Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów U-20: Porażka Polaków z Belgami na początek zmagań

ME juniorów U-20: Porażka Polaków z Belgami na początek zmagań

Reprezentacja Polski juniorów w swoim pierwszym meczu grupowym uległa gospodarzom – Belgii. Podopieczni Mariusza Sordyla w grupie II przegrali z rywalami 0:3, choć w drugim, a także i w trzecim secie – przegranym dopiero po długiej walce na przewagi, byli blisko przedłużenia losów tego meczu.

Mecz lepiej rozpoczęli Belgowie, szybko obejmując prowadzenie 3:0. Biało-czerwoni nie zwlekali jednak z odrabianiem strat i na tablicy wyników pojawił się rezultat 3:3. Belgowie jednak ponownie zdobyli kilka punktów w jednym ustawieniu i odskoczyli już na 9:3. Podopieczni trenera Mariusza Sordyla znów rzucili się do zmniejszania dystansu (6:9), ale jak się okazało, był to jedynie krótkotrwały zryw. Rywale cały czas dzięki swojej dobrej grze utrzymywali kilkupunktowy zapas (14:10, 16:10). Byli oni lepsi od reprezentantów Polski w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i sukcesywnie powiększali prowadzenie (19:10), biało-czerwoni nie potrafili znaleźć żadnego punktu zaczepienia, aby nawiązać walkę. Ostatecznie Polacy zdołali w tej partii zdobyć zaledwie 13 oczek. Główną piętą achillesową Polaków w tym secie był atak, którego skuteczność wyniosła zaledwie 29 proc. Rywale z kolei atakowali z 60-procentową efektywnością. Do tego doszły także błędy własne, których Polacy popełnili aż 9, przy zaledwie trzech pomyłkach oponentów.

Po wyrównanym początku w drugim secie Remigiusz Kapica i koledzy odskoczyli na 8:4. Na boisku pozostał Mateusz Janikowski, który zmienił Mikołaja Sawickiego. Rywale starali się odrabiać straty, zbliżyli się na dwa oczka (8:10), biało-czerwoni poprawili jednak zdecydowanie jakość swojej gry (12:8, 15:11). Belgowie znów zbliżyli się na dwa punkty (14:16), ale cały czas to podopieczni Mariusza Sordyla mieli niewielki zapas. Współgospodarze turnieju nie zamierzali jednak odpuszczać i zdołali wyrównać na 18:18. Podbudowało to Belgów i w końcówce podkręcili oni tempo jeszcze bardziej i przeważali 24:21. Polacy zdołali odrobić dwa oczka, ale ostatnie słowo należało już do rywali. Polscy juniorzy zdecydowanie poprawili skuteczność ataku, która w tym secie wyniosła 41 proc. przy 38 proc. przeciwników, do tego doszła także dobra gra blokiem (5:1). Podopieczni Mariusza Sordyla znów popełnili jednak za dużo własnych błędów, bowiem aż 11 przy 6 pomyłkach rywala.

W trzeciej partii biało-czerwoni prowadzili na początku 8:4, na boisko wrócił Sawicki. Podopieczni trenera Krisa Eyckmansa odrobili jednak straty i wyrównali na 11:11, a wkrótce przeważali już 15:12. Polacy jednak zdołali dogonić rywali i wkrótce na tablicy było już 17:17. Na boisku rozgorzała prawdziwa siatkarska wojna, doszło do gry na przewagi. Biało-czerwoni mieli nawet piłki setowe, ale ostatecznie to oponenci okazali się lepsi i cały mecz wygrali 3:0. Belgowie w tym secie atakowali z 64-procentową skutecznością, Polacy zaś z zaledwie 39 proc., w czym była największa różnica. Oba zespoły popełniły po 10 własnych błędów. W przeciągu całego meczu średnia skuteczność Polaków w ataku wyniosła zaledwie 37 proc., przeciwników zaś 52 proc.. Obie ekipy zanotowały po 9 punktowych bloków, zaś w asach serwisowych było 8:5 dla Belgów. Podopieczni Mariusza Sordyla popełnili też aż 28 własnych błędów, przy 17 pomyłkach rywala. Biało-czerwonym nie pomogło 16 punktów zdobytych przez Remigiusza Kapicę, który w całym meczu atakował aż 40 razy i skończył 13 piłek. Do tego dołożył także dwa asy serwisowe i blok. 7 punktów zdobył Bartosz Firszt.

Belgia – Polska 3:0
(25:13, 25:23, 31:29)

Belgia: D’Heer (6), Desmet (15), Vanneste (4), Peters (12), Van Hoyweghen (5), Van Lommel (9), Verstraete (libero) oraz Bossee
Polska: Nowak (3), Sawicki (5), Kapica (16), Michalak (4), Poręba (6), Firszt (7), Szymura (libero) oraz Prokopczuk, Janikowski (4) i Grygiel (2)