Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. C: Holandia zwycięzcą grupy C, Azerbejdżan na drugim miejscu

ME K, gr. C: Holandia zwycięzcą grupy C, Azerbejdżan na drugim miejscu

Świetne spotkanie na zakończenie fazy grupowej mistrzostw Europy rozegrała reprezentacja Azerbejdżanu. Azerki bardzo pewnie rozprawiły się bowiem z Rumunią, zapewniając sobie tym samym drugie miejsce w grupie B. Liderki tabeli nie pozostawiły złudzeń Wegierkom i wygrały z nimi bez straty seta i z pierwszego miejsca przystąpią do dalszych rozgrywek.

Koncert Poliny Rahimowej w polu zagrywki i jej pięć punktów zdobyte tym elementem dały Azerkom już na początku meczu dużo pewności siebie. Tak naprawdę jej zespół zdobył w serii osiem punktów i ustawił sobie tym całego seta premierowego. W kolejnych akcjach reprezentacja Azerbejdżanu punktowała raz za razem, a Rumunki zdobywały punkty głównie po błędach rywalek. Na boisku nadal prym wiodła Rahimowa i to ona w głównej mierze poprowadziła swój zespół do wygranej w tej części meczu.

To jej uderzenia najmocniej dawały się we znaki rywalkom także w drugiej odsłonie, choć i jej przytrafiły się błędy. Azerskie siatkarki cały czas jednak rozdawały karty na boisku, punktowały serią, a po drugiej stronie siatki rumuńska drużyna zupełnie sobie nie radziła. Rahimowa w polu serwisowym, Olena Hasanowa w bloku – to tylko część z udanych zagrań Azerek. Te nie miały najmniejszych problemów z zakończeniem seta, a ostatnie słowo, a raczej dwie akcje w partii należały do Hasanowej.

Mimo deklasacji w dwóch pierwszych odsłonach Rumunki podjęły walkę w kolejnej, a wszystko za sprawą dobrych zagrywek Budai Ungureanu. Reprezentantki Rumunii popełniały jednak za dużo błędów w ataku, by móc dłużej zagrozić przeciwniczkom. Jeszcze Diana Ioana Calota w kontrze próbowała coś wskórać, a w końcówce dołączyła do niej również Budai Ungureanu. Mimo to Azerki kontrolowały grę i zamknęły mecz w trzech setach.

Azerbejdżan – Rumunia 3:0
(25:15, 25:14, 25:21)

Składy drużyn:
Azerbejdżan: O. Alijewa (3), Hasanowa (7), Samadowa (8), Jagubowa (5), Rahimowa (30), Kiryluk (2), B. Alijewa (libero) oraz Bezsonowa (2), Aliszanowa (1), Azizowa
Rumunia: Baciu (3), Balintoni (4), Budai-Ungeureanu (12), Trica (5), Fales, Onyejekwe (9), Albu (libero) oraz Buterez (4), Rus (1), Iancu, Calota (2), Tucmeanu (libero)

Początek spotkania był w miarę wyrównany. Oranje próbowały odskoczyć m.in. po kontrze Anne Buijs, jednak rywalki cały czas goniły wynik i wyrównały po sześć blokiem Eszter Nagy. Buijs z pola zagrywki zaczęła jednak budować przewagę, w czym kontrami pomogła też Lonneke Sloetjes (11:7). Reprezentacja Holandii utrzymywała swoje prowadzenie co trochę dorzucając do niego kolejne punkty. Rywalki odpowiadały im jedynie pojedynczymi udanymi atakami. W końcówce blokiem jeszcze zagrała Yvon Belien, a seta zamknęła kontrą Buijs.

W kolejną odsłonę od początku zdominowały już reprezentantki Holandii. Zdobywały punkt za punktem, co jakiś czas punktując również dla rywalek. Siatkarki z Węgier nie kończyły zupełnie akcji, a wszystko rozpoczynało się m.in. od udanych zagrywek Robin de Kruijf. Ekipa z Węgier zaliczyła czteropunktową serię, głównie dzięki zagrywkom Reki Bleicher. Jednak przeciwniczki odpowiedziały równie udanym punktowaniem, a wtedy prym w polu zagrywki wiodła Anne Buijs. Następnie szaleć w ataku rozpoczęła de Kruijf. Na boisku brylowały już tylko Oranje.

As serwisowy Reki Bleicher i kontra Bernadett Dekany wyprowadziły Węgierki na prowadzenie w secie trzecim. Nie dawały za wygraną także w kolejnych akcjach. Choć kontra Yvon Belien zaczęła odrabianie strat, to zaraz dobrymi akcjami odpowiedziały rywalki. Grające pod presją Holenderki zaczęły się też mylić, ale wystarczyła chwila, by dobra passa reprezentacji Węgier się skończyła. Kolejne piłki broniły Oranje i zamieniały je w kontrze na punkty. W polu serwisowym świetnie radziła Anne Buijs, ustawiając w dużej mierze całą grę. Tak było już do końca seta, którego zakończyła seria dziesięciu punktów siatkarek z Holandii.

Węgry – Holandia 0:3
(17:25, 13:25, 15:25)

Węgry: Szakmary (4), Sandor (2), Talas, Bokorne (3), Nagy (1), Pekarik (3), Toth (libero) oraz Gyimes (1), Dekany (3), Torok (1), Nemeth (3), Bleicher (3) i Miklai (5)
Holandia: Belien (7), De Kruijf (13), Sloetjes (18), Buijs (12), Bongaerts (2), Daalderop (5), Schoot (libero) oraz Plak (2), Lohuis, Dijkema i Jasper (4)