nas to bardzo cenne trzy punkty.

Teraz przed wami najważniejsza część sezonu – play-off. Waszym pierwszym rywalem będzie Nike Węgrów, z którym dwukrotnie wygrałyście w rundzie zasadniczej. Jak oceniasz potencjał węgrowianek?

– Przede wszystkim dziewczyny z Węgrowa grają zupełnie inną siatkówkę we własnej hali, a inną w meczach wyjazdowych. U nas wygrałyśmy z nimi 3:0, natomiast w ich obiekcie męczyłyśmy się w tie-breaku. Jest to zespół, który bardzo dobrze broni. W spotkaniach między nami węgrowianki podbiły wiele piłek i dzięki temu miały okazję nas skontrować. Czekają nas jeszcze odprawy taktyczne dotyczące Nike, na pewno obejrzymy wideo z jego meczów i dobrze przygotujemy się do spotkania z nimi także od tej strony. Poza tym jesteśmy w ciężkim treningu mającym przygotować nas fizycznie do fazy play-off. W przyszłym tygodniu zejdziemy już z tych dużych obciążeń i potrenujemy w inny sposób. Oczywiście nie możemy zakładać, że na pewno wygramy, bo jak już wcześniej mówiłam, w tym sezonie w I lidze nie brakowało niespodzianek. Liga jest wyrównana i każdy może wygrać z każdym.

Jeśli na etapie ćwierćfinału nikt nie sprawi niespodzianki i wygrają drużyny wyżej rozstawione, to w walce o medale możecie trafić na Wisłę i ŁKS. Dotychczas zanotowałyście komplet porażek z tymi ekipami. Czy liczycie na to, że w tej najważniejszej fazie nadejdzie przełamanie?

– Play-off to zupełnie inna bajka. My zamykamy to, co było, zamykamy temat rundy zasadniczej i zaczynamy grę z czystym kontem. Na pewno będziemy starały się naprawić wszystkie błędy, które przydarzyły się nam w meczach nie tylko z Wisłą i ŁKS-em, ale i z innymi zespołami. Póki co, nie wiadomo, czy w ogóle na siebie trafimy, bo nie wiemy, kto awansuje do półfinałów. Myślę, że żaden z tych zespołów nie gra jakiejś wyraźnie lepszej siatkówki. W meczach pomiędzy drużynami prezentującymi podobny poziom ważna jest dyspozycja dnia i zwracanie uwagi na niuanse. We wszystkich przegranych spotkaniach nasze rywalki niczym nas nie zaskoczyły, bo widziałyśmy ich mecze wcześniej. Różnicę zrobiły błędy, których w naszym zespole było po prostu więcej.

Czy przed meczem z Nike macie w planach jeszcze jakiś mecz kontrolny?

– W piątek miałyśmy mieć jeszcze sparing, ale nie doszedł on do skutku. Wydaje mi się, że po Świętach nie będziemy już sparować, choć nie wiem, jakie dokładnie plany ma nasz trener. Przygotowując się do play-off, rozegrałyśmy już jeden mecz kontrolny z drugoligowym zespołem z Elbląga. Miałyśmy w nim okazję przećwiczyć kilka zagrań i dopracować pewne elementy. Wydaje mi się, że trener może być z nas zadowolony, bo udało nam się wygrać wszystkie pięć setów, na które byliśmy umówieni.

Czy układ tabeli na koniec sezonu w jakiś sposób cię zaskoczył?

– Zaskoczyło mnie to, że to nie my jesteśmy na pierwszym miejscu. (śmiech) Mówiąc poważnie, wydaje mi się, że wszystkim dziewczynom zależało na tym, żeby pokazać się z jak najlepszej strony w każdym ze spotkań. Niespodzianki się oczywiście się przytrafiały, ale końcowy układ tabeli chyba odwzorowuje faktyczną siłę danego zespołu. Na podstawie kilku przedsezonowych turniejów mogłyśmy już wyrobić sobie zdanie na temat niektórych ekip, zwłaszcza tych, które okazały się najmocniejsze. Patrząc na czołówkę I ligi, spodziewałyśmy się, że w tym gronie znajdzie się ŁKS i Wisła, my też bardzo chciałyśmy tam zakończyć rundę zasadniczą. Czwartą siłą mogły zostać Karpaty czy Joker, ale tutaj wybór był już trudniejszy. Oczywiście wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom i liga była w tym roku silna i wyrównana, jednak te 3-4 ekipy pokazywały już na starcie, że będą wiodły prym w rozgrywkach.

Ponad 2/3 sezonu już za wami, jak prezentuje się sytuacja zdrowotna w Budowlanych?

– Żadna z dziewczyn nie jest wykluczona urazem, który uniemożliwiałby trening czy grę w meczu. Wiadomo, że w kościach mamy już sporo spotkań i treningów i każdą coś boli albo pobolewa. Staramy się o tym nie myśleć, zaciskamy zęby, bo wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że teraz przed nami najważniejsze mecze i trzeba znaleźć siłę, by się do nich odpowiednio przygotować. Cały sezon pracowałyśmy na to, co dopiero przed nami i mam nadzieję, że drobne urazy nie przeszkodzą nam w tym, by zagrać na 100 procent w play-off.

Jak wyglądają plany Budowlanych na Święta Wielkanocne? Poświętujecie trochę w gronie rodzinnym, czy nie będzie na to zbyt wiele czasu?

– W piątek do południa miałyśmy ostatni trening, który był nieco dłuższy niż poprzednie. Trener dał nam trzy dni wolnego, od soboty do poniedziałku, a w klubie spotykamy się znowu na treningu we wtorek. To chyba ostatnie dni wolnego, które nam się przytrafią do końca całych rozgrywek.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved