Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Holandia bez straty seta w starciu z Grecją, Azerbejdżan bez szans w meczu z Bułgarią

ME K: Holandia bez straty seta w starciu z Grecją, Azerbejdżan bez szans w meczu z Bułgarią

W Budapeszcie reprezentacja Holandii w 1/8 finału mistrzostw Europy potrzebowała zaledwie trzech setów, aby pokonać Grecję. Holenderki pewnie triumfowały 3:0. W drugiej 1/8 finału ekipa z Bułgarii zmierzyła się z Azerbejdżanem. Azerki jedynie w trzecim secie nawiązały walkę z ekipą Iwana Petkowa, ale przegrały ostatecznie 0:3.

Już na początku spotkania to Holenderki wypracowały sobie zaliczkę (3:1) i chociaż w greckiej ekipie ciężar gry wzięła na siebie Anthi Vasilantonaki (5:4), to w ataku nie zawodziły siatkarki Oranje. Punktowały praktycznie wszystkie skrzydłowe, i choć Greczynki starały się odpowiadać tym samym, między innymi akcjami Georgii Lamprousi, to końcówka należała do ekipy z Beneluksu, a premierową odsłonę zakończyła Myrthe Schoot.

Początek drugiej odsłony również należał do Holenderek, ale ponownie dała o osobie znać Vasilantonaki, która raz po raz posyłała na stronę rywalek asy serwisowe (6:4). Holandia wyrównała stan rywalizacji, ale na niewiele się to zdało, bowiem chwilę potem miała ona problem ze skończeniem swojej akcji, co wykorzystywały Greczynki (10:6). Natychmiast jednak przytrafił i im się przestój, z którego skrzętnie skorzystały przeciwniczki i po zagraniu Anne Buijs wyszły na minimalne prowadzenie (11:10). Gra zaczęła być bardziej wyrównana, ale więcej błędów popełniały siatkarki z Hellady, które w końcówce musiały uznać wyższość rywalek po zagraniu Lonneke Sloetjes przegrywały już 0:2.

Sygnał do ataku już w pierwszych momentach trzeciej partii dała Robin de Kruijf, punktowała w ataku i polu serwisowym (4:1). Holenderki zdominowały boiskowe wydarzenia, a pojedyncze udane zagrania siatkarek z Grecji to było za mało, aby myśleć o nawiązaniu wyrównanej walki. Punkt bezpośrednio z zagrywki dołożyła Nika Daalderop (21:10) i jej zespół błyskawicznie zakończył trzeciego seta, meldując się w ćwierćfinale mistrzostw Europy.

Holandia – Grecja 3:0
(25:21, 25:23, 25:12)

Holandia: Belien (11), De Kruijf (12), Sloetjes (11), Buijs (14), Bongaerts (1), Daalderpop (8), Schoot (libero) oraz Balkenstein-Grothues (3), Lohuis, Knip (libero), Plak, Dijkem i Jasper
Grecja: Lamprousi (2), Strantzali (13), Vasilnatonaki (17), Christodoulou (2), Emmanouilidou (4), Vlachaki (7), Artakianou (libero) i Konomi (libero), Merteki i Papafotiou (1)

Od samego początku spotkania Azerbejdżanu z Bułgarią trwała wyrównana walka (7:7), dopiero udane akcje Nasji i Gergany Dimitrowej dały Bułgarkom wyraźną przewagę (14:10). Tę powiększały błędy własne Azerek, które nie były w stanie trafić w boisko (10:18), zaliczkę Bułgarii podwyższył jeszcze as serwisowy Żany Todorowej (20:10).  Azerbejdżan był jedynie tłem dla lepiej dysponowanego przeciwnika, a ten seta zakończył oczkiem bezpośrednio z zagrywki.

Bułgaria inicjatywę miała również na początku kolejnej partii, raz po raz podopieczne Iwana Petkowa kończyły swoje akcje (11:7). Cały czas to Bułgaria dyktowała warunki na parkiecie, a pojedyncze udane akcje Azerek to było za mało, aby mogły one nawiązać walkę z wyraźnie lepszym w tym dniu rywalem (15:22). W ostatniej fazie seta Bułgarki skutecznie atakowały, kończąc go akcją Mirosławy Paskowej.

Tym razem drużynie Iwana Petkowa nie udało się zdominować rywalek, bowiem ciężar gry w azerskim teamie wzięła na siebie Polina Rahimowa, nie tylko imponując w ataku, ale dobrze radząc sobie również w polu serwisowym. Swoją koleżankę wspierała między innymi Odina Bajramowa, ale cały czas walka była dość wyrównana. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały jednak siatkarki Bułgarii, piłkę w aut wyrzuciła Rahimowa, dając rywalkom piłkę meczową (24:22), a całe spotkanie i awans do ćwierćfinału przypieczętowała Gergana Dimitrowa.

Azerbejdżan – Bułgaria 0:3
(12:25, 16:25, 23:25)

Azerbejdżan: Aljewa O. (9), Abdulazimowa (3), Hasanowa (5), Samadowa (9), Jagubowa, Rahimowa (12), Aljewa B. (libero) oraz Bezsonowa (1), Aliszanowa, Azizowa, Kiryliuk i Azimowa (2)
Bułgaria: Dimitrowa G. (12), Dimitrowa N. (14), Paskowa (5), Todorowa M. (8), Wasiljewa (11), Todorowa Z. (libero) oraz Barakowa i Karakaszewa