Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. D: Hiszpanki postawiły się Niemkom, gospodynie pokonały Szwajcarki

ME K, gr. D: Hiszpanki postawiły się Niemkom, gospodynie pokonały Szwajcarki

Spore problemy Niemkom sprawiły Hiszpanki. Siatkarki prowadzone przez Pascuala Saurina wygrały inauguracyjną partię do 15. W kolejnych mimo walki nie udało im się już przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i to reprezentacja Niemiec triumfowała 3:1. W drugim meczu Słowaczki zagrały ze Szwajcarkami. Chociaż przyjezdne starały się postawić przeciwniczkom, to nie udało im się wygrać nawet jednego seta. Tym samym reprezentacja Słowacji prowadzi w tabeli, zaś Szwajcaria czeka na wygranie pierwszego seta w turnieju.

Początek meczu był wyrównany, ale po ataku Rivero to Hiszpanki odskoczyły na 5:3. Zadziałał także blok i różnica wzrosła do trzech oczek. Niemki jednak natychmiast wyrównały po autowym zbiciu rywalek (6:6). Dużo problemów oponentkom swoją zagrywką sprawiła Denise Hanke. Pozwoliło to naszym zachodnim sąsiadkom odskoczyć na 10:8. Hiszpanki jednak szybko doprowadziły do wyrównania (10:10). Dobra zagrywka Hiszpanek i autowe ataki Niemek spowodowały, że wkrótce tablica pokazała wynik 18:15 i o przerwę poprosił trener Felix Koslowski. Jego podopieczne popełniały jednak kolejne błędy, a kiedy udanie atakowała Jessica Rivero było już 20:15. Opiekun Niemek wykorzystał kolejny czas, po którym dalej funkcjonowała zagrywka i atak Hiszpanek, które rozbiły swoje przeciwniczki (25:15).

Po ataku Louisy Lippmann w kolejnej partii było 3:1 dla Niemek. Dobra gra w ofensywie oraz pomyłki rywalek pozwoliły naszym zachodnim sąsiadkom prowadzić już wkrótce 9:5.  Niemki wydały się zapomnieć o nieudanym początku meczu, wykorzystały liczne błędy rywalek, same punktowały też blokiem czy zagrywką (16:8). Pascual Saurin miał w tym momencie wykorzystane już dwa czasy, a jego podopieczne po kilku minutach przegrywały już 10:19 za sprawą katastrofalnej skuteczności ataku. Hiszpanki jednak zdobyły się na zryw, świetnie grały blokiem (16:20). Ataki Lippmann i Geerties oraz błąd rywalek dały wkrótce Niemkom wynik 23:17. Ostatecznie po zbiciu Marie Schoelzel w meczu był już remis 1:1.

W trzecim secie początkowo gra toczyła się punkt za punkt (6:6). Kiedy w polu zagrywki była Jana Franziska Poll, nasze zachodnie sąsiadki odskoczyły na 12:7. Hiszpanki nie mogły skończyć ataku i nadziewały się na kontry czy blok. Dobrze prezentowała się Jennifer Geerties, a do tego Lippmann dołożyła asa serwisowego (16:10). Podopieczne Felixa Koslowskiego utrzymywały prowadzenie (21:14). Hiszpanki do walki starała się poderwać Jessica Rivero do spółki z Helią Gonzalez, do tego doszły błędy Niemek i nagle zrobiło się 21:20. As serwisowy dał wynik 22:22. Ostatecznie Niemki wygrały tego seta na przewagi, w czym pomogła na pewno dobra postawa Lippmann, a zakończył się on autowym atakiem rywalek.

