Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Polacy przegrali z Włochami i nie zagrają o medale

ME juniorów: Polacy przegrali z Włochami i nie zagrają o medale

Reprezentanci Polski juniorów nie zdołali pokonać rówieśników z Włoch w swoim ostatnim meczu grupowym. Po dwóch wyrównanych setach, po których na tablicy wyników widniał rezultat 1:1, w dwóch kolejnych lepiej grali Włosi i to oni triumfowali 3:1. Brak zdobyczy punktowej sprawił że biało-czerwoni stracili szansę na awans do strefy medalowej. Podopiecznym trenera Sordyla pozostała gra o miejsce 5-8.

Mecz lepiej rozpoczęli Włosi. Dobra gra atakiem, blokiem i zagrywką pozwoliła im odskoczyć na 5:2. Zagrywką odpowiedzieli także biało-czerwoni i różnica stopniała do jednego punktu, a po błędach rywali na tablicy pojawił się remis 7:7. Kiedy po kolejnej dobrej zagrywce Włosi odskoczyli na dwa oczka, o czas poprosił trener Mariusz Sordyl. Jego podopieczni po udanym ataku wyrównali na 10:10. Kilka chwil później młodzi azzurri za sprawą gry blokiem ponownie mieli dwa oczka zapasu. Polacy jednak raz jeszcze wyrównali stan seta (15:15), ale na przerwie technicznej po udanej akcji w ataku to Włosi mieli punkt przewagi. Po powrocie na boisko atak, blok i zagrywka spowodowały, że to polscy juniorzy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (18:16). Nie cieszyli się jednak nim długo, bowiem ich autowy atak sprawił, że na tablicy pojawił się wynik 18:18. W końcówce udana akcja w bloku umożliwiła biało-czerwonym odskoczenie na 22:20. Włosi po trzech znakomitych zagrywkach z rzędu Lorenzo Cortesi wyrównali najpierw na 24:24, a po chwili wygrali seta na przewagi.

W drugiej części meczu to biało-czerwoni po punktach zdobytych blokiem, ale przede wszystkim atakiem prowadzili 6:3. Skuteczny blok pozwolił powiększyć różnicę do czterech oczek (8:4). A po chwili jednak na tablicy był już remis, kiedy dobrze zadziałał włoski blok i atak, a do tego doszedł także błąd Polaków. Siatkarska wojna trwała w najlepsze, kiedy zadziałał polski blok, to ekipa Mariusza Sordyla przeważała 15:13. Podopieczni trener Cresty odpowiedzieli jednak tym samym i zrobiło się 16:16. Rozgorzała walka punkt za punkt, ale kilka chwil później blok pozwolił Polakom prowadzić dwoma oczkami (23:21). Prowadzenie to biało-czerwoni utrzymali do końca seta, a ostatni punkt zdobyli, blokując atak rywali.

Początek trzeciego seta to walka punkt za punkt, ale wkrótce udany blok i atak, a także błąd przeciwnika pozwoliły Italii odskoczyć na 7:4. O czas poprosił trener Sordyl, po którym jego podopieczni drugi raz z rzędu pomylili się w ataku, do tego doszedł blok rywali (9:4). Włosi przejęli inicjatywę w tej fazie seta, a dodatkowo mogli liczyć na błędy przeciwników (12:6). Biało-czerwoni poderwali się jednak do walki, ich udane ataki oraz błąd rywali pozwoliły im się zbliżyć na 10:13. Błędy Włochów pozwoliły zniwelować straty do dwóch oczek, ale jak się okazało tylko na chwilę. Dobra gra azzurrich w ataku i bloku dała im wynik 19:14. Zmusiło to Mariusza Sordyla do wykorzystania drugiej, przysługującej mu przerwy, ale nic to nie dało. Włosi wyprowadzali kolejne skuteczne ataki, do tego doszedł także as serwisowy (21:14). Takiej przewagi Italia już nie roztrwoniła i po udanym ataku prowadziła w meczu 2:1, stawiając tym samym Polaków w trudnej sytuacji.

Po autowym ataku rywali w czwartej partii było 2:0 dla Polski, ale przeciwnicy szybko wyrównali po udanym bloku. Dobra gra Italii w ataku pozwoliła im prowadzić 6:4, jednak biało-czerwoni szybko wyrównali na 6:6. Włosi po udanym atakach odskoczyli na 10:8, ale równie udanymi zbiciami odpowiedzieli Polacy, do tego doszedł także blok, co dało im prowadzenie 12:11. Tempo podkręcili jednak Włosi, a dobra zagrywka, atak i blok dały im prowadzenie 16:12. Podopieczni Mariusza Sordyla po udanych atakach na chwilę zbliżyli się wprawdzie na dwa oczka, ale cały czas to Włosi kroczyli po zwycięstwo w meczu. Tym bardziej, że znów pojawiły się błędy po polskiej stronie, do tego zadziałał blok i zagrywka rywali (15:21). Biało-czerwoni nie potrafili już nawiązać walki i po serii udanych ataków rywali zeszli z boiska pokonani i zagrają tym samym o miejsca 5-8. Polacy byli zespołem przede wszystkim słabszym w elemencie zagrywki, do tego w dwóch ostatnich setach drastycznie spadła także ich skuteczność ataku.

Polska – Włochy 1:3
(24:26, 25:22, 18:25, 18:25)

Polska: Nowak (2), Sawicki (3), Adamczyk (4), Kapica (17), Poręba (11), Firszt (8), Szymura (libero) oraz Kosiba (1), Prokopczuk (1), Janikowski (10) i Grygiel (1)
Włochy: Cortesia (11), Recine (9), Acquarone (6), Cantagalli (17), Lavia (13), Mosca (3), Federici (libero) oraz Sperotto i Sanguinetti (3)