Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > To już koniec KPS-u Stoczni Szczecin

To już koniec KPS-u Stoczni Szczecin

Nie udało się uratować klubu Stocznia Szczecin. W czwartek prezes Jakub Markiewicz poinformował o wycofaniu drużyny z rozgrywek PlusLigi. – Nigdy nie podejrzewałem, że będą uczestnikiem tak fatalnych wydarzeń związanych z ukochaną przeze mnie dyscypliną sportu – napisał prezes szczecińskiego klubu.

W ratowanie KPS-u Stoczni zaangażowała się Polska Ligi Siatkówki SA, dając jednak klubowi czas do 14 grudnia na uporządkowanie pewnych spraw. To się nie udało i prezes klubu Jakub Markiewicz podjął decyzję o wycofaniu klubu z rozgrywek PlusLigi.To oznacza, że ekstraklasa mężczyzn dokończy rozgrywki w 13-zespołowym składzie. Zgodnie z regulaminem wyniki meczów z udziałem Stoczni zostaną anulowane.

Oświadczenie Prezesa KPS Stocznia Szczecin S.A.

Ostatnich kilka dni poświęciłem tylko i wyłącznie na szukanie rozwiązań umożliwiających kontynuowanie projektu drużyny ze Szczecina w PlusLidze. Pojawiające się w tym czasie deklaracje i obietnice dawały nadzieję, na uratowanie KPS Stoczni i dokończenie sezonu 2018/2019. Niestety w obecnej chwili klub potrzebował realnego, szybkiego wsparcia finansowego, by w miarę w normalnych warunkach dotrwać do stycznia 2019 roku. Takowe nie pojawiło się. Deklaracje, choć poważne, pieniądze przynieść mogły w perspektywie nie dni, a miesięcy. W takiej sytuacji, klub nie jest w stanie zapewnić nawet podstaw funkcjonowania drużyny, nie mówiąc o organizacji kolejnych spotkań ligowych. Zmuszony zostałem do podjęcia decyzji o wycofaniu zespołu z rozgrywek PlusLigi. Jest to decyzja wyjątkowo bolesna dla mnie osobiście, bowiem ostatnich kilka lat poświeciłem na odbudowę męskiej siatkówki, nie szczędząc własnych środków, na poziomie godnym miasta i wspaniałych kibiców w całych zachodniopomorskim regionie. Okazało się, że umowy i gwarancje ze strony bardzo poważnych postaci z przestrzeni biznesu i polityki w sytuacji kryzysowej nie mają żadnego znaczenia. Od kilku tygodniu miałem nieodparte wrażenie, że na utrzymaniu przy życiu KPS Stocznia Szczecin zależy tylko niewielkiej garstce najzagorzalszych przyjaciół siatkówki.
Jednocześnie informuję, że kwestie rozliczeń na linii sponsor tytularny – klub, z których ten pierwszy się nie wywiązał, rozstrzygnie sąd. Jestem przekonany, że dotychczasowe zobowiązania wobec siatkarzy i trenerów zostaną po ogłoszeniu wyroku uregulowane. Sam przez lata będąc czynnym zawodnikiem dołożę wszelkich starań, by nie stała im się w tej kwestii żadna krzywda. Nie mogę jednak nadal uwierzyć, że osoby cieszące się tak dużym społecznym zaufaniem, piastujące tak poważne stanowiska potrafią miesiącami w tak ważnych kwestiach zwodzić obietnicami bez pokrycia. Prowadzę z powodzeniem od lat działalność gospodarczą w różnych dziedzinach i w różnych formach rozliczeniowych. Dlatego uwagi, ze strony przedstawicieli sponsora tytularnego, jakoby w klubie zawiodły „elementy prowadzenia biznesu”, uważam za co najmniej niestosowne.
Kiedy projekt odbudowy siatkówki na poziomie właściwym dla Szczecina rozpoczynaliśmy, ustaliliśmy wspólnie z przedstawicielami, w tym z prezydentem miasta, że obie strony będą partycypować w kosztach utrzymania i prowadzenia zespołu na równym poziomie. Wydawało się to sprawiedliwe i logiczne. Zresztą podobne propozycje miasto składało także wobec innych ligowych podmiotów. To skłoniło nas do intensyfikacji działań, które doprowadziły po 13 latach przerwy do powrotu szczecińskiego klubu na najwyższy poziom ligowy w kraju. Teraz jednak, zainspirowany wpisem w mediach społecznościowych pana prezydenta potwierdzającym, że miasto w projekt w ostatnich latach zainwestowało 3,5 mln złotych z prośbą, by wskazać innego tak dużego sponsora odpowiadam:
1. zaangażowanie miasta Szczecin w ostatnich latach przekroczyło sumę 3,8 mln złotych
2. z tej kwoty tylko na wynajem hali Netto Arena na ligowe mecze zmuszeni byliśmy wydać ponad 600 000 złotych
3. w projekt siatkówki na najwyższym poziomie w Szczecinie zainwestowałem ponad 8,9 miliona złotych środków własnych
4. w żadnym roku kalendarzowym ani sezonie ligowym podział zainwestowanych środków nie osiągnął umówionego zakresu 1:1.

W tym najtragiczniejszym dla mnie osobiście momencie mojego siatkarskiego życia chciałbym przede wszystkim przeprosić zawodników, trenerów, całe grono wspaniałych kibiców siatkówki wypełniających tysiącami halę, w której rozgrywaliśmy ligowe spotkania i całe środowisko siatkarskie w Polsce. Nigdy nie podejrzewałem, że będą uczestnikiem tak fatalnych wydarzeń związanych z ukochaną przeze mnie dyscypliną sportu. Prywatne możliwości finansowe wyczerpałem, dlatego w obecnej sytuacji nie mam wyjścia i zmuszony jestem do wycofania zespołu z rozgrywek.

Z poważaniem

Jakub Markiewicz
prezes KPS Stocznia Szczecin S.A.

źródło: inf. własna, kpsstocznia.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-12-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved