Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów U-20: Pierwszy dzień zmagań bez podziału punktów

ME juniorów U-20: Pierwszy dzień zmagań bez podziału punktów

W pierwszym dniu mistrzostw Europy juniorów nie doszło do podziału punktów, a zdecydowana większość spotkań zakończyła się w trzech odsłonach. Jedynym wyjątkiem było starcie Turcji z Rosją, choć tutaj do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było czterech partii. Po pierwszym dniu zmagań na czele grupy I plasują się Rosjanie, natomiast grupie II liderują pogromcy biało-czerwonych – Belgowie.

Grupa I:

W pierwszym dniu turnieju w grupie I reprezentacja Niemiec nie pozostawiła wątpliwości w starciu z Portugalią. Niemieccy juniorzy w zaledwie 59 minut rozprawili się ze swoimi pierwszymi rywalami, a prawdziwy koncert gry dali już w premierowej odsłonie, wygranej aż 25:7. W dwóch kolejnych ekipa z południa Europy co prawda postawiła trudniejsze warunki, ale ani na moment nie była w stanie zagrozić zdecydowanie lepiej dysponowanym Niemcom. To zespół prowadzony przez Johana Verstappena dominował w ofensywie, a liderów miał trzech. Linus Weber, Lorenz Karlitzek oraz Anton Brehme zdobyli po 14 oczek, natomiast w drużynie z Portugalii żaden z siatkarzy nie był w stanie dobrnąć do granicy 10 punktów.

Portugalia – Niemcy 0:3
(7:25, 19:25, 21:25)

W trzech, choć już o wiele bardziej wyrównanych setach swoje spotkanie z Holandią wygrali reprezentanci Czech, którzy swoją lepszą dyspozycję pokazali w bloku, a przede wszystkim w polu zagrywki. Bezpośrednio zza linii 9. metra podopieczni Jana Svobody punktowali aż 12 razy, a liderem swojej drużyny był Marek Sotola, który zapisał na swoim koncie 17 punktów, kończąc 12 z 27 akcji ofensywnych. W swoim dorobku atakujący miał również dwa bloki i trzy asy serwisowe.

Holandia – Czechy 0:3
(23:25, 21:25, 20:25)

Trzech setów do swojego pierwszego zwycięstwa potrzebowali także Finowie, pokonując reprezentację Białorusi. Najbardziej wyrównana była druga odsłona starcia, ale w niej po grze na przewagi triumfowali Skandynawowie. Wśród nich wyróżniał się Niko Suihkonen oraz Aaro Nikula, którzy wspólnymi siłami zdobyli 21 punktów. Po drugiej stronie siatki lider był tylko jeden, a był nim Uladzislał Dawyskiba, który zapisał na swoim koncie 18 oczek.

Finlandia – Białoruś 3:0
(25:15, 28:26, 25:20)

W grupie II zmagania w mistrzostwach Europy juniorów od zwycięstwa rozpoczęli Rosjanie, którzy jedynie w trzeciej odsłonie musieli uznać wyższość swoich rywali znad Bosforu. Turecka kadra starała się nawiązać walkę ze Sborną, ale wyraźnie lepsza skuteczność w ataku Rosjan pozwoliła im na dość pewny triumf. Pierwsze skrzypce w drużynie Andrieja Nozdrina grał Maksim Sapozkow, którzy zakończył mecz z 56 proc. skutecznych akcji i 23 punktami na swoim koncie.

Turcja – Rosja 1:3
(17:25, 22:25, 25:21, 17:25)

Wyrównaną walkę z rywalami starali się również nawiązać podopieczni Mariusza Sordyla, ale w inaugurującym starciu musieli oni uznać wyższość Belgów. Premierowa odsłona przebiegała pod zdecydowane dyktando gospodarzy i choć w dwóch kolejnych Polacy walczyli jak równy z równym, to ostatecznie zeszli z boiska, nie wygrywając ani jednego seta. Główna w tym zasługa ogromnej ilości błędów własnych, a także o wiele wyższej skuteczności przeciwnika. Po polskiej stronie siatki jedynie Remigiusz Kapica wywalczył więcej niż 10 punktów, kończąc mecz z dorobkiem 16 oczek, ale 33-procentową skutecznością.

Belgia – Polska 3:0
(25:13, 25:23, 31:29)

Francję dość szybko z kwitkiem odprawili juniorzy z Włoch, pokonując Trójkolorowych bez straty seta. Italia potrzebowała 73 minut, aby pokonać swoich rówieśników, a Francesco Recine oraz Diego Cantagalii byli liderami swojego zespołu, zdobywając odpowiednio 12 i 13 punktów. 11 dołożył od siebie Daniele Lavia.

Włochy – Francja 3:0
(28:26, 25:18, 26:24)