Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Jurmala Masters: Gospodarze z dwoma medalami

Jurmala Masters: Gospodarze z dwoma medalami

Aż dwa medale wywalczyli na własnej ziemi Łotysze w turnieju Jurmala Masters. Na najwyższym stopniu podium stanął duet Samoilovs/Smedins, z kolei trzecie miejsce przypadło w udziale parze Plavins/Regza.

Aż dwie pary reprezentujące gospodarzy stanęły przed szansą wywalczenia udziału w finale łotewskiego Jurmala Masters. Jako pierwsi swój mecz 1/2 finału rozpoczęli Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins. Mistrzowie Europy z 2015 roku od początku narzucili swój styl gry, a Belgowie – Dries Koekelkoren grający w parze z Tomem van Walle dopiero w końcówce pierwszego seta zdołali nieco zniwelować straty, ale ostatecznie premierowa odsłona należała do faworytów – gospodarzy (21:17). W drugim secie Łotysze nie pozostawili już żadnych wątpliwości i szybko zameldowali się w finale (21:14).

Spore nadzieje Łotysze wiązali także z występem Martinsa Plavinsa Haraldsa Regzy, zdobywców złotego medalu z igrzysk europejskich. Jednak po drugiej stronie siatki w półfinale stanęli Rosjanie, którzy byli jedyną drużyną, która w tym turnieju nie straciła nawet seta. Pierwszy set należał do Koszkariewa Bykanowa (21:16). Wydawało się jednak, że Łotysze prowadząc 19:15, w kolejnej odsłonie zdołają doprowadzić do tie-breaka, ale nie wykorzystali aż sześciu piłek setowych, as serwisowy Koszkariewa zakończył całe spotkanie (26:24).

Półfinały:

Plavins/Regza LAT [3] – Koszkariew/Bykanow RUS [7] 0:2
(16:21, 24:26)
Samoilovs/Smedins LAT [1] – Koekelkoren/van Walle BEL [5] 2:0
(21:17, 21:14)

Turniej męski okazał się obfity w medale dla gospodarzy. Martins Plavins i jego młodszy partner, Heralds Regza, byli niesamowicie zmotywowani, by przed własną publicznością zdobyć brązowy medal. Po bloku Regzy Łotysze mieli dwie piłki setowe w pierwszej partii, ale Belgowie doprowadzili do wyrównania. Ostatecznie to autowy atak Koekelkorena przesądził o losach tego seta. To podłamało duet Koekelkoren/van Walle, gospodarze z każdą piłką przejmowali kontrolę nad meczem i efektownie przypieczętowali zdobycie brązowego medalu (21:12). – Nie zagraliśmy naszej najlepszej siatkówki w półfinale, ale tym razem czuliśmy się bardziej zrelaksowani i gotowi na podjęcie wyzwania. Nie potrzebowaliśmy się rozgrzewać, bo dopiero co zakończyliśmy nasz półfinał. Dla mnie ten sezon się kończy, ale Herald będzie jeszcze walczył w ostatnim turnieju EEVZA w Gruzji. To było niesamowite uczucie grać tutaj przed naszą publicznością, niezależnie od tego, czy prowadziliśmy, czy przegrywaliśmy – kibice wspierali nas cały czas – mówił po spotkaniu Martins Plavins.

Samoilovs Smedins po rozczarowujących dla nich igrzyskach w Rio de Janeiro pokazali, że nadal są silni, stając na najniższym stopniu podium w Long Beach. Z kolei Rosjanie nie stracili jeszcze seta w drodze do finału turnieju rozgrywanego na Łotwie. W pierwszym secie gospodarze prowadząc 17:15, zmusili rywali do poproszenia o czas. Później jednak popełnili cztery błędy z rzędu i przypłacili to stratą seta (21:18). W drugiej partii to z kolei Rosjanie „przespali” pierwsze piłki i chyba za bardzo się rozluźnili, bo szybko przegrywali 3:9. Łotysze zaczęli bawić się grą i pewnie zwyciężyli 21:10. W tie-breaku o mniejszej koncentracji nie mogło być mowy. Przy przerwie technicznej Rosjanie prowadzili 6:5. Końcówka należała jednak do Łotyszy, błąd serwisowy Bykanowa przesądził o podziale medali.