Niemki lepiej weszły w czwartego seta (5:2), oba zespoły popełniały jednak sporo błędów. Wkrótce było już 9:4 dla ekipy Felixa Koslowskiego, która wydawała się od początku partii narzucić swój styl gry. Kiedy udanie atakowała Camilla Weitzel tablica pokazała już wynik 11;6. Hiszpanki jednak się nie poddawały, znowu w roli głównej wystąpiła Rivero punktując atakiem i serwisem (10:11). Kiedy Marie Schoelzel uderzyła w aut na tablicy widniał remis 14:14. Skuteczne akcje w ofensywie pozwoliły jednak Niemkom znowu odskoczyć (17:14), a kiedy zadziałał blok i kolejny raz atak było już 20:15. Nasze zachodnie sąsiadki pewnie kroczyły po zwycięstwo. Ataki Lippmann i Geerties sprawiły, że rezultat brzmiał 23:17. Mecz zakończyły skuteczne zbicia Jennifer Geerties.

Niemcy – Hiszpania 3:1
(15:25, 25:19, 31:29, 25:18)

Niemcy: Hanke (11), Poll (11), Geerties (16), Lippmann (15), Schoelzel (6), Weitzel (6), Pogany (libero) oraz Drewniok, Alsmeier, Stigrot, Vanjak, Grunding i Kastner
Hiszpania: Berbel (2), Corral Bouza, Rivero (16), Caro Gracia (50, Segura (3), Escamilla (25), Sanchez (libero) oraz De Blas, Elizaga, Gonzalez (4), Priante Frances (1) i Llabres (libero)

Początek drugiego meczu, w którym gospodynie podejmowały Szwajcarki, był wyrównany, dopiero Słowaczki po zbiciu Karin Palgutovej odskoczyły na 4:2.  Atak był tym elementem, w którym Słowaczki przeważały, punktowała np. Nina Herelova (6:3, 7:4). Słowaczki utrzymywały prowadzenie, ataki Palgutowej i Radosowej dały już wynik 13:8. Szwajcarki starały się gonić wynik, ale cały czas to rywalki prowadziły. Nie pomagały sobie na pewno własnymi błędami (13:18), a kiedy Jarosława Pencova zapunktowała blokiem tablica pokazała już wynik 20:14. Szwajcarki nieco się zbliżyły, ale ataki Palgutovej i Kostelanskiej zakończyły seta.

Słowaczki lepiej weszły także w seta drugiego, ale Szwajcarki wyrównały. Remisowa sytuacja nie trwała jednak długo. Zagrywka i atak pozwoliły Słowaczkom odskoczyć na trzy oczka. Kolejne akcje ofensywne pozwoliły podopiecznym trenera Marco Fenoglio prowadzić już 13:7, a kiedy między innymi w aut uderzyły Laura Kuenzler i Maja Storck i dalej świetnie funkcjonował słowacki atak było już 17:9. Słowaczki nie pozwalały rywalkom praktycznie na nic, punktowały Radosova i Palgutova (22:11). Zwycięstwo swojej drużyny przypieczętowała Maria Kostelanska.

Wyrównana walka była na początku seta trzeciego. Skuteczna gra w ofensywie, a także dobra zagrywka pozwoliła Słowaczkom odskoczyć na kilka oczek. Przydarzyło im się jednak rozprężenie, pojawiły się błędy i zrobiło się już tylko 11:12. Blok Niny Herelovej oraz as serwisowy pozwoliły Słowaczkom ponownie przeważać kilkoma oczkami (15:11). Szwajcarki odpowiedziały atakiem i blokiem, co spowodowało, że zrobiło się już tylko 15:16.  Mocną stroną Słowaczek w tym meczu był atak (44% skuteczności w całym spotkaniu przy 29% rywalek) i wkrótce prowadziły one już 22:18. Szwajcarki znów zdecydowały się na zryw, zbliżyły się na 22:23. Dwie ostatnie akcje padły już łupem Słowaczek, atakowała Nina Herelova, a na koniec blokiem zapunktowała Jaroslava Pencova.

Szwajcaria – Słowacja 0:3
(20:25, 16:25, 22:25)

Szwajcaria: Schottroff (3), Matter (7), Pierret, Storck (15), Braunner (4), Kuenzler (9), Deprati (libero) oraz Zaugg, Staffelbach, Wassner i Engel (libero)
Słowacja: Kosekova (1), Palgutova (18), Pencova (5), Radosova (16), Herelova (5), Kostelanska (7), Spankova (libero) oraz Oveckova (1)