Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów U-20: Czesi i Belgowie liderami swoich grup

ME juniorów U-20: Czesi i Belgowie liderami swoich grup

W mistrzostwach Europy juniorów rozegrano już cztery serie spotkań i jak na razie jedyną niepokonaną drużyną pozostają siatkarze Belgii, którzy tym razem 3:2 pokonali Włochów. To właśnie reprezentacja Belgii jest liderem grupy II turnieju, natomiast w grupie I najlepsi są aktualnie Czesi, którzy mają na swoim koncie trzy zwycięstwa i 10 punktów.

Grupa I

W starciu z Białorusią reprezentacja Czech nie pozostawiła wątpliwości, który zespół był lepszy. Podopieczni Jana Svobody pewnie wygrali pojedynek w trzech setach, jedynie w ostatnim pozwalając rywalom dobrnąć do granicy 20 punktów. Czesi wyraźnie lepiej radzili sobie w ataku i bloku, a ich liderem był Marek Sotola, który zapisał na swoim koncie 14 oczek. Kolejna wygrana pozwoliła czeskim juniorom utrzymać pozycję lidera grupy I.

Czechy – Białoruś 3:0
(25:18, 25:19, 25:20)

Komplet punktów zgarnęli również siatkarze z Portugalii, którzy w grupie I 3:1 pokonali Finlandię. Wyższość Skandynawów musieli uznać jedynie w drugiej odsłonie i  choć na przestrzeni całego spotkania obie drużyny atakowały z 44-procentową skutecznością, to w kluczowych momentach lepiej radzili sobie gracze z południa Europy, a pierwsze skrzypce grał David Araujo, zdobywca 14 oczek.

Finlandia – Portugalia 1:3
(22:25, 25:17, 19:25, 22:25)

Prawie dwie godziny trwało spotkanie pomiędzy Holandią i Niemcami w grupie I i choć o jego ostatecznym wyniku decydował dopiero tie-break, to jedynie dwie ostatnie partie były wyrównane. W poprzednich setach albo jeden, albo drugi zespół był zdecydowanie lepszy. W tie-breaku 16:14 triumfowali Holendrzy i to oni zajmują drugie miejsce w grupie I. W decydującym secie obie drużyny grały z bardzo niską skutecznością ataku, ale 5 punktowych bloków w tej odsłonie pozwoliło wygrać Holendrom.

Holandia – Niemcy 3:2
(25:16, 18:25, 16:25, 25:23, 16:14)

Kolejny pięciosetowy pojedynek stoczyli siatkarze z Rosji, którzy tym razem spotkanie w tie-breaku rozstrzygnęli na swoją korzyść, pokonując Francję. Najbardziej zacięte były odsłony numer dwa i trzy, ale w końcowym rozrachunku w ofensywie lepiej zagrała Sborna, która w swoim dorobku miała 14 punktowych bloków, a duet Anatolij Wołodin oraz Wiktor Piwowarow stanowił o sile reprezentacji Rosji. Francuzom nie pomogło natomiast 20 oczek wywalczonych przez Pierre Deroulliona.

Rosja – Francja 3:2
(25:19, 23:25, 24:26, 25:17, 15:11)

Komplet punktów na swoim koncie ponownie zapisali podopieczni Mariusza Sordyla, którzy w czterech setach pokonali reprezentację Turcji. Polscy juniorzy tylko w premierowej odsłonie zdominowali rywali znad Bosforu i choć w kolejnych partiach nie było już tak łatwo, to ostatecznie biało-czerwoni zeszli z boiska z kompletem punktów. Liderem Polaków ponownie był Remigiusz Kapica, kończąc spotkanie z 20 punktami i 52-procentową skutecznością ataku, a 14 oczek od siebie dołożyli Bartosz Firszt oraz Mikołaj Sawicki.

Turcja – Polska 1:3
(12:25, 23:25, 26:24, 22:25)

Po raz kolejny jako pokonani z parkietu zeszli gracze Włoch, którzy tym razem musieli uznać wyższość Belgów. Italia przegrała z rywalami w tie-breaku, a skuteczność obu drużyn w ofensywie pozostawiała wiele do życzenia, bowiem Włosi skończyli 38 proc. swoich akcji, a Belgowie 39 proc. Pomimo tego w drużynie Krisa Eyckmansa Mathijs Desme zdobył 21 punktów, a Matthieu Vanneste 20. Po włoskiej stronie siatki 19 oczek na swoim koncie zapisał Diego Cantagalli, a 18 Francesco Recine.

Włochy – Belgia 2:3
(22:25, 15:25, 25:18, 25:23, 13:15)