Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. B: Belgia nie bez problemów, ale ze zwycięstwem

ME K, gr. B: Belgia nie bez problemów, ale ze zwycięstwem

Reprezentacja Belgii w łódzkiej Atlas Arenie mierzyła się z Portugalią. To Belgijki przystępowały do tego meczu w roli faworytek i zdobyły w nim komplet punktów, choć nie obyło się bez małego potknięcia w drugim secie, w którym po grze na przewagi lepsze były Portugalki. Jedynie na tyle było je jednak stać i ze zwycięstwa mógł cieszyć się belgijski zespół.

Od początku meczu do ataku ruszyły Belgijki, które po udanych zagraniach Celine van Gestel odskoczyły od Portugalek na trzy oczka. Te do walki próbowała poderwać Barbara Gomes, ale na moment zbliżyły się do rywalek tylko na jeden punkt. Z biegiem czasu zaczęła uwidaczniać się dominacja na boisku żółtych tygrysic. Raz po raz zatrzymywały rywalki blokiem, w ataku do gry włączyły się Kaja Grobelna i Dominika Sobolska. Przeciwniczki miały spore problemy z dokładnym przyjęciem. Wprawdzie pojedynczymi skutecznymi zbiciami próbowały odpowiadać Aline Rodrigues oraz Julia Kawalenka, ale to była kropla w morzu potrzeb. Belgijki kontrolowały boiskowe wydarzenia, pewnie krocząc do sukcesu w premierowej odsłonie. Ostatecznie autowy atak rywalek zakończył nierówną walkę w tej części spotkania (25:13).

W pierwszej fazie drugiego seta walka toczyła się cios za cios. Tak było do stanu po 6. Wówczas dobra gra Britt Herbots sprawiła, że faworytki odskoczyły od rywalek na trzy oczka. te jednak szybko wróciły do gry, a Kawalenka dała im remis. W kolejnych minutach Portugalki poczynały sobie coraz śmielej. Wprawdzie po udanej kontrze Herbots przegrywały 15:17, ale asy serwisowe Eleny Monteiro oraz skuteczna kontra Kawalenki dały im prowadzenie. Po szczelnym bloku wygrywały już 22:18, ale Herbots na spółkę z Grobelną doprowadziły do stanu równowagi. O losach tej partii musiała zadecydować walka na przewagi. W niej lepiej spisały się Portugalki, które triumfowały 26:24. Był to dla nich historyczny, bo pierwszy set wygrany w mistrzostwach Europy.

Od początku trzeciej odsłony oba zespoły szły łeb w łeb. Portugalki wyraźnie nabrały ochoty do walki, a Belgijki grały jakby mało skoncentrowane. Miały kłopoty w ataku, a wynik cały czas oscylował wokół remisu. Dopiero Herbots dała faworytkom dwa oczka przewagi. Mimo że ich gra nadal nie zachwycała, to wykorzystały kłopoty rywalek w przyjęciu, powiększając dystans między oboma drużynami do czterech punktów. Portugalki do walki próbowała poderwać jeszcze Kawalenka, dorzuciły też szczelny blok, ale to było za mało. W końcówce popełniały za dużo błędów, nie mogły też zatrzymać Herbots, a ich pomyłka w ataku zakończyła rywalizację w trzeciej partii (25:20).

Czwartego seta od mocnego uderzenia zaczęły siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego, które po kiwce Durao wyszły na czteropunktowe prowadzenie. Belgijki zaczęły odrabiać straty blokiem, a po kontrze Grobelnej na świetlnej tablicy pojawił się remis. Przy zagrywce Sobolskiej faworytki zaczęły budować przewagę, a asy serwisowe van Gestel pozwoliły im w pełni przejąć kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Nie do zatrzymania była Herbots, a z rywalek uszło powietrze. Popełniały błąd za błędem, a mecz nieuchronnie zbliżał się do końca. Ostatecznie po błędzie Kawalenki Belgijki triumfowały 25:11, zapisując na swoim koncie ważne zwycięstwo.

Portugalia – Belgia 1:3
(13:25, 26:24, 20:25, 11:25)

Portugalia: Monteiro (8), Durão (2), Hurst (10), Rodrigues A. (7), Kovalenka (15), Gomes (7), Resende (libero) oraz Duarte, Rodrigues V. i Maio (1)
Belgia: Herbots (25), Van Gestel (15), Grobelna (12), Sobolska (12), Janssens (11), Van De Vyver (3), Ruysschaert (libero) oraz Stragier i Guilliams (3)