Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. A: Bułgarki urwały seta Serbii, a Finki Grecji

ME K, gr. A: Bułgarki urwały seta Serbii, a Finki Grecji

Dość niespodziewanie reprezentacja Serbii rozpoczęła mecz z Bułgarią od porażki w partii premierowej. W kolejnych setach faworytki złapały już swój rytm gry i wygrywały pewnie, kończąc mecz w czterech setach. W czterech partiach zakończył się również drugi mecz w grupie A, w którym Greczynki 3:1 pokonały kadrę Finlandii.

Świetna w ataku Gergana Dimitrowa dała Bułgarkom prowadzenie 4:1 na początku spotkania. Serbki dwa uderzenia posłały w aut, a w natarciu cały czas była ekipa bułgarska, której przewagę podwyższyła kontra Elicy Wasiliewej. Zaskoczone reprezentantki Serbii nie mogły wstrzelić się w ataku, dobre akcje przeplatając uderzeniami poza pole gry. Przewaga siatkarek z Bułgarii rosła, a końcówka już zupełnie należała do nich. Całą partię zakończyły ataki Wasiliewej i Lory Kitipowej, a kropkę nad „i” blokiem postawiła Mira Todorowa.

Serbki do gry powróciły ze świeżymi głowami, a ich atak próbowały trzymać na dobrym poziomie Bojana Milenković i Brankica Mihajlović, budując niewielką nadwyżkę swojej drużyny. Tym razem to Bułgarki popełniały błędy, jeszcze mocniej budując przewagę rywalek. Te zaczynały dominować na boisku coraz bardziej. Do gry w ataku włączyła się Tijana Bosković, a blokiem skutecznie zagrała Stefana Veljković. Bułgarski zespół próbował ratować sytuację serią udanych bloków Wasiliewej i Dimitrowej, ale różnica była nadal znaczna, co przy końcówce rozegranej punkt za punkt dało wygraną Serbii.

Dość szybko serbskie siatkarki przejęły inicjatywę w secie trzecim. Choć w ich grze pojawiły się błędy w polu zagrywki, to przez długi czas tylko one punktowały, dość wyraźnie przewodząc grze i budując coraz większe prowadzenie. Złożyły się na nie m.in. akcje w bloku Velijković i Ognjenović oraz kontry Bosković i Mihajlović. Cały czas utrzymywała się znaczna przewaga Serbek, a krótki serie Bułgarek, m.in. po bloku Todorowej czy kontrze Wasiliewej nie były w żaden sposób w stanie zagrozić rywalkom, które wygrały tę część meczu po ataku Mihajlović.

W czwartym secie bardzo dobre otwarcie zaliczyła Mina Popović, rywalki natomiast popełniały błąd za błędem. Swoich uderzeń nie marnowały też Mihajlović i Ognjenović, co tylko zwiększało dystans między zespołami. Wasiliewa, udanymi akcjami w bloku, podjęła jeszcze próby poderwania swojej drużyny do walki, jednak na zbliżenie się z wynikiem do przeciwniczek nie pozwoliły kolejne błędy jej zespołu. Serbska drużyna utrzymała koncentrację do końca i szybko zakończyła seta i cały mecz.

Bułgaria – Serbia 1:3
(25:16, 21:25, 20:25, 16:25)

Bułgaria: Dimitrowa G. (10), Dimitrowa N. (18), Paskowa (8), Kitipowa (1), Todorowa M. (4), Wasiljewa (16), Todorwa Z. (libero) oraz Barakowa, Karakaszewa, Milanowa i Petrowa
Serbia: Mihajlović (24), Ognjenović (4), Veljković (7), Aleksić (4), Boskowić (15), Milenković (5), Pusić (libero) oraz Blagojević (4), Busa i Mirković

Praktycznie od początku seta otwarcia pojedynku Greczynek z Finlandią, cały czas prowadziła reprezentacja Finlandii, która co jakiś czas punktowała zagrywką, ale mogła też liczyć na liczne błędy drużyny przeciwnej. Co jakiś czas Finki dokładały też punkty blokiem, ale gdy Bjarregard-Madsen skończyła swoją akcję, był to ostatni punkt zdobyty bezpośrednio przez nie. W ostatnich minutach partii do gry zerwały się Greczynki, kończyły akcję za akcją, a w kontrze szalała Olga Strantzali, która w tej fazie punktowała cztery razy. Reprezentantki Grecji zaliczyły pięciopunktową serię, by po nieudanym serwisie dołożyć do tego kolejne dwa punkty i zagrywką Georgii Lamprousi zamknąć seta.

Taki obrót sprawy mocno podrażnił ekipę z Finlandii, która kolejną odsłonę rozpoczęła od mocnego uderzenia Laakkonen w polu zagrywki i prowadzenia 4:0 w secie. Greczynki nie potrafiły poradzić sobie w przyjęciu, popełniały kolejne błędy, nie kończyły akcji. W dodatku kąśliwe zagrywki Pii Korhonen dopisały do dorobku fińskiej ekipy kolejne dwa oczka. To ona także utrzymywała dobry poziom gry zespołu w ataku, choć mogła liczyć na duże wsparcie swoich koleżanek. Ich przewaga była znaczna i choć w samej końcówce Strantzali próbowała jeszcze coś wskórać z pola zagrywki, to atak Korhonen wyrównał stan meczu po 1.

W trzecim secie obie drużyny rozpoczęły dość niemrawo, a po ich dobrych akcjach następowały błędy. Jako pierwsze na prowadzenie zaczęły wysuwać się Finki, ale dobry okres gry zaliczyły Konstatina Vlachaki i Anthi Vasilantonaki, wysuwając swój zespół na prowadzenie. Po fińskiej stronie siatki Bjarregard-Madsen co jakiś czas próbowała blokiem bądź zagrywką „ugryźć” przeciwniczki, jednak błędy jej zespołu uniemożliwiły nawiązanie bardziej zaciętej rywalizacji, a Grecja objęła prowadzenie w meczu.

Greczynki próbowały pójść za ciosem, co ułatwiła bardzo dobra postawa Athiny Papafotiou. Bjarregard-Madsen spróbowała jeszcze z pola zagrywki poderwać swój zespół do lepszej gry, ale wtedy nastąpiła seria Olgi Strantzali i Anthi Vasilantonaki, a ekipa z Grecji wyraźnie odskoczyła z wynikiem. Przez długi czas Greczynki prowadziły grę pod swoje dyktando. Im bliżej końca, tym Korhonen zaczęła wykorzystywać coraz więcej swoich okazji, wyśmienicie grała też Salla Karhu. Sytuacja zaczęła się zmieniać, jednak w najważniejszym momencie dwa Fińskie ataki wylądowały poza polem gry, a uderzenie Vlachaki postawiło kropkę nad „i”.

Grecja – Finlandia 3:1
(26:24, 15:25, 25:21:27:25)

Grecja: Laprousi (6), Strantzali (22), Vasilantonaki (27), Christodoulou (2), Emmanouilidou, Vlachaki (10), Artakianou (libero) oraz Konomi (libero), Merteki (2), Oikonomidou, Papafotiou (3) i Kalantatze (1)
Finlandia: Kokkonen (9), Bjerregard (14), Alanko (3), Karhu (18), Korhonen (17), Laakkonen (9), Koskelo (libero) oraz Pihlajamaki, Czakan, Kosonen i Esko (1